| XxBlueRosexX a întrebat:

Hello, astăzi am fost la plajă(Italia) și m-am prăjit la propriu, m-am ars și am pielea destul de albă și sensibilă la soare, am stat intre orele 12-15 și nu m-am dat cu nici o protecție solară deoarece nu mă gândeam că soarele va fi așa puternic din moment ce ieri și de dimineață a plouat... până mâine când merg sa iau ceva după plajă cu ce mă pot face sa calmeze puțin pentru ca ma ustură peste tot?

22 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau as folosi protectie.Soarele e foarte daunator intre orele 11-17! Poti aplica gel de aloe vera, lasat inainte vreo 10-15minute la frigider, sa fie senzatia mai racoroasa.Gasesti de cumparat de la farmacie, sau poti folosi direct de la o planta in ghiveci, daca ai pe acolo.

Pe timpul verii soarele e mult mai puternic decat in celelalte anotimpuri.Mare grija, mai ales daca spui ca ai pielea alba.Pentru cest tip de piele e obligatoriu sa folosesti crema de protectie, si sa te bronzezi treptat.Fie stai la plaja dimineata pana la 10:30, fie seara.Dar niciodata la amiaza!

| relian a răspuns:

Nu te mai du la plaja deloc, evita soarele daca ai patit ce spui.Mergi la o farmacie ceva, spune acolo ce ai patit, poate au aia ceva unguent sa te mai calmeze ce spui.

La plaja se merge dimineata sau dupa amiza dupa 5, iar dimineata pana in 10, asta daca esti alb la piele.Asa mergi o saptamana, apoi poti stta si in alte ore.
Cind esti deja bine bronzat poti sta la orice ora.

Mai bun ca un unguent farmaceutic nu e mierea sau ce mai spun unia pe aici.

| Wr3nch a răspuns:

Iaurtul ajuta. Din experiența proprie, mi-am ars si eu spatele. De atunci, si cand is nori ma dau cu loțiune.

| VoidEternal a răspuns:

Cu mozzarella.

| Furnicuta000 a răspuns:

Oximed este un spray pentru arsuri care este si antibiotic. Nu stiu de ce ai vrea sa te mai intorci pe plaja in conditiile astea dar macar da-ti cu spray pentru arsuri si obligatoriu cu crema de protectie solara

| haileewatson a răspuns:

Wow, inca mai sunt persoane in anul 2023 care nu se dau cu SPF?
Trebuie sa dai cu protectia solara in fiecare zi vara, indiferent ca mergi la plaja sau nu. Razele UV sunt la fel indiferent daca a plouat ieri sau nu.
Sunteti complet inconstienti. Peste 30 de ani o sa va plangeti pe TPU de melanoma.

| sammie a răspuns:

Cuburile de gheață te pot ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miere de albina

| dragodana a răspuns:

Salut!
Apa termala, crema cât mai hidratantă.
Nu te mai du sub soarele de oriunde fără SPF.

| AmandinaDragan a răspuns:

Iaurt. Nu e gluma. Chiar iaurt.

| DanRaul77 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Iar mituri de babe

| AmandinaDragan a răspuns (pentru DanRaul77):

Dan daca esti ''progresist'' mergi mama si da-te cu ce vrei.

| DanRaul77 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Tu esti gen. usturoi ca nu te racesti. din alea bolunzii din batrani happy

| AmandinaDragan a răspuns (pentru DanRaul77):

Spune dupa mine:''sunt un inapoiat mintal''.

| XxBlueRosexX explică (pentru AmandinaDragan):

Bine spus laughing

| DanRaul77 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

? sunt un inapoiat mintal ce se minuneaza de ce intrebari pui

| XxBlueRosexX explică:

Da-te tu ca eu nu am timp pentru dobitoci

| XxBlueRosexX explică:

Sau mai bine spalate cu benzina si usucate cu bricheta

| Tranexamicacid a răspuns:

Dusuri cu apa rece

| Ofataanonima1 a răspuns:

Iaurt