| Alinutaaaalina a întrebat:

Hei fetelor, care a folosit frunzele de nuc pentru inchiderea culorii parului? E bun, in cat timp apar rezultatele? Fundaa

9 răspunsuri:
| anncky a răspuns:

[-x nu e adevarat

| adri16 a răspuns:

Nu te lua dupa robert6991 dimpotriva frunzele de nuc conţin uleiuri volatile, vitamina C, minerale, taninuri, flavonoide – substanţe care au acţiune antiseptică, emolientă şi regeneratoare asupra părului. De aceea, decoctul din frunze de nuc este recomandat pentru întărirea firului de păr, pentru prevenirea căderii părului. Datorită proprietăţilor astringente, frunzele sînt recomandate persoanelor cu păr gras. Pentru aceasta se pregăteşte o infuzie din 500 g frunze la 2 litri de apă, folosită la clătirea părului. "Cantitatea de frunze de nuc trebuie respectată cu stricteţe. Dacă depăşim cantitatea indicată, există pericolul ca frunzele de nuc să deshidrateze părul şi pielea capului, din cauza substanţelor astringente"

| ƦoyJoиЭsJR a răspuns:

Da are dreptate robert "o sa-ti PICA"laughing

| BlaBlaa a răspuns:

Da, am folosit eu. Dar culoarea nu dureaza. E un fel de castaniu inchis.
am folosit cateva sute de grame de coji de nuci+mai putin de un litru de apa(au fiert impreuna vreo 20 min), apoi 1-2 ling de ulei de masline. Lasa parul matasos si miroase frumos happy

| iasmiasmina a răspuns:

Eu am incercat.nu a facut nimic special, doar l-a facut mai scortos.Nu merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pentru o tenta roscata :X folosit de cate ori te speli pe cap pentru o durata mai indelungata.

| dia12345 a răspuns:

Eu am incercat. nu pica nimic. pursimplu intuneka putin parul... e mult mai sanatos. incearca si vei vedea singura

| DiidEe a răspuns:

Heeei! Buna! O prietena de-a mea a folosit si mi-a spus ca este foarte foarte bun si nici nu dauneaza parului! Este bun chiar foarte bun pentru ca contine vitamine bla bla si iti inchide culoare parului in functie de cum vrei tu. Daca vrei sa le folosesti iei de la plafar si ceri mai multe plicuri daca vrei sa ti se inchida tare tare daca nu 1 plic e de ajuns big grin