| karen02 a întrebat:

Hei, am 14 ani si deja am "riduri". Mai exact linii in jurul gurii si in colturile ochilor. Stiu ca poate fi genetic dar nu prea cred ca este cazul. Am auzit ca retinol e bun, insa e ok sa l folosesc de la varsta asta? Cum scap de ele?

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Dacă observi însă linii destul de vizibile în zona frunții, a ochilor și nu numai, nici să nu te gândești să apelezi la tratamente sau alte soluții antiîmbătrânire! Unul din principalele motive pentru care ai putea spune că ai „riduri" în adolescență este faptul că probabil ai o piele mai uscată. Sigur, de la 16 ani abia încep să se contureze linii fine de expresie în jurul ochilor, linii care nu mai prea dispar, ci, dimpotrivă, an de an, încep să se tot adâncească. Iar împotriva ridurilor de expresie, despre care cu siguranță este vorba și la final de adolescență, nu prea ai ce face.
De fapt, nu ar trebui să-ți dorești să le tratezi, pentru că, după cum le spune și numele, îți conferă expresivitate și un anumit farmec. Au și ele o frumusețe aparte.
Totuși, ca să mai atenuezi apariția prematură a ridurilor încă de la final de adolescență, trebuie să bei cât mai multă apă, care oferă elasticitate pielii. De asemenea, nu trebuie să lași să treacă nicio dimineață și nicio seară fără să te dai cu o cremă contur de ochi, una foarte hidratantă. Alege o cremă hidratantă contur pentru ochi cât mai naturală. La fel, alege pentru ten o cremă cât mai hidratantă și potrivită totodată tipului tău de ten.
NU aplica aceeași cremă cu care te dai pe față și în jurul ochilor, pentru că este chiar contraindicată. Crema de ochi are o formulă specială adecvată pielii sensibile din jurul ochilor.

Așa că alege produse de îngrijire a tenului cât mai naturale, machiază-te cât mai puțin (strident), astfel încât să eviți pe cât posibil pe mai târziu recuperarea tenului. Depinde de tine cum ai grijă de tenul de acum ca să ai un ten cât mai neted și luminos mai târziu.
https://www.bottegaverde.ro/......376-159376
https://www.emag.ro/......DTFFV4BBM/

| Donsavas a răspuns:

Nu e cazul de la vârsta ta si oricum trebuie să întrebi un dermatolog.

| alina2k18 a răspuns:

Foloseste creme hidratante daca ai tenul uscat.
Nu e cazul de retinol la varsta ta, in nici un caz.
O cremita f buna ar fi asta
https://comenzi.farmaciatei.ro/......re-p343045

| Iote a răspuns:

Cea ce descrii tu sunt riduri de expresie, nu de batranete. Nu poti sa vorbesti, sa zambesti si sa ai fata ca de portelan. La orice persoana se formeaza acele "riduri" (incorect spus riduri).

| nastaseelenacristina a răspuns:

Inseamna ca esti o persoana vesela ceea ce e un lucru bun

| Gigi777 a răspuns:

Cu ce te deranjeaza ridurile? Lasa-le in treaba lor acolo, sa vada lumea ca esti o persoana vesela. Nu irosi bani pe creme. Odata cu trecerea timpului oamenii fac riduri si este normal. Sanatate!