| ada02 a întrebat:

Heii Buna TPU!
Sa va explic problema pe care o am!.
Deci. eu ma spal din 2 in 2 zile. iar parul meu e extrem de gras. si eu cum am scoala sunt nevoita sa ma spal pe cap deoarece nu pot ramane cu el gras.
Prima zi cand il spal este foarte frumos si voluminos. dar a 2-a zi incepe sa-si strice forma. si ramane uleios.
Am incercat sa nu-l mai pieptan des. sa ma spal mai rar. am folosit tot felul de sampoane. nu merge nimic.
Va rog sa ma ajutati, chiar nu mai pot ramane asa cu parul!
Multumesc anticipat.
Cel mai bun raspuns va primi Funda+Vot

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Poti incerca niste remedii naturale de exemplu clatirea parului cu otet inaine sau dupa aplicarea samponului, se amesteca o cana cu otet cu doua cani de apa, dupa il lasi sa actioneze cateva minute, iar apoi clatesti. Poti folsi otetul o data pe saptamana. De asemenea si sucul de lamaie este bun, de obicei se amesteca sucul de la trei lamai cu apa calda, iar apoi clatesti. Daca vrei se poate amesteca si cu otet.
Poti incerca si menta. Este nevoie de o jumatate de ceasca de apa clocotita, unu-doua pliculete de ceai de menta (poti folosi si menta uscata, nu neaparat la pliculet, cam una-doua lingurite) si doua linguri de otet de mere. Toarna apa peste ceai si las-o cateva minute, dupa care indeparteaza menta si adauga otetul. Lasa ceaiul sa se raceasca bine si apoi maseaza-ti usor scalpul si firul de par cu acest tratament. Nu este nevoie sa mai clatesti parul cu apa.

1 răspuns:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna.

Du-te la plafar si cumpara-ti un sampon natural, pe baza de plante, fara SLS. Si incearca sa te speli pe cap 1 data la 3 zile. Cand ti se ingrasa, poti sa folosesti un sampon uscat sau pudra de talc, o pudrezi bine pe tot scalpul, o cantitate micuta, freci bine cu degetele apoi elimini excesul cu frecand putin parul cu un prosopel.