| Pau a întrebat:

Heey TPU!happy
Imi spuneti ce este la moda in sezonul toamna-iarna? de la imbracaminte, incaltaminte pana la accesorii
Cel mai bun raspuns primeste fundita

2 răspunsuri:
| chocolate27 a răspuns:

Anul acesta, propunerile in materie de incaltaminte pentru sezonul rece se situeaza la extreme.Pe de-o parte cizme calduroase XXL, iar pe de alta parte, pantofi si botine ultradecupate, purtate insa cu dresuri moi de iarna.

Botinele raman si anul acesta in trenduri. Putem purta botine decupate cu catarame/sireturi si tocuri cui, precum si variante comode cu tocuri conice sau chiar patrate. Noutatile sezonului sunt reprezentate de folosirea materialelor fine - dantela, catifeaua - si a combinatiilor inedite, adesea de inspiratie montaniarda.Cizmele vin in variante lungi pana la jumatatea gambei, pana sub genunchi sau peste genunchi. Optiunile de materiale si texturi sunt extrem de variate. Ele includ pielea lacuita (cu textura tip "piele de crocodil" sau perforata), velurul, blana, lana si diverse alte materiale, sintetice sau naturale.Pantofii marcheaza punctul de maxima creativitate al sezonului.Platformele raman in tendinte, alaturi de varfurile rotunjite, iar varfurile ascutite si cele patratoase cunosc o surprinzatoare revenire.Moda de toamna-iarna 2010-2011 preia multe dintre tendintele sezonului trecut, pe care le imbogateste sau le interpreteaza intr-o noua cheie stilistica. Constanta ramane preocuparea pentru utilitate si confort, extravagantele avand o partitura foarte redusa in acest sezon.Printre trendurile durabile se numara cel military, care are acum noi surse de inspiratie, mai apropiate de vremurile noastre. Daca pana acum se cautau modelele pretentioase - cu nasturi mari, lanturi si epoleti - specifice secolelelor al XVIII-lea si al XIX-lea, acum ne intalnim cu kaki-ul si minimalismul utilitar specifice secolului al XX-lea. Aici putem include si stilul aviator, care sezonul acesta se combina in mod provocator cu modelele si texturile ultrafeminine.Influentele masculine raman si ele in trenduri. Acestea se regasesc atat in varianta riguros-minimalista - inspirata de tinutele office ale zilelor noastre -, cat si in cea dandy-flamboaianta - inspirata de costumele bogate ale epocilor victoriana si edwardiana. Sper ca te-am ajutat!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tendinte in colectiile toamna – iarna 2010 – Moda incaltaminte 2010
Colectiile din sezonul de toamna a anului 2009, definesc in mare masura moda pentru anul 2010, deci este bine de a asculta sugestiile marilor creatori, pentru a vedea cu ce sa ne imbracam si incaltam in aceasta toamna – iarna si care va fi curentul pentru anul viitor. Ca si principale trenduri clare, ar fi cizmele pana la genunchi, capele si pelerinele.

Urmariti ghidul de mai jos si vei avea toate datele necesare pentru a te considera la moda in acest an, dar si anul viitor, in ceea ce priveste incaltamintea.
Incaltamintea peste genunchi si chiar care se urca destul de mult pe coapse, este fara indoiala cel mai mare trend al sezonului de toamna-iarna 2009-2010.
Materiale si culori pentru cizmele peste genunchi:
Daca vreti sa stiti si culorile care se vor purta la cizmele peste genunchi, acestea vor fi cele conventionale, negru sau maro. Ca si material, evitati pe cel PVC, care nu va fi niciodata considerat un element in alcatuirea calitatatii si mizati pe piele, fie piele normala, fie piele intoarsa. Poate veti scoate mai multi bani din buzunar, dar asa veti avea o tinuta de calitate si nu o copie a ceea ce ar fi in trend. Daca vrei insa ca si culori sa mergi pe altele decat negru si maro, alegerea pentru 2009/2010 este pentru culorie verde oliv, mov, gri sau nuante neutre de crem. Foarte chic sunt si cizmele lungi peste genunchi captusite cu blanita sau cu captuseala de lana. Veti fi nu numai la moda, dar va veti simti si confortabil si sa vor tine si de cald, asta pentru cazul in care le veti asorta cu o fusta scurta.

Stiluri pentru cizmele peste genunchi:
Pentru un stil clasic si elegant, poti alege o pereche de cizme peste genunchi din piele de caprioara, stranse pe picior sau conice.

Se poarta foarte bine si cizmele tip bocanc, fie pana la genunchi, fie peste acesta, si sunt chiar foarte chic si asortate cu vestimentatie eleganta ceea ce da o nota tare sexy look-ului vestimentar. Urmariti cateva creatii ale casei Jean Paul Gaultier:

Unii designeri au aruncat un element de futurit lungind cizmele si acoperind aproape toata coapsa. Trebuie insa sa nu cumva sa te gandesti ca poti sa le porti fara pantaloni. Aceste cizme foarte lungi merg foarte bine cu o pereche de pantaloni scurti sau cu o fusta foarte scurta. Vedeti propunerile de cizme peste genunchi de la Prada:

Astfel, daca vrei sa fii la moda in ceea ce priveste incaltamintea pentru sezonul toamna-iarna 2009 – 2010, si daca vrei sa urmaresti liniile colectiilor de toamna-iarna 2009 – 2010, conform celor de la fashionising.com, neaparat in garderoba ta trebuie sa existe o pereche de cizme sau bocanci peste genunchi.
Tendinte in colectiile toamna – iarna 2010 – Moda incaltaminte 2010
Colectiile din sezonul de toamna a anului 2009, definesc in mare masura moda pentru anul 2010, deci este bine de a asculta sugestiile marilor creatori, pentru a vedea cu ce sa ne imbracam si incaltam in aceasta toamna – iarna si care va fi curentul pentru anul viitor. Ca si principale trenduri clare, ar fi cizmele pana la genunchi, capele si pelerinele.

Urmariti ghidul de mai jos si vei avea toate datele necesare pentru a te considera la moda in acest an, dar si anul viitor, in ceea ce priveste incaltamintea.
Incaltamintea peste genunchi si chiar care se urca destul de mult pe coapse, este fara indoiala cel mai mare trend al sezonului de toamna-iarna 2009-2010.
Materiale si culori pentru cizmele peste genunchi:
Daca vreti sa stiti si culorile care se vor purta la cizmele peste genunchi, acestea vor fi cele conventionale, negru sau maro. Ca si material, evitati pe cel PVC, care nu va fi niciodata considerat un element in alcatuirea calitatatii si mizati pe piele, fie piele normala, fie piele intoarsa. Poate veti scoate mai multi bani din buzunar, dar asa veti avea o tinuta de calitate si nu o copie a ceea ce ar fi in trend. Daca vrei insa ca si culori sa mergi pe altele decat negru si maro, alegerea pentru 2009/2010 este pentru culorie verde oliv, mov, gri sau nuante neutre de crem. Foarte chic sunt si cizmele lungi peste genunchi captusite cu blanita sau cu captuseala de lana. Veti fi nu numai la moda, dar va veti simti si confortabil si sa vor tine si de cald, asta pentru cazul in care le veti asorta cu o fusta scurta.

Stiluri pentru cizmele peste genunchi:
Pentru un stil clasic si elegant, poti alege o pereche de cizme peste genunchi din piele de caprioara, stranse pe picior sau conice.

Se poarta foarte bine si cizmele tip bocanc, fie pana la genunchi, fie peste acesta, si sunt chiar foarte chic si asortate cu vestimentatie eleganta ceea ce da o nota tare sexy look-ului vestimentar. Urmariti cateva creatii ale casei Jean Paul Gaultier:

Unii designeri au aruncat un element de futurit lungind cizmele si acoperind aproape toata coapsa. Trebuie insa sa nu cumva sa te gandesti ca poti sa le porti fara pantaloni. Aceste cizme foarte lungi merg foarte bine cu o pereche de pantaloni scurti sau cu o fusta foarte scurta. Vedeti propunerile de cizme peste genunchi de la Prada:

Astfel, daca vrei sa fii la moda in ceea ce priveste incaltamintea pentru sezonul toamna-iarna 2009 – 2010, si daca vrei sa urmaresti liniile colectiilor de toamna-iarna 2009 – 2010, conform celor de la fashionising.com, neaparat in garderoba ta trebuie sa existe o pereche de cizme sau bocanci peste genunchi.
Inca din primavara, Pantone (autoritate in domeniul culorilor folosite in multe industrii) a anuntat care sunt culorile sezonului toamna-iarna 2000-2010, in moda. Odata cu prezentarile colectiilor acestui sezon pe podiumurile din Paris, Milano, New York, un lucru era cert: recesiunea economica, pesimismul pusese stapanire si pe industria modei, in care culorile vii, optimiste nu-si mai gaseau locul. Petele de culoare din cateva colectii ale marilor case de moda te luau prin surprindere. In aceasta tomana, Pantone a anutat un set de culori pastelate, in diferite nuante, multe dintre ele pamantii, nuante ce te duc cu gandul la o toamna tarzie, la un noiembrie trist si friguros, un anotimp in care culorile puternice anunta doar mici crize de isterie a unor oameni prinsi in ghearele depresiei.

Iata si culorile pe care le veti vedea in colectiile ready-to-wear ale marilor branduri si case de moda.

Ponderea acestor culori in colectiile toamna-iarna este insa inegala. Daca o sa aveti curiozitatea "sa rasfoiti" colectiile sezonului o sa vedeti cat de rare sunt modelele in culori tari si cat de mult s-au folosit paletele de culori neutre. Fiind o mare iubitorare a "nunatelor" de negru nu pot decat sa ma bucur ca vor gasi haine negre gramada…Insa multitudintea de culori neutre, care fac hainele sa se confunde cu realitatea urbana, cu blocurile gri, ma trimit direct in poeziile lui Bacovia si de fiecare data cand vad si cateva culori mai aprinse, ma bucur.

Trecand peste aceasta lunga introducere m-am gandit sa va prezint si cateva modele in culorile sezonului toamna-iarna 2009-2010.

Voi ce culori aveti deja in garderoba dintre cele de mai jos?

1. American Beauty

Donna Karan

Kenzo

Dries van Noten

2. Purple Heart

Donna Karan

Dires van Noten

Pollini

3. Honey Yellow

Zac Posen

Dries van Noten

Donna Karan

4. Iron

Luella

Roberto Cavalli

5. Burnt Sienna

MiuMiu

Vera Wang

6. Nomade

Chloe

Balenciaga

Ralph Lauren

7. Rapture Rose

Emanuel Ungaro

Iceberg

Miss Sixty

8. Warm Olive

Christian Lacroix

Pollini

Christian Lacroix

9. Majolica Blue

Erdem

Lacoste

Alberta Feretti

10. Creme Brulee

Ralph Lauren

Miu Miu

Alberta Feretti
Si in aceasta iarna jeansii raman favoriti ! Daca de ceva timp blugii cu apect tocit, prespalat, desirat au sedus fashionistele, iata ca ei continua sa aiba momentul lor de glorie si iarna aceasta.
Marea vedeta a sezonului este jeansul « bleach », in traducere un jeans prespalat, aparoape alb cu un aspect grunge, hyper-mulat inspirat din anii ’80.
O alta optiune iarna aceasta o constituie « boyfriend jeans », pe care il puteti vedea din ce in ce mai des pe strada purtat mai cu seama de femeile care pun prêt pe moda mai mult decat pe opiniile trecatorilor.
Jeansul « slim » va fi din ce in ce mai putin prezent in 2010, transformadu-se in jegging, un soi de colati din jeans.(vedeti poza Beyonce)
In afara de jeansi, alte stiluri de panatloni si-au facut aparitia pe podiumuri anul acesta. Printre ele am remarcat pantalonul « smoking » care se potriveste cu un look androgin. Intre elegant si rebel acest tip de panatalon poate fi purtat atat la birou cat si la o iesire in oras. Ca materiale creatorii propun bumbac, matase, lana, oricum materiale naturale 100%.
Regasim anul acesta in mare voga panatalonii din piele (dupa care eu una ma topesc) !
Si nu in ultimul rand puteti purta cu convingerea ca veti fi la moda celebrul « sarouel », acel panatalon bufant cu turul cat mai cazut.
In primul rand, formele vor fi mai stricte, mai rigide, iar culorile mai intunecate decat cele cu care ne-am obisnuit pana acum in anotimpul rece. Desi tocurile inalte sunt inca in voga, incaltamintea de pe podiumul de prezentare este tot mai comoda si mai practica.

Calitate, simplitate si stil – acestea par sa fie cuvintele-cheie dupa care s-au ghidat designerii. Culorile in tendinte vor fi negrul, bleumarinul, verdele, violetul si rosul – toate in cele mai inchise nuante cu putinta! Tonurile neutre sunt, de asemenea, la moda, parca pentru a "indulci" un pic aceasta inclinatie catre sobrietate.

Cizmele lungi si mulate, pana peste genunchi, revin in forta, ca si cum designerii s-ar fi inteles intre ei sa le promoveze.