| NesquikDuoSpecial a întrebat:

Hello fashionistas!
In iarna aveam parul tare moale, frumos si stralucitor, statea frumos la locul lui.
Nu stiu cum se face, ca parul meu este acum extrem de incurcat, cu foarte putina stralucire si e fin si usor electrizat.
Nu folosesc placa sau ondulator, rar feohn-ul. Atunci foloseam sampon apivita si balsam joico+masca apivita + naturale. Acum folosesc sampon Garnier Pure Shine/Nivea Cocoa Explosion si balsam Garnier Ultre Doux cu 5 plante.
Ce sa fac ca parul meu sa fie ca inainte? Funda mare si catifelata oentru cea care ma poate ajuta!

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca nu te faci cu placa si nu te-ai vopsit probabil e de la soare daca ai stat pe terase sau ai fost la amre sau din cauza clorului din apa daca ai fost la piscina sau a sarii daca ai fost la mare.
Pentru inceput taie-ti varfurile, si incearca sa folosesti aceleasi poruse ca in iarna oricum sa folosesti balsam dupa fiecare spalare si dupa un ulei de par (masline, argan) sau cum am eu l oreal mythic oil si o data pe saptamana aplica o masca facuta acasa sau din comert (este ceva gama nou garnier portocalie pentru par degradad sau ceva de la elseve)

| 00SweetTweety00 a răspuns:

Hey love struck
Uff... sigh se pare ca parul tau nu se acomodeaza usor schimbarii de produse, asta poate fi o cauza a acestor,, probleme``
straight face
Ce iti recomand eu este sa iti faci inainte de fiecare spalare niste masti naturale ca :
1. Masca hidratanta cu ulei de migdale

Ingrediente: doua linguri de miere, o lingura de ulei de migdale, o lingura de otet de mere.

Amesteca toate ingredientele si aplica masca obtinuta pe lungimea firelor de par. Lasa tratamentul sa actioneze in jur de o ora, apoi spala parul.

2. Tratament cu ulei de masline si cu galbenus

Ingrediente: ulei de masline (in functie de lungimea parului), un galbenus.

Amesteca galbenusul cu cantitatea de ulei de masline pe care ai ales-o si aplica pasta rezultata doar pe lungimea parului. Acest tratament va linisti firele rebele si va da stralucire naturala parului. love struck
asta pentru oprirea electrizarii parului (una dintre ele )
Iar pentru stralucire, amesteca un galbenus de ou cu doua linguri de miere si doua linguri de ulei de masline si aplic-o pe par, de la radacini pana la varfuri. Acopera apoi parul cu o folie de plastic si lasa masca sa actioneze timp de o ora, apoi clateste cu apa rece. Foloseste aceasta masca de doua ori pe luna pentru a-ti reface parul si pentru a-l pastra stralucitor si matasos. love struck
In ceea ce priveste descurcarea parului foloseste balsam, preferabil Garnier Ultra Doux love struck la fel si samponul love struck

Baftaaaaa love struck te pupacesc love struck si sper ca parul tau sa isi revina ♥ puppy dog eyes

| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns:

Incerca niste masti homemade : http://www.divahair.ro/......e_naturale
Sper ca ti-am fost de ajutor!;)

| BiscuiteCuCrema a răspuns:

Asta e pubertatea. Si eu aveam iarna trecuta parul exact cum il descrii tu, dar cand a inceput primavara, a inceput si el sa se ingrase din ce in ce mai mult si mai repede, de unde ma spalam o data pe saptamana cu 1 singura mana de sampon si rar balsam, acum am ajuns sa ma spal de 3-4 ori pe saptamana cu 2 maini de sampon si balsam cat cuprinde...

| NesquikDuoSpecial explică (pentru BiscuiteCuCrema):

Stiu sad sper sa isi revina la iarna (era sa scriu la noapte laughing )

| hairpoint a răspuns (pentru NesquikDuoSpecial):

Www.hairpoint.ro
Poate gasesti la noi ceva potrivit pentru tine.