| InsaneAciD a întrebat:

Mi-am facut recent o gaură în ureche... după 6 zile am constatat că mă doare ceva mai tare iar după ureche am o umflatură, ca o venă umflată...ce`ar trebui să fac? E grav?sad Fundă!

Răspuns Câştigător
| peticel20 a răspuns:

Raspunsuri peste raspunsuri, dar nu vad nici unul concret. Ce ti s-a format tie se numeste "punct de grasime" si este normal sa se formeze pentru ca nu ai avut gaura acolo pana acum si e inflamat locul.Important e sa porti ori cercei de aur ori cercei medicinali speciali pentru asa ceva, tocmai ca sa nu ti se infecteze. Daca te doare locul si te ustura cand scoti si bagi cercelul, e clar ca nu e cercelul potrivit si e foarte inflamata zona. Oricum stiu ca o perioada de timp nu ai voie sa scoti cercelul ca se formeaza la loc carnea peste gaura.Iti recomand sa-ti iei cercei speciali si daca tot te doare du-te la doctor.Bafta si o seara buna!

| InsaneAciD explică (pentru peticel20):

Păi am pus cercei de aur...şi tot mă doare. Dar cred că e de la faptul că i-am scos de cateva ori:].

21 răspunsuri:
| Raiden a răspuns:

Du-te fetito la spital si reclam-o pe nenorocita aia care ti-a facut gaura.

| InsaneAciD explică (pentru Raiden):

Ţi se pare că acest răspuns mă ajută cu ceva?raised eyebrows.

| Raiden a răspuns (pentru InsaneAciD):

Bineinteles ca asa mi se pare ca te ajuta, altfel nu m-as fi obosit sa-l scriu.
Esti p****** rau.

| InsaneAciD explică (pentru Raiden):

Ştii să zbori? :]]

| FashionDream a răspuns:

Si eu am patit, nu e nimic grav stai linistita. Da-te cu crema si data viitoare cand iti pui un cercel in ureche dezinfecteaza-l cu spirt ca sa nu se mai infecteze. Succes!

| InsaneAciD explică (pentru FashionDream):

Deci imi va trece? Si...e normal ca dupa 7 zile sa ma doare foarte tare? Mă dau cu cremă şi am observat ca îmi trece ăla...dar mă doare urechea. E normal?raised eyebrows.

| InsaneAciD explică (pentru FashionDream):

Şi după cât timp dispare chestia asta?straight face.

| FashionDream a răspuns (pentru InsaneAciD):

Pai sincer nu stiu dupa cat timp dispare, eu inca o mai am dar nu ma mai doare si pot sa port cercei. Presupun ca o sa ti-se dezumfle in timp. Sigur o sa iti dispara, dar eu ti-as sugera sa nu mai porti cercei o vreme ca atunci nu iti mai trece durerea. Renuunta la cercei pentru o saptamana si vezi daca simti vreo schimbare. Sau... daca esti ingrijorata ( desi nu ai de ce) du-te la doctorul de familie pentru ca el stie mai multe. Bafta!

| peticel20 a răspuns:

Dupa ce iti face gaura si iti pune cercelul(medicinal sau aur)nu se scoate o luna de zile ca sa nu se formeze carnea la loc.Ce pot sa zic? De ce te-ai jucat cu gaurica?happy.Nah, da-te cu crema acum si baga la loc cercelul, nu te mai juca cu el ca se astupa gaura si te chinui dup-aia sa-l pui la loc.Bafta!

| bogdanrvd a răspuns:

Ori s-a infectat, ori e posibil sa fie doar un cos... oricum nu e ceva foarte grav.

| Fax a răspuns:

S-a infectat.da cu o crema.de ex crema de galbenele e f buna. daca e de la materialul din care sunt facuti cerceii, schimba urgent.si tetraciclina e buna

| Fax a răspuns:

Am uitat sa zic: ar trebui sa treaca in cateva zile daca dai cu crema.

| InsaneAciD explică (pentru Fax):

Şi mai pot pune cercelul după?

| Fax a răspuns (pentru InsaneAciD):

Daca se vindeca si nu se astupa gaura, da potihappy

| InsaneAciD explică:

Mulţuu` de ajutor^^:*.

| MIkihellaA a răspuns:

O gaura in ureche? pentru ce? ti-ai pus cercei?
in cazul in care ti-ai pus cercei de metal poate ca pielea ta nu suporta decat aurul si argintul si poate o alergie.
sau asemenea inflaturi pot aparea de la raceala. nu iti face griji lasa unflatura in pace. peste ceva vreme o sa ti se sparga.

| InsaneAciD explică (pentru MIkihellaA):

Să se spargă?raised eyebrows. E ceva sub piele..deci nu mai pot pune cercei în gaura aiaa?straight face

| TMegaokazii a răspuns:

Pentru sanatatea ta iti recomand sa iti suni doctorul de familie

| xoxoMaster a răspuns:

Nu e grav te doare cateva zile si iti trece!

| AndreeeaaC a răspuns:

Crema de galbenele si eventual rivanol. In aceeasi situatie sunt si eu in momentul de fata, dar am mai trecut prin asta. La mine nu a fost nimic grav.