| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Hello! Am 19 ani și 1, 63 și 86-87 de kg..as vrea sa slăbesc dar nu reusesc sa țin nicio dieta, le-am încercat pe toate.
Mâncat sănătos la ore fixe am încercat și înfometarea, ziua era Ok dar seara mancam cât pentru toată ziua..as vrea sa slabesc din tot sufletul.
Sfaturi?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dietele dau intotdeauna rezultat cand esti corecta si le tii corect, fara sa trisezi.
Este evident ca tu mananci foarte-foarte mult, odata ce nu reusestis a dai jos deloc.
Infometarea nu va da niciodata rezultate, dar o lista cu mancarea interzisa si 1 ora pe zi de alergat, dau.
Elimina din masa ta zilnica, pentru urmataorele 3 luni, urmatorele: painea, cerealele, pizza, prajiturile, dulciurile, sucurile si pasta.
Mesele tale trebuie sa contina 100-150gr de carne sau salam degresat si legume sau salate.
Alergat minim 1 ora pe zi, ibcepand progresiv de la 20 minute si crescand saptamanal cate 10 minute.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un medic i ti poate face o schema de regim care sa te ajute sa slăbesti, ca ceea ce faci tu nu este bine, nu maninci ziua nimic dar seara maninci mult, ziua si in special dimineata trebuie sa maninci ca corpul pe durata zilei prin efort arde caloriile, dar daca tu si multi altii mincam seara atunci nu face m nimic, medicii spun ca este cel mai rău sa mincam seara mult si sa ne culcam cu stomacul plin, ca atunci se depune grasimea, noaptea nu face m efort si toate organele se odihnesc si ele doar stomacul fiind plin lucrează si de aici apar dureri de burtă de cap deoarece se îngreunează digestia.

| Violleta2022 a răspuns:

Sincera sa fiu, cred ca ar trebui sa consulti un dietetician, fiindca tu ai peste 30 de kg de pierdut din greutate si asta este o problema destul de mare.
Practic, la 1.63m ar trebui sa ai maxim 53 kg fiindca esti fata si asa este normal la inaltimea si varsta ta.

| alina2k18 a răspuns:

Ce diete ai incercat si nu ti-au functionat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa apelezi la un nutritionist care sa te ajute cu un regim adecvat tie.
Nu este prea bine si sanatos sa ti diete asa, dupa ureche. Mai ales cand ai si mai multe kg de pierdut.
Uite, eu, de exemplu, cand vreau sa mai dau jos, putin, din greutate sau cand vreau sa fac pur si simplu o schimbare, incep sa mananc, pentru o anumita perioada de timp, pana la orele 14 si 15. Adica, mananc bine si sanatos pana pe la ora 14:00 sau 15:00 si dupa aia numai mananc nimic pana a 2a zi. Pentru mine asta functioneaza, dar nu stiu daca genul asta de dieta ar fi potrivita si pentru tine.
Eu una sunt de parere ca cel mai bine ar fi sa apelezi la un specialist. happy