| amyamy a întrebat:

Hei! M-am gandit sa fac ceva ce mi-am dorit mereu, si poate cineva a trecut prin ce Vreau sa fac sau poate imi poate Da cateva sfaturi! Am burtica, nu exagerata dar nu ma pot impaca cu ea deloc, masura: 74cm, nasol si imi strica tot aspectul, de cand ma stiu am burtica din generala, liceu si nu am scapat de ea nicidecum. E adevarat ca nu m-am omorat cu sportul insa si daca m-as fi omorat Fara rezultat pentru ca asa am fost mereu, si imi doresc foarte mult si enorm sa am si eu burtica Macar un 64 macar si m-am gandit sa imi fac liposuctie la o clinica din Germania! Planul il am pentru anul viitor si nici nu am de gand sa dau inapoi:imi doresc foarte mult e visul meu, atunci o sa mi-l implinesc cu adevarat. Acum ma puteti sfatui in legatura cu asta? chiar daca nu ati facut asa ceva orice sfat e bine venit.va Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Pitzipoanca a răspuns:

Chestia cu nutritionistul e ca nu prea merge sa-ti spun a ce i-a spus altcineva. Adica nutritionistul iti face dieta ta personala. Ar trebui sa-ti faca masuratori si analize (de sange). Acum depinde de nutritionist. Ce merge la tine la altul ar putea sa nu mearga. In principiu, reteta universala e sa nu mananci prostii (bauturi acidulate, dulciuri, chipsuri, etc). Sa nu mananci seara tarziu. Sa mananci la masa mereu, si sa mananci incet.

6 răspunsuri:
| Pitzipoanca a răspuns:

Eu as fi impotriva liposuctiei.
Orice liposuctie (si alte interventii estetice de genul acesta) presupun adoptarea unei diete (in unele cazuri, stricta) si unui program de exercitii fizice, definitiv. Pentru ca, in momentul in care renunti la dieta si sport, in cel mai bun caz, se revine la situatia dinaintea interventiei.
Ai fost la un nutritionist? Cineva care sa-ti prezinte un program adecvat de "remodelare corporala non-invaziva".
Masuratoarea taliei in centrimentri nu prea conteaza. Conteaza sa ai un corp armonios.
Poti apela si la trucuri vestimentare.
Am vrut si eu atat sa-mi modific putin forma corpului, cat si sa scad in greutate. Si am preferat ceva natural (dieta) pentru a avea libertatea de a ma reingrasa, daca se intampla ceva.
:*

| amyamy explică (pentru Pitzipoanca):

Si tu ai reusit? in cat timp? si daca da spune-mi si mie in special cum sa dau jos grasimea de pe burta si cam in cat timp reusesc.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru amyamy):

Hmm... Am vrut sa imi scad coapsele in circumferinta, asa ca mi-am taiat din portia de mancare. Mancam pana la ora 14: 00, nu dupa. Am renuntat la sucuri carbogazoase. dulciuri, paine. Pentru burta cred ca ar merge aceleasi chestii + sa nu mananci chestii care te-ar putea balona, in special bauturi acidulate. Mie mi-au trebuit aprox 6 luni sa dau jos cam 25 kg. Cel mai bine ar fi sa mergi la un nutritionist.

| amyamy explică (pentru Pitzipoanca):

Da stiu ca ar fi bine sa merg La nutritionist insa Vezi tu eu nu sunt in tara si aici nu prea cunosc limba foarte bine si abia de sarbatori vin in tara as fi vrut ca pana atunci sa reusesc cumva.de aceea am scris aici m_am gandit ca cineva a fost deja La unul sau macar stie sa imi spuna ceva concret sa nu incep sa nu mearga,

| amyamy explică (pentru Pitzipoanca):

Multumesc am sa tin cont de asta.am sa incep si dupa ce am rezultat revin.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru amyamy):

Chestia cu nutritionistul e ca nu prea merge sa-ti spun a ce i-a spus altcineva. Adica nutritionistul iti face dieta ta personala. Ar trebui sa-ti faca masuratori si analize (de sange). Acum depinde de nutritionist. Ce merge la tine la altul ar putea sa nu mearga. In principiu, reteta universala e sa nu mananci prostii (bauturi acidulate, dulciuri, chipsuri, etc). Sa nu mananci seara tarziu. Sa mananci la masa mereu, si sa mananci incet.

| BIS99 a răspuns:

Nu ar trebui să ajungi la aşa ceva! Eu am avut 122 în talie şi acum am 99, şi am scăpat de "burtică" făcând rugby, fotbal şi mers pe bicicletă zi-de-zi, şi cu un regim strict: o zi carne, o zi fructe, o zi legume, o zi lactate, punându-le în orice ordine vrei tu.