| Lala_Deea_1967 a întrebat:

Hei TPU am auzit ca se poate indrepta parul cu feonul dar nu stiu cum sa fac, cine stie sa imi dea un video sau indicatii. Va multumesc.

2 răspunsuri:
| Ali1234 a răspuns:

După ce te-ai spălat pe cap și ți-ai făcut ritualul obișnuit: balsam, descurcat păr etc, poți începe operațiunea de îndreptare. Primul pas este să-ți împarți părul în aproximativ 8 secțiuni (variază în funcție de volumul părului) pe care să le prinzi cu elastice sau clame. Apoi ia vârfurile fiecărei secțiuni urcând spre rădăcină și apoi invers, mișcarea foenului fiind concomitentă cu cea a periei. Mare grijă cu distanța uscătorului fată de firele de păr pentru a nu le arde!
Dacă ai părul foarte creț, această metodă este una perfectă. Pe părul semi-ud începe pieptănarea de la vârfuri spre rădăcină până îl poți împărți în secțiuni. Fiecare secțiune în parte prinde-o cu un elastic la rădăcină, apoi cu un altul la 2-5 cm și procedează așa cu fiecare în parte. Procedura nu este una cu rezultat imediat. Trebuie să dormi cu elasticele în cap, timp în care părul se va usca și îndrepta, iar dimineața să le desfaci și să ți-l aranjezi puțin.
Dacă nu ai părul foarte creț, ci doar o tendință spre ondulat, utilizează foenul pentru rezultate maxime. Pe părul ud, după spălare, folosește uscătorul dinspre scalp spre vârfuri și ajută-te și de o perie deasă. Această metodă durează până ce decizi să-ți speli din nou părul, și nu există riscul să se onduleze decât de la umiditatea din atmosferă. :*
SUCCES! P.S.: Si eu am aceeasi problema, am parul foarte cret si muncesc din greu sa-l indrept, fara placa fiindca se arde.