| Panteraa a întrebat:

Cum îmi dau seama de o mărime la haine? Nu sunt în țară și aș vrea să îi cumpăr ceva de îmbrăcat mamei, doar că nu știu exact mărimea și nu vreau să o întreb pentru că își va da seama, mai ales că este ceva ce își dorește. Are undeva la 1, 60 m înălțime și în jur de 85 kg. Este poate un site ceva care să îți arate în funcție de înălțime și greutate mărimea? Eu nu am găsit.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai destept lucru, ar fi sa nu-i cumperi haine, ca risti sa nu le poata imbraca, sau sa nu-i placa.
Masurile nu se potrivesc, fiecare tara are masuratori diferite.
Este deja cunsocut ca UK, restul Europa, America, Canada si Australia au masuri toatal diferite.
De exemplu, masura "2" la americani este masura "8" la UK si masura "10" la Australieni, ori masura "42" la europeni.
Nu te ajuta nimic inaltimea si greutatea unei persoane, ca sunt 99% sanse sa nu se potriveasca, deoarece fiecare are grasimea distribuita diferit, unele femei au fundul mare cu multa grasime acolo, altele au burta foarte mare, alte sanii samd.
Mamica ta pare o femeie micuta de statura si grasa. Poate nu ar fi rau sa-i cumperi ceva sa o ajute la slabit. Ar trebuii sa dea jos vreo 30kg si nu glumesc.

| SoranaCs a răspuns:

Buna, la caracteristicile ei ar parea un L - Xl. Tu o cunosti pe mama ta, incearca sa faci o comparatie cu tine. De cele mai multe ori degeaba sti marimea pentru ca exista posibilitatea sa nu se potriveasca.

| Panteraa explică (pentru Violleta2022):

Nu am cerut sfaturi de slăbit. Mama este asa pentru ca are probleme cu glanda de îngrășare. Și am zis ca este ceva ce își dorește de asta vreau sa ii iau de îmbrăcat pentru ca știu ca i-ar place și ar purta. M-ar interesa o măsură aproximativa pentru România, în general, de asta am întrebat, ca mai apoi pot adapta măsură respectiva la tara în care sunt ca să se potrivească.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Panteraa):

Mama ta are hipotiroidie, tocmai pentru ca este grasa.
Am un sigur sfat pentru ea: sa se apuce de facut sport si sa -si numere caloriile, ca este deja obeza si risca sa faca diabet curand. Nu, chiar nu glumesc, trebuie sa slabeasca macar 30 de kg, ca sa scape de hipotiroidie.
Daca vrei sa-i cumperi ceva de imbracat, trebuie sa te orientezi spre ceva XL sau XXL, pentru ca masurile din Romania nu se potrivesc cu ele dein UK sau altele.
Ti-am mai explicat, masuratorile nu sunt in functie de inaltime-greutate, ci de structura fiecarei persoane si distributia grasii pe corp.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ia uite unde era marea sfatuitoare in viata si ce s-a apucat ea sa dea diagnostice pe aici desi nici nu stie despre ce e vorba. Femeie, potoleste-te ca ai deviat rau de la subiect!

Pantera, singura solutie e sa iei legatura cu o ruda sau cineva apropiat ei si cand mai merge in vizita pe la ea sa se uite putin la hainele ei sau in sifonier daca poate si sa iti spuna ce scrie pe etichete iar apoi tragi o concluzie.

| Marbea a răspuns:

Intra pe orsay.ro, selectezi un produs, dai pe calculeaza marimea potrivita sau ceva de genul si se deschide o fereastra unde completezi inaltimea si greutatea si ce mai cere, si afli marimea aproximativa.