| chucky_8545 a întrebat:

FUNDITA.Buna.Sambata aceasta merg la o petrecere.si nu stiu, simt ca am mainile cam aspre, deloc fine... si vreau si eu niste masti naturale, pe care le pot face in casa... imi puteti da niste exemple de masti pentru maini fine? :-s Multumesc

Răspuns Câştigător
| Cristina8145 a răspuns:

# Se unge pielea cu un unguent cu galbenele sau Aloe Vera.
# Se fac spalaturi sau tamponari cu decoct din frunze proaspete de morcovi.
# Se aplica pe maini o masca din lapte dulce si avocado (se amesteca bine doua linguri pulpa zdrobita de avocado cu doua linguri de lapte dulce pana se obtine o pasta omogena), se lasa sa actioneze 20 de minute, se clateste cu apa calda apoi se unge cu un unguent de galbenele sau musetel.
# Se amesteca glicerina cu ulei de lamaie in cantitati egale, si se ung mainile de 4-5 ori pe zi.
# Se ung mainile cu ulei de masline.
# Dupa ce ati curatat peste sau ati tocat ceapa, mirosul de pe maini se poate indeparta daca va spalati sau va tamponati pielea cu lapte dulce.

poti sa incerci una din cele mentionate mai sus happy

4 răspunsuri:
| Nicole a răspuns:

Buna!
-Poti sa tii miinile intr-un recipient cu lapte si miere de albine, cum facea Cleopatra.
-Sau ia o crema hidratanta de miini si adauga-i vitamina A, B, E (le gasesti la farmacie cu un pret mic)
Sper ca ti-am fost de ajutor!

Pa pa :*

Funda? :X

| NutellaIsMyDrug a răspuns:

Se unge pielea cu un unguent cu galbenele sau Aloe Vera.
Se fac spalaturi sau tamponari cu decoct din frunze proaspete de morcovi.
Se aplica pe maini o masca din lapte dulce si avocado (se amesteca bine doua linguri pulpa zdrobita de avocado cu doua linguri de lapte dulce pana se obtine o pasta omogena), se lasa sa actioneze 20 de minute, se clateste cu apa calda apoi se unge cu un unguent de galbenele sau musetel.
Se amesteca glicerina cu ulei de lamaie in cantitati egale, si se ung mainile de 4-5 ori pe zi.
Se ung mainile cu ulei de masline.
Dupa ce ati curatat peste sau ati tocat ceapa, mirosul de pe maini se poate indeparta daca va spalati sau va tamponati pielea cu lapte dulce.

| 541730 a răspuns:

Chiar azi am incercat un tratament pentru maini aspre pentru ca m-am saturat si am vrut sa le am si eu fine, deci m-am dat pe maini cu ulei de masline si am stat cam 40 de minute in timp ce ma uitam la tv si dupa sa te speli pe maini si sa te dai cu o crema pentru maini
baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 lingură de acid boric se fierbe într-un litru de apă, se răceşte şi se spală mâinile în ea, de 2 - 3 ori/zi, se lasă să se usuce, apoi se ung cu cremă de gălbenele, se foloseşte până la vindecare, dacă reapare se repetă.