| Dip9dip a întrebat:

Buna TPU.am o mare problema.nu vreau sa radeti de mine sau asa ceva dar chiar sunt disperata. vreau si eu sa slabesc,sa fiu frumoasa, sa arat ca celelalte fete din clasa de la mine.am 1,80 si 72-73 de kilograme.va rog ajutati-ma...am incercat majoritatea curelor de slabire pe care le stiam si nu am reusit mai nimic la slabesc.chiar m-am si infometat o saptamana dar mi s-a facut rau si am am putut tine.deci va implor sa ma ajutati pentru ca atat de complexata ma simt de mine incat nici nu am cuvinte...la nutritionist nu prea am cum sa merg deoarece in oras la mine nu exista.iar judetul este prea departe. spuneti-mi niste sfaturi,daca se poate in cunostinta de cauza, care sa ma ajute sa dau jos tot ceea ce este in plus.cam cat ar trebui sa slabesc? chiar sunt atat de grasa pe cat spun altii? ce ar trebui sa fac?
Multumesc anticipat si pentru simplul fapt ca ati citit acest lucru
Promit sa dau fundita celui/celei care ma ajuta

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Tu crezi ca la 1, 80m esti grasa, daca ai 72-73 kg? Cat de slaba vrei sa fii,piele si os? Nu va mai uitati la pitipoancele de pe la tv,sa le invidiati ca arata "asa bine".Ele au mai putin creier si din acest motiv au mai putine kilograme!
Daca iti faci niste analize,din sange si sunt in parametri normali,voi va simtiti bine,adica nu ametiti,nu aveti tenul pamantiu,nu va cade parul si unghiile nu se rup,nu aveti carcei,nu va doare stomacul,ficatul,colicistul,inima,inseamna ca asa este organismul vostru,asa functioneaza el mai bine,cu aceste kilograme. Daca mancati ceea ce este sanatos,de trei ori pe zi,mesele principale,in cantitati mici si de doua ori,suplimente, intre mese,daca mancati fructe si legume cat mai multe,dar si proteineneprajitein ulei,mancati si glucide si lipide sanatoase, va hidratati cat si cu ce trebuie, faceti miscare, macar o data pe zi, cate 30 min,inseamna ca sunteti niste oameni normali.
Nutritionostii,poate sunt necesari,dar pentru cei ce au bani destui si le este lene sa gandeasca si singuri(mai ales cand sunt atatea surse de informare!).
In concluzie,fa analizele,ai grija sa faci sport,sa mananci cate putin,dar diversificat,sa bei apa,destula si sa-ti spui mereu,cat esti de frumoasa,pentru tine! Fiecare cu farmecul ei! Asta conteaza:sa fii increzatoare,ca asa cum arati,asta esti,asta te reprezinta, altfel, am fi niste "papusi", facute pe banda rulanta, toate aratand la fel.

3 răspunsuri:
| Solitude15 a răspuns:

Pai ar fi bine sa faci cit mai multa miscare cit mai multa (fotbal cros gimnastica baschet orice )
si incerca sa maninci cit mai putine alimente bogate in kalorii
funda?

| jupinu2011 a răspuns:

Incearca sa mai slabesti vreo 5 chile daca tot zici ca esti grasa,,, alearga nu mai manca asa mult si fa putina sala adica,,, sa faci cateva abdomene, genoflesiuni],,, si nu manca prea multe grasimi..bafta

| xAngelax1 a răspuns:

Degeaba incerci infometarea! Dimineata mananca ceva care sa iti tina toata ziua, pentru ca masa de dimineata este cea mai importanta. Iar in timpul zilei mananca de multe ori si putin ( salata, carne de pui fiarta, cartofi fierti etc.). Renunta la sucuri. Bea apa cu lamaie. Fa si miscare. Iesi la alergat dimineata macar 15 minute, iar daca nu iti place sa alergi, poti face niste abdomene, genoflexiuni etc.