| Dulcika28 a întrebat:

Heii TPU! Am o problema foarte mare! Sunt foarte slaba, adica unii oameni spun ca nu sunt si ca arat numai bine, iar unii spun ca sunt prea slaba si sa mai ma ingras. Asta cred si eu, pur si simplu mi-e sila de mine am niste picioare zici ca sunt doua bete iar mainile 2 taietei. Cand ma imbrac imi vine sa innebunesc caci nu sta bine nimic pe mine. O prietena mi-a zis ca pantalonii stau ca pe gard pe mine. Iar cine a spus ca dulciurile ingrasa se inseala pentru ca eu mananc multe dulciuri si nimic! Va rog daca puteti sa imi dati o dieta pentru ingrasare sau niste sfaturi pentru ingrasat cat mai rapid! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Lariiiiiiii a răspuns:

Calculeaza RMB-ul pentru cura de ingrasare
Rata metabolica bazala reprezinta numarul de calorii pe care corpul tau le arde atunci cand este in repaos (cand dormi, mananci, respiri) si necesarul zilnic de calorii pentru a-ti mentine greutatea actuala. Inainte de a tine o cura de ingrasare, afla cat trebuie sa mananci suplimentar pentru a creste in greutate. De exemplu, pentru fiecare 500 g va trebui sa consumi cu 3.500 de calorii mai mult decat RMB.

Iata formula Mifflin-St. Jeor pentru aflarea ratei metabolice bazale:

Femeie: RMB = 10 x greutatea + 6, 25 x inaltimea - 5 x varsta - 161
Barbat: RMB = 10 x greutatea + 6, 25 x inaltimea - 5 x varsta + 5

Aceasta formula calculeaza cate calorii arzi daca iti petreci toata ziua in repaos. Probabil, intr-o zi normala, arzi cu cateva sute de calorii mai mult decat indica RMB - aceasta este doar o estimare aproximativa pentru inceperea curei de ingrasat.
Creste aportul de calorii
Va trebui sa consumi mai multe calorii decat de obicei deoarece asta e cea mai simpla cale de a acumula kilograme. Mananca multe alimente bogate in proteine: fasole, oleaginoase (unt de arhaide, migdale, alune caju si alte nuci). Fa-ti provizii de fructe cu densitate calorica mare (in special suc de fructe si fructe uscate, avocado), cereale integrale, paste, orez, legume gatite in ulei de masline.

Adauga in planul alimentar si produse lactate (oua, lapte, branza, iaurt), peste gras (somon, ton, suplimente cu ulei de peste) si carne. De asemenea, poti consuma si alimente cu amidon, precum cartofii si ignamele. Insa, retine: adauga doar necesarul de calorii si nu depasi numarul deoarece ele se transforma in grasime.

Ia mese mari si gustari mici in cura de ingrasare
Incearca sa mananci la fiecare 2-3 ore. Astfel vei mentine un nivel constant al consumului de calorii si organismul va primi suplimentele necesare fara intrerupere. Imparte mancarea zilnic in 3 mese principale cu 3 gustari intre ele: un pumn de fructe uscate, batoane energizante, granola, o jumatate de ceasca de sorbet sau de iaurt inghetat, biscuiti din cereale integrale. De exemplu, daca scopul tau este sa consumi zilnic 3.300 de calorii, poti manca 3 mese mari de circa 700 kcal fiecare si 3 gustari mici de aproximativ 400 kcal.

Apeleaza la o cura de ingrasare echilibrata
Desi vrei sa te ingrasi, trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa si sa incluzi in meniul zilnic o varietate de nutrienti, cum ar fi proteine, carbohidrati, vitamine, minerale, astfel incat sa nu obisnuiesti organismul doar cu anumite produse.

De asemenea, daca alegi o masa echilibrata, evita alimentele care contin grasimi nesanatoase, cum ar fi carnea rosie, margarina, produsele procesate, fast-foodul, pizza, sharoma. Nu fac decat sa-ti afecteze sanatea inimii si sa iti creeze alte probleme.

Mentine organismul hidratat in cura de ingrasare
Bea multa apa, lapte, sucuri proaspete si bauturi energizante ca sa iti asiguri un nivel optim de hidratare a corpului. Si nu uita, consuma cel putin 10 pahare de apa in fiecare zi.

Creste masa musculara in timpul curei de ingrasat
Incepe un program de antrenament pentru cresterea masei musculare, astfel incat kilogramele acumulate sa se transforme in muschi, iar exercitiile fizice sa iti stimuleze apetitul. Foloseste la inceput greutati mici, fara sa te epuizezi, lasa muschii sa se obisnuiasca treptat cu efortul.

Pe de alta parte, muschii iti vor accelera metabolismul, asa ca va trebui sa consumi si mai multe calorii pentru a creste in greutate. In primele luni de antrenament cu greutati vei castiga multe kilograme daca urmezi cu strictete programul. Dupa o perioada va avea loc fenomenul de stagnare, pe care il poti depasi prin reevaluarea greutatii si a masei musculare, in timp ce incluzi mai multe alimente in dieta si greutati mai mari in planul de antrenament.

Sfaturi suplimentare in cura de ingrasare
Evita stresul, deoarece iti poate afecta metabolismul.
Daca suferi de vreo afectiune, cum ar fi depresia ori diabetul, este posibil ca ele sa-ti afecteze abilitatea de a creste in greutate.
Priveste-ti corpul in oglinda pe masura ce acumulezi kilograme - este o modalitate de incurajare eficienta.
Evita produsele nesanatoase, chiar daca sunt bogate in calorii: scopul tau este sa castigi in greutate intr-un mod echilibrat, si nu sa acumulezi grasime in organism.
Ai grija sa faci pauze intre programele de antrenament: muschii cresc in perioada de repaos, asa ca planifica mersul la sala in zile neconsecutive.
Mananca 2 banane si apoi bea un pahar cu lapte.
Tine un regim alimentar sanatos, aplica regulile invatate si vei putea acumula kilogramele dorite rapid. Si nu uita: sportul joaca un rol important in cura de ingrasare.
Alimente care te ajuta sa te ingrasi
Somon
Consuma zilnic doua portii de somon, pentru a-i asigura corpului tau necesarul de proteine si pentru a favoriza cresterea in greutate. Somonul este foarte bogat in acizi grasi, vitamine, minerale si ajuta la dezvoltarea masei musculare.

Unt de arahide
Untul de arahide este o sursa foarte bogata de proteine si are un continut ridicat de calorii. Intinde untul de arahide pe paine si consuma-l la mic dejun alaturi de un pahar de lapte.

Unt
Untul este in legatura stransa cu cresterea in greutate. Consuma unt, insa fii atenta pentru ca o cantitate mult prea mare nu este buna pentru sanatatea inimii.

Paine de porumb
Painea de porumb este plina de carbohidrati, foarte bogata caloric si ajuta sa te ingrasi. Este ideal de consumat cu supe sau mancaruri gatite.

Cascaval
Cascavalul are multe grasimi, proteine si are un continut ridicat de calorii. Este indicat sa mananci cascaval foarte des si in cantitati moderate. Ai grija insa sa nu exagerezi in a-l consuma, deoarece poate creste colesterolul.

Paste
Pastele fainoase au o valoare ridicata de calorii si consumate frecvent, in combinatie cu branza, cascaval si carne, ingrasa. Pastele din faina integrala sunt cele mai sanatoase, chiar daca au un pret putin mai mare.

Creveti
Crevetii sunt foarte buni ca sa acumulezi kilograme. Contin foarte multe nutrimente si ofera corpului tau calorii intr-un mod sanatos. Supa crema de branza cu creveti, fidea cu creveti, orez prajit cu creveti, toate sunt bogate in calorii.

Fructe uscate
In loc de fructe simple, consuma fructe uscate care au aceleasi nutrimente, vitamine si minerale, dar ofera mult mai multe calorii corpului tau.

De ce sa tii cont daca vrei sa te ingrasi
- Mananca regulat. Tine cont de cele trei mese principale si doua gustari si in niciun caz nu sari peste micul dejun.
- Mananca ce trebuie. Combina proteine cu carbohidrati si in functie de indicele mesei corporale, ai grija sa consumi mai multe calorii decat necesarul tau zilnic, preferabil cu 500-800 calorii in plus.
- Micul dejun este foarte important si trebuie sa fie bogat caloric. Incearca produse de patiserie, omleta, clatite, gogosi, cascaval.
- Incearca suplimente nutritive ce favorizeaza castigarea kilogramelor in plus.
- Daca nu ai pofta de mancare mai multa astfel incat sa poti creste numarul de calorii, apeleaza la siropuri naturiste cum e cel de catina, care pe langa vitaminele si mineralele pe care le asigura corpului tau, stimuleaza si creste pofta de mancare.
- Bea un pahar de vin in fiecare zi. Pe langa faptul ca este foarte sanatos, stimuleaza pofta de mancare, regleaza digestia si favorizeaza acumularea caloriilor.

Daca esti o persoana cu un metabolism accelerat, atunci probabil ca iti este foarte greu sa te ingrasi, deoarece corpul tau arde foarte repede caloriile. Ca sa reusesti sa pui kilograme in plus, nu este cazul sa apelezi la junk-food, dulciuri si alte produse nesanatoase. Poti sa castigi in greutate in mod sanatos prin consumul regulat de alimente de ingrasare, bogate in calorii, proteine si carbohidrati.

De asemenea, e nevoie sa tii cont si de cateva sfaturi ce favorizeaza cresterea in greutate: nu sari peste nicio masa, consuma mai multe calorii decat cele pe care le arzi, ia suplimente care stimuleaza acumularea de kilograme si cresc pofta de mancare. Alimentele de ingrasare te ajuta sa castigi in greutate in functie de modul in care le prepari, cum le consumi si ce asocieri faci.

2 răspunsuri:
| LoriLoL a răspuns:

Inainte de toate problemele medicale de genul acesta, noi nu suntem psihologi!

| RuffledOwl a răspuns:

Poti incerca sa mananci alune, nuci, arahide sau batoane de susan cu miere inainte de culcare.Si eu am fost foarte slaba si am reusit sa pun pe mine big grin