| lorelai cristinush a întrebat:

FUNDITA Buna TPU...auziti, voi de cate ori pe saptamana faceti baie/dus? Cunosc persoane care se spala o data pe saptamana, altele de doua ori :O sltele in fiecare zi, altele de mai multe ori pe zi si altele odata la 5 zile :O va spun... mi-am intrebat toti prietenii. Voi cum procedati? va rog din suflet sa ma ajutati, pentru ca sunt tare confuza. Chiar si parintii mei fac dus o data la o saptamana. cum sa fac? Si ce presupune un dus? Ma spal pe corp cu sapun sau cu ce? numai cu apa? sa fac si baie sau numai dus? dau Funda pentru cel mai detaliat si concret raspuns, cu multe informatii utile despre acest "ritual"hee hee

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Igiena nu tine neaparat de ce fac altii, nu trebuie sa-ti pese de cate ori pe saptamana se spala altii. Igiena o faci pentru tine, ca sa eviti aparitia anumitor boli, din respect pentru tine si corpul tau.
Uite, de exemplu, eu cunosc o femeie care pana acum cativa ani facea zilnic dus, pe timp de iarna, dimineata, cu apa rece.Si ghici ce, a racit la ovare, avea dureri insuportabile, pana cand a fost operata...asa ca nu-i de jucat!
Nu e bine sa faci nici in fiecare zi, cu apa rece, cand sunt -20 grade... dar o minima igiena este necesara!
Eu fac in general un dus cald seara, ca sa pot dormi mai bine si cand am chef de relaxare, o baie calda cu spuma & so on e perfecta! big grin Iar dimineata folosesc servetele umede pentru corp, e prea frig la 6-7 cand ma scol eu ca sa intampin apa rece de la dus :-s.
Pe cap ma spal cam la 2 zile in general, dar se intampla si la o saptamana cand sunt foarte ocupata...
Succes, pa-pa!

18 răspunsuri:
| Crs a răspuns:

Vara fac dus de cateva ori pe zi happy, iar pe cap o data pe zi
cand se lasa frigul fac dus o zi da o zi nu, iar pe cap o data la 3 zile... dar am grija ca in fiecare dimineata sa ma spal la subrat.

| patty32 a răspuns:

Zilnic happy
Nu baie, ci dus big grin [eu nu am cada laughing), ci dus blushing]
Si la mine un dus presupune spalat pe tot corpul cu gel de dus/spumant etc thinking
Pe cap la 3-4 zile love struck

| Contrast a răspuns:

Nu este normal sa treaca vreo zi fara sa te speli, aici vorbim de igiena siestei din fiecare moment al zilei cand simti nevoia sau macar de cel de dimineata si seara. Esti constienta ca nu poti intotdeauna sa faci dus de doua ori pe zi, dar trebuie sa-l faci ori de cate ori simti nevoia...ca sa te simti curat atat pe intregul corp cat si numai pe cap.
Fii linistita, corpul tau iti aminteste repede daca ai uitat cumva sa te speli, asculta-l!

| JuAl a răspuns (pentru Contrast):

Daca ai o igiena corecta nu mao necesita baie chiar in fiecare zi. Nu suntem toti metrosexuali. Poate tu esti. Habar nu am ce lucrezi tu in fiecare zi de trebuie sa faci in fiecare zi de cate doua ori pe zi. Poate metrosexualilor apar halucinatiile astea de tipul ciupercilor ca cica corpul le spune cand sa se spele. Ma mir ca nu esti mort deja de la cat ti-a slabit sistemul imunitar in a lupta cu orice este strain patruns in corp.

| thealchemist a răspuns:

Zilnic, cu apa si sapun. nu stiu ce ar mai fi de adaugat despre "ritual". daca faci dus sau baie, sau le alternezi, e alegerea ta personala.

| Anileda a răspuns:

Eu fac dus de 2 ori pe zi.
Unul cand ma trezesc, si altul seara cand ma culc.
La cap ma spal la 2 zile.
Nu toti ne spalam la fel...

| † RคŁûċค ◕ a răspuns:

Pai tu stii cel mai bine cand trebuie s te speli straight face
eu fac baie(pe cap) la 4-5 zile, iar dus, doar corp, odata la 2 zile.
Daca parul tau se ingrasa mai repede, te poti spala mai des. daca se ingrasa mai greu. o data pe saptamana ajungee...

cand faci baie(pe cap) de speli cu sampon si gel de dus. iar la dus.eu ma spal doar cu gel de dus, dar, astea sigur le stiai.
nu ai de ce sa fii confuzabig grin
fiecare se spala in felul lui happy

pup:*

| Ganduri albe a răspuns:

In fiecare zi fac un dus pe corp cu sapun cand este vara si transpir. Iarna fac cam la 2-3 zile si pe cap miercurea si sambata big grin

| andreeada a răspuns:

Buna! Pai in fiecare zi.Bine daca vrei sa ti se zica Joe jegosul nu te spalawinking

| Pedala a răspuns:

Oamenii adevarati nu se spalahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fiecare zi trebuie sa faci dus! Dar tu poti face cum vrei... eu fac dus dimineata si seara, pe corp, iar pe cap odata la 2-3 zile. si pe corp te poti spala cu ce vrei, sapun, gel de dus, ai de unde alege! Dar sa faci baie doar odata pe saptamana, nu prea e igienic, nu stiu cum pot sta unele persoane atata timp fara sa faca baie.

| JuAl a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti vreun om de stiinta sau ce? Ai facut tu studiile? Este recomandat o data sau de doua ori pe saptamana dar nu trebuie exagerat din chestia asta. Si imunitatea poate scadea din motive ca nu mai patrunde nimic in corp iar celulele imunitare din sange incep sa se tot dezactiveze. In cazul in care iti intra un corp strain sau te tai cu ceva, imunitatea este mult prea slaba ca sa ii mai faca fata. In plus nu te mai poti adapta asa usor in natura din motiv ca sistemul imunitar nu mai face fata. Igiena se pastreaza evitand alte lucruri neigienice si depinzand de cat de mult iti ingrijesti corpul si il protejezi ca nu cred ca si la varsta ta te joci in noroaie si praf si mananci pamant ca si bebelusii in fiecare zi incat sa trebuiasca chiar in fiecare zi sa te speli. Mizeria nu se teleporteaza direct pe corpul tau chiar si nefacand nimic. In plus nu toti suntem metrosexuali sau labari care si-o freaca seara de sera sub plapuma pana transpira si se trezesc cu un mirosuri urate de transpiratie. Poate te regasesti ca metrosexual sau este posibilitatea sa fii vreun masturbant care baga motive cu asa numita igiena doar pentru a se ascunde.

| JuAl a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca pentru tine noi suntem doar niste jeguri. Daca era asa in realitate cum spuneai tu, eu trebuia sa fi fost deja mort demult undeva la 2 metrii sub pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dusul se face in fiecare zi (seara) deoarece peste zi ai transpirat, ai umblat prin praf pe strazi bla bla, iar baie, poti sa faci oricand sa te relaxezi. Eu prefer sambata pentru baie, umplu cada cu apa fierbinte si spumant si stau in cada pana se raceste apa si ma relaxez, bineinteles intre timp cu buretele de baie imbibat in spuma-gel de dus- ma mai frec pe picioare pe spate pe maini pe bla blabig grin. Dusul presupune clatirea cu dusul, te dai pe tot corpu` cu gel de dus (sau sapunthinking) si apoi clatesti, iesi de stergi cu prosopul si gatabig grin. Iar odata la 2 zile faci acelasi lucru doar ca te speli si pe cap. Cum te speli pe cap?big grinAaa, te clatesti cu apa apoi samponezi, pui o cantitate mica(daca ai par scurt)si mare (daca ai par lung)in palma si samponezi bine bine, apoi clatesti, aplici balsam (daca vrei) apoi clatesti din noubig grin. Iti pui un prosop in capbig grin, dupa care te speli pe dinti, clatesti cu apa de gura apoi te demachiezi si te dai cu lotiune astringenta(tot daca vrei) apoi dai cu crema si gata. In final in pijamale fiind mergi te pui la comp, stai pe TPU sau YM si apoi mergi la somn, fain curata luxbig grin.

Aaa iar vara cand e cald si transpir mult faci cate dusuri pe zi e nevoiebig grin.

Spor la sapuniit`!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.eu imi fac in fiecare zi dus. dimineata cand ma trezesc sh seara.pe cap imi fac din 2 in 2 zile... m-am obisnuit sa imi fac in fiecare zi dus.sh daca nu imi fac mi se irita pielea

parul daca nu il spal din 2 in 2 zile nu mai are volum sh zici ca nu mi-am facut baie de 1 sapstraight face

sfatul meu e sa iti fac in fiecare zi macar un dus cu apa cald normal.

iar baie pe cap de 3 ori pe sap.

sh imi mai cade sh paru...pfff dar un dus zilnic e recomandat

pupici:*:*:*:*:

| crazydia a răspuns:

In fiecare zi trebuie fata dragarolling on the floor)

| Miki32 a răspuns:

Eu fac dus in fiecare zi. dar mai sunt si zile in care ajung prea obosita acasa si ma spal pe maini si pe dinti si ma bag direct in pathee hee, dar in mod normal mai sunt in stare sa fac dus. iar la cap ma spal de 2 - 3 ori pe saptamana pentru ca nu am parul gras ...deci ar trebui sa te speli cum crezi tu ca te simti mai bine. daca vrei si ai timp poti sa faci dus chiar si de doua ori pe zi cu gel de dus, apa sau chiar si sapun

| Marytza_Huiban_1989 a răspuns:

Chiar daca scriu dupa 2 ani aici cred ca raspund mai bine ca toti de aici
in primul rand eu dimineata fac dus doar daca sunt traspirata plec undeva afara la munca
atunci cand faci treaba mare nu poti sta niciodata asa trebuie sa te speli si pe sub brat sau pe unde mai ai tu nevoie la momentul respectiv
parul normal nu se spala din 2 in 2 zile ca fata ai o strategie vezi si tu cum e parul tau daca e gras normal si l inveti sa se murdareasca la un anumit timp.
normal si de drept el trebuie spalat mai rar deoarece se subtiaza firul si inainte de a te spala te piepeni si dupa ca ti se incalceste la spalat
pe dinti trebuie sa te speli dimineata si seara cel putin atentie cand vrei sa te speli dupa ce ai mancat ceva dulce mai asteapta 30 de minute ca abia atunci ti se aseaza pe dinti dulcegaria pe care am mancat-o cu pofta iar pe maini trebuie sa te speli cam toata ziua dupa ce ai fost afara dupa ce pui mana pe bani pe telefonul mobil ca il folosesti si pe afara poti sa l stergi cand intri in casa si cauta poze pe internet cum trebuie sa te speli corect pe maini trebuie sa ti speli unghiile printre degete o mana in dosul alteia si invers oricat te ai spala pe maini daca nu te speli corect degeaba asta am vazut in spital un afis si doctorii i si spala mereu unghiile si noi cred ca ar trebuie mai mult ca el ca punem mana prin toate mizeriile bari de autobuz bani care au mai cazut si pe jos si sa ai mereu servetele umede uscate si antibacterian la tine ca fata trebuie sa fii mai igienica ca baietii si nu uita chiar daca te dai cu antibacterian daca nu te stergi si cu servetele uscate microbul tot la tine in manuta
si referitor la care e diferenta dintre baie si dus dusul i l faci pe corp baia pe tot corpul normal baia se face in cada dar nu trebuia niciodata sa te speli pe cap cu apa in care te afli tu cu corpul te speli cu dusul pe cap si apoi in cada stai cat vrei normal ar fi bine sa stai in cada cam o data la doua saptamani sau mai des cum vrei tu ca asa scapi de multi microbi dar totodata daca te gandesti stai in cada te speli acolo cu sapunel dar daca te clatesti tot cu apa aia te clatesti murdara ca te ai mai spalat si pe nu stiu ce asa ca dupa minunatii aburi pe care i faci in cada pentru placere si igiena eu as prefera si un dus dupa
gata sper sa ti fie de folos si acum