| Kim002 a întrebat:

Hei. sper sa ma ajutati, in special fetele dar daca stiu si baietii sfaturile sunt binevenite
deci. am folosi deja 2 strugurine Nivea + ulei de masline + vitamina a ( tip ulei ) am folosit pana si ulei de facut mancare si buzele imi sunt tot crapate
problema e ca eu am buzele mai groase :d si se vede foarte urat straight face
cam ce as putea face? crying((

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sweety,cumpara un strugurel de la Catena cu propolis sau aloe vera (iti propun cu propolis) si iti trece in maxim 1-2 zile! Si eu am patit-o si asa am rezolvat problema! Pup!

3 răspunsuri:
| SunnyDay88 a răspuns:

Bea mai multa apa!

| zozoMik a răspuns:

Buna.
Incearca sa ai intotdeauna pe buze un balsam, incearca unulcare contine petrolatum.
Aplica mereu un strat gros de balsam inainte de culcare( eu asa fac)
Evita balsamurile cu arome si miros, pentru a evita tendinta de a da cu limba peste buze.

Cateva sfaturi utile ar mai fi :
- Frecarea usoara a buzelor cu o felie de castravete - o metoda foarte simpla insa eficienta pentru ameliorarea buzelor crapate;
- Consumarea a minim 2 - 2.5 litri de apa zilnic - aparitia buzelor uscate poate fi un prim semn de deshidratare generala a organismului;
- Imbogatirea dietei cu vitamina A, o vitamina esentiala bunei sanatati a pielii. Vitamina A poate fi luata din surse alimentare: rosii, morcovi, legume frunze verzi;
- Pregatirea unui scrub pentru buze prin combinarea de zahar si ulei, intr-un castronel si aplicarea amestecului pe buze. Zaharul va actiona ca un exfoliant, iar uleiul va manifesta actiuni hidratante;
- Evitarea consumarii sucurilor acide si fructelor acide (in principal, a citricelor), deoarece acestea pot irita suplimentar buzele.

| Dewliciuu a răspuns:

-Incearca irul de buze:*
Nu-ti umezi buzele cu saliva – acest lucru nu a face decat sa le usuce/crape mai rapid, ajungand intr-un final sa te usture. Mie mi-a functionat cu unt incerarca de cateva ori:* poate iti folosestehappy! Sau mai este o metoda:
Se amesteca 3 picaturi de ulei de trandafir cu o lingurita de ulei de porumb si se ung buzele de mai multe ori pe zi.
Sau poti incerca:
*Aplica pe intreaga suprafata a buzelor putina miere, intinde-o bine si las-o sa actioneze cel putin 10 minute. Incearca sa nu o mananci, oricat de tentant ar fi. Dupa ce a trecut timpul de actiune, indeparteaza mierea cu ajutorul unei dischete demachiante inmuiate in apa calda. La final buzele vor ramane moi si foarte catifelate.
Sper ca te-am ajutat:* Imi dai o fundita?puppy dog eyes