| Theola a întrebat:

Hei.Am 15 ani si vineri plec la mare, adica pe 5 si mie trebuie sa imi vina menstruatia pe 7crying. A luat cineva Orgametril? Cum e? Va rog sa imi dati toate detaliile.Medicul mi-a recomnadat vitamina ca, clorocalcin, dar aste nu opresc ciclul.Va rog, ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Bună
Nu e bine să împiedici venirea menstruației deoarece pe viitor poți face hemoragie, sau să faci cheaguri care sunt foarte novice. Te sfătuiesc să folosești un tampon intern (ob) cât ești la mare, iar în rest un absorbant. Ob-ul( sunt unele destul de mici de max 2 cm) e destul de bun în situații extreme și dacă e folosit cum trebuie crede-mă ca e mult mai confortabil decat un absorbant și mult mai igienic, deoarece microbii rămân în vagin. Eu folosesc ob doar pentru. plajă ( nu afectează nimic, și e un mit că te dezvirginează).

3 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Asa si? Nu ai auzit de OB? Eu, in 20 si ceva de ani (de cand mi-a venit ciclul) nu am lipsit de la nicio distractie pe motiv de ciclu. Intotdeauna am mers pe bicicleta, chiar ieri am fost la strand si am stat numai in apa, fac mult sport si nu fac pauza in acele zile deloc. Singura grija, daca se poate numi asa, este ca la 3 ore sa schimbi tamponul. Nu inteleg fetele care fug de apa si de sport, zau asa. Nu vede nimeni tamponul intern, doar tu stii iar pe frunte nu scrie ca ai probleme. Daca ti-e frica sa nu se pateze hainele schimbi tamponul la 2 ore, oricum se murdareste ata aceea cand e momentul sa-l schimbi.

| MsPisic a răspuns:

Am luat si eu Orgametril, dar nu pentru ca as fi vrut sa mi se opreasca, si ca si tratament.Ai intrebat medicul daca e ok sa iei,neavand probleme de tratat? Daca nu,intreaba!
Mie, inca de la prima pastiluta mi s-a oprit, dar a doua zi daca uit sa mai iau o zi-doua imediat imi vine...

| Andruthsa a răspuns:

Sa sti ca nu`ti spun cu rautate.dar ar trebui sa stai acasa.macar pana termini.ca si eu stau chiar in Constanta.si am fost la plaja.si as mai fi vrut sa ma duc.dar pe 2 imi vine menstruatia.si.trebuie sa nu te expui la soare.big grin.