| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU! M-am vopsit acum 4 luni balayage blond. Ma spăl cu șamponul nuanțator de la Fanola (special pentru par blond), iar după aplic o mască pentru păr degradat tot de la Fanola (la recomandarea hair-stylistei mele; menționez că părul meu nu este degradat, dar mi-a recomandat aceasta mască pentru ca hidratează mai bine). După 4 zile de la spălare mă mănâncă rău capul și fac o mătreață foarte fină peste tot. Știu ca acel șampon usucă scalpul și mă gândesc ca e de la el. Ultima data când m-am spălat nu am mai dat și la rădăcină cu șampon ci doar pe lungime (mi-au crescut rădăcinile și am dat doar pe partea blondă). M-am spălat doar cu masca la rădăcină. Parca ma mănâncă și mai rău capul acum. Chiar nu știu ce sa mai fac. Aveți vreun sfat? Mulțumesc!

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Wtf, în primul rând n-are ce să caute masca pe rădăcină, se dă pe lungime și vârfuri, adică exact opusu ce faci tu. în al doilea rând cum adică „m-am spălat cu masca", masca n-are niciun rol de curățare, pentru asta e șamponul

| Ofiintă a răspuns (pentru Adry05):

Se spală cu mască și aplică șampon pe lungimi.
Merg pe gard, de drum mă țin laughing

| Alexia1208 a răspuns (pentru Adry05):

Dacă șamponul mi-a uscat scalpul am vrut sa îl hidratez cu masca. Pana acum ma spălam cu șamponul la rădăcină și cu masca pe lungime dar am zis sa încerc invers și tot nu a funcționat.

| Alexia1208 a răspuns (pentru Ofiintă):

Nu cred ca e nimic de râs. Cred ca dacă tu ai avea mâncărimi de genul nu ai rade. Dacă șamponul mi-a uscat rău scalpul am pus masca pe rădăcină in speranța ca o sa îl hidrateze.

| Adry05 a răspuns (pentru Alexia1208):

Nu merge așa laughing ai probleme cu el, îl schimbi, du-te și ia-ți de la farmacie ceva, nu mai ține cont de păr vopsit, e suficient dacă ai o mască/balsam pentru păr vopsit. Și din nou, MASCA NU CURĂȚĂ NU ARE CE SĂ CAUTE LA RĂDĂCINĂ

| Ofiintă a răspuns (pentru Alexia1208):

O variantă bună ar fi să folosești un sampon dermatocosmetic adaptat nevoilor tale.
https://comenzi.bebetei.ro/......ne-p197152

| Alexia1208 a răspuns (pentru Adry05):

Nu am folosit-o in scop de curățare ci doar de hidratare. Știu ca masca nu curăță. Ma gândeam ca dacă îmi pun îmi hidratează scalpul și nu se mai cojește

| Adry05 a răspuns (pentru Alexia1208):

„M-am spălat cu masca"

| Alexia1208 a răspuns (pentru Adry05):

Am pus masca in par și după am clătit. Asta nu înseamnă ca ai spălat parul și cu masca?

| Alexia1208 a răspuns (pentru Adry05):

Nu cred ca aici pe TPU se fac lecții de limba română. Nu ne luam de expresiile nimănui, nici de dialect și nici de gramatica. Dacă nu ai o soluție nu răspunzi. La cât de obsedată ești de expresia asta tind sa cred ca ești o gagica de 13-14 ani care rade la un deget. Hai pa

| Ofiintă a răspuns:

Încearcă să îti speli scalpul (pielea capului) cu șampon și să aplici masca pe lungimi, evitând scalpul.
Șamponul este un produs de curățare, prin urmare se folosește pentru a-ti curata scalpul si părul.
Masca este un produs de hidratare.

| Alexia1208 a răspuns (pentru Ofiintă):

Exact asta am făcut și am ajuns la ce am descris mai sus.

| Furnicuta000 a răspuns:

Produsele de la Fanola nu sunt chiar asa stralucite.
Tu ti-ai sensibilizat scalpul de la decolorare si acum la orice sampon mai dur se resimte acest lucru. Ai putea incerca un sampon mai bland (un sampon care sa aiba si balsam in el) si pe ala nuantator de la Fanola sa il folosesti doar pe lungime si nu la fiecare spalare.

| Mopmop a răspuns:

Schimba samponul. Pana gasesti ceva ce nu te afecteaza.