| anonim_4396 a întrebat:

Am luat tratament 5 zile de orgametril cate doua pe zi dimineata si seara dupa cate zile trebuie sa mi vina menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6-12 luni, dacă au mai fost întârzieri/dereglări ( în trecut ), ce "probleme" menstruale ai, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, ce investigaţii/analize ai făcut, un eventual diagnostic, eventuale tratamente ( schema de administrare/perioade de tratament/medicamente ), etc.
NU ai precizat dacă ai fost la un control ginecologic ( presupun că DA ) şi dacă ţi-a făcut o ecografie ovariană!

În cazul în care ai făcut o ecografie şi se poate EXCLUDE un chist ovarian/ovare polichistice, atunci este vorba de o DEREGLARE hormonală severă ( deficit de progesteron )!

În această situaţie, ar fi fost INDICAT un tratament de cel puţin 10 zile - vezi şi Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_1685_04.06.09.pdf?anmPage=944&ID=18880

De asemenea, eu aş fi RECOMANDAT administrarea de Duphaston în locul Orgametril-ului, deoarece este mai concentrat şi mai EFICIENT!

Doza de Orgametril recomandată de medic ( 10 mg/zi x 5 zile ) este destul de MICĂ şi de aceea NU ţi-a venit menstra încă!

Chiar şi în cazul administrării de Duphaston, ar fi fost recomandată o doză de 20 mg/zi ( timp de cel puţin 5 zile; dar, uneori, sunt necesare chiar 10-30 de zile ) - vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf?anmOrder=Sorter_dci

TREBUIE să mergi ( IAR ) la acel medic şi să-ţi prelungească tratamentul pe încă 5 zile :(
Cu toate că NU ar fi trebuit întrerupt...

Toate cele bune.

| Anuskaa a răspuns (pentru bursuc001):

Am 25 de ani, am fost la ginecolog, inca nu am terminat tabletele doar am vrut sa stiu daca stie cineva ca in cat timp apare menstruatia.

| bursuc001 a răspuns (pentru Anuskaa):

Mda, dacă nu apare menstra după terminarea tratamentului, atunci este indicat să mergi ( IAR ) la acel medic pentru prelungirea tratamentului!

Acum observ că, ai precizat faptul că, ai avut chist ovarian acum vreo 3 ani sad
NU ai precizat dacă ( acum ) ţi-a făcut ecografie ovariană : este posibil ca să fi recidivat chistul ovarian şi din cauza lui să-ţi întârzie menstruaţia...
În acel caz, este posibil ca menstra să nu apară nici în urma tratamentului cu Orgametril.
Oricum, TREBUIE identificată cauza întârzierii menstrei!

Multă sănătate.

| CezaraEM a răspuns:

In primul rand ce varsta ai? Medicamentul acesta ti l-a prescris medicul?
Eu n-am auzit de el pentru menstruatie! Menstruatie trebuie sa vina cand vrea ea si nu cu medicamente...da mai multe detalii despre tine, despre cat de regulat ai menstruatia, altfel nu vei primi raspunsuri concrete...

| Anuskaa a răspuns (pentru CezaraEM):

Am 25 de ani, da medicul mi-a prescris, pai vine cand vrea ea, dar nu mi-a venit vreo 2 luni, mi-a prescris ca sa-mi vina, dar am uitat sa il intreb ca in cate zile isi face efectul

| CezaraEM a răspuns (pentru Anuskaa):

Eu am 21 de ani si de anul trecut eu n-am mai avut menstruatie! Am tot citit pe internet tot felul de chestii, majoritatea spuneau ca ceaiul de coada soricelului ar fi bun pentru asta si ar regla oarecum menstruatia.
Stiu ca puteam merge si la doctor, dar cum sunt virgina, medicul mi-ar da ceva hormonal, dar in timp poate dezvolta altceva...ma rog...
Nu stiu ce sa zic, pe cutia medicamentului sau pe prospect nu scrie nimic?
Cauta pe internet despre el!

| Anuskaa a răspuns (pentru CezaraEM):

Nu conteaza ca esti virgina, eu am avut de vreo 3 ani un chist ovarian si am fost la medic sa vad de ce nu-mi vine, ar trebui sa mergi sa vezi de ce nu iti vine.