| andreea567890123 a întrebat:

Hei, sunt fata si am parul gras.
L-am spălat ieri si azi e deja uleios,asa se intampla de fiecare dată! Nu mai suport. După ce ca e uleios, se vede foarte foarte tare!
Daca il prind, parul meu strălucește cand e uleios!
Nu stiu ce sa fac. Idei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot fi mai multe cauze: şamponul nu ţi se potriveşte, nu foloseşti corect balsamul sau masca, nu te speli şi/sau nu te usuci corect, te alimentezi prost.Şi eu am părul destul de gras şi încă nu am descoperit un şampon de care să spun că aş fi foarte mulţumită, dar pot să-ţi zic că eu nu îmi mai iau deloc şampoane speciale pentru părul gras deoarece mi se îngraşă şi mai repede din cauză că sunt foarte agresive cu scalpul.De obicei,îmi iau pentru păr normal.
Balsamul/Masca trebuie aplicată doar pe lungimea firului de păr,nu şi la rădăcină şi nici într-o cantitate prea mare.
Când te speli cu şampon e foarte important să nu îţi foloseşti unghiile,ci buricele degetelor şi să nu apeşi foarte tare pentru că provoci glandele acelea să secrete şi mai mult sebum.Apa,iarăşi,să nu fie prea caldă şi la sfârşit,după ce te-ai clătit,să-ţi dai cu un jet de apă rece (nu foarte rece că o să te doară capul) ca să se închidă porii.
Când foloseşti feonul, să nu îl setezi la o temperatură prea ridicată, mai bine îţi tamponezi(nu freci) părul cu un prosop, apoi îţi iei altul uscat şi stai cu el în cap până se mai zvântă şi aşa nici nu o să-ţi mai ia atât de mult timp să-l usuci.
Şi alimentaţia e foarte importantă. Dacă mănânci multe prostioare pline de grăsimi, şi asta poate fi o cauză.

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Hey! Poti sa folosesti un sampon special pentru scap cu tendinta de ingrasare. Se gasesc in farmacii sau chiar in plafare.

| WhiteLife a răspuns:

Mai întâi trebuie sa vezi daca este din cauza unor probleme de sănătate sau a dietei. Apoi poți încerca un șampon pentru păr gras (de exemplu Vichy) sau să folosești un șampon uscat. Eu am aceeași problemă și s-a agravat de când sunt studenta și m-am mutat din oraș, pentru că aici unde stau apa e plina de calcar. Deci pot fi multe cauze.

| Orhidee99 a răspuns:

Spala-te cu otet!