| diamondsx a întrebat:

Hello,o intrebare in general pentru fete...cum va machiati la scoala, imi puteti da cateva ideei? happy

22 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Eu folosesc doar un gloss si un corector. Dar tu poti folosi un BB crem, rimel, un creion alb pe linia apei, putin blush piersica si un gloss.

| Pufi1999 a răspuns:

Rimel, ruj si blush. (eu nu aplic fond de ten si alte minuni)

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
La şcoală se foloseşte doar fond de ten, luciu de buze şi rimel.
Dacă vrei te poţi machia şi mai mult, dar să nu arăţi de râsul lumii şi să te asortezi cu garderoba.
Pe curând!

| papusica987 a răspuns:

Fond de ten daca ai nevoie si rimel.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Mai intai, la scoala nu te machiezi! Te duci acolo ca sa inveti nu pentru altceva.
Mai mult decat atat, indicat ar fi sa folosesti doar un balsam de buze, mai ales pe vremea aceasta geroasa, deoarece machiajul nu face decat sa iti strice si incarce tenul! big grin

| Dianatips a răspuns (pentru AnnaMaria27):

Si ce-ai face daca ti-as spune ca tocmai vremea asta geroasa ii provoaca tenului "suferinta" si ca e foarte indicat sa folosesti un fond de ten usor sau pudra?

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru Dianatips):

"Suferinta" tenului se trateaza cu creme hidratante de fata si exfoliatori, nu cu alte prostii precum fondul de ten! Intr-adevar pe acesta este bine sa il folosesti, dar la o anumita varsta, cand deja pielea se umple de riduri, pete si alte minunatii specifice imbatranirii! happy La varsta asta, fondul de ten nu face decat sa iti incarce tenul si sa favorizeze aparitia cosurilor si punctelor negre! happy

| Dianatips a răspuns (pentru AnnaMaria27):

In caz ca nu stiai fondul de ten nu se foloseste doar pentru mascarea ridurilor. Du-te la un salon pentru un mic tratament la fata, si ai sa vezi ca nu te lasa sa pleci de acolo fara putin fond de ten sau pudra. De ce? Pentru ca tocmai de aceea se fac cosuri si puncte negre pe fata pentru ca nu ai nimic care sa o protejeze (crema hidratanta nu mascheaza intratat). Fondul de ten astupa porii si nu incurajeaza intrarea prafului etc.

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru Dianatips):

Cate aberatii poti spune.
Din contra, daca vei astupa porii, pielea nu va mai putea "respira"! Odata astupata, ea va secreta mai mult sebum, motiv pentru care apar punctele negre.Din cauza secretiei de sebum, porii se dilata treptat, iar tenul capata un aspect neîngrijit.
Eu fac lunar tratament facial la cosmetician, iar acesta intotdeauna m-a sfatuit sa folosesc cat mai rar fondul de ten, deoarece, dupa cum am precizat si in raspunsul anterior, fondul de ten nu face decat sa iti incarce tenul si sa favorizeze aparitia cosurilor si punctelor negre! Acum depinde de cosmeticianul tau cat de "bun" este daca iti umple fata cu tone de fond de ten! big grin

| Dianatips a răspuns (pentru AnnaMaria27):

E parerea ta, si cu atat ramai. Nu are rost sa faci pe inteligenta cu mine, sa incerci sa ma iei de sus cu schimburi de replici (la adresa cosmeticianei mele) si asa mai departe, dar e ok daca tu doar la atat te poti rezuma, doar suntem pe TPU si putem comunica doar prin intermediul acestor comentarii. Cosmeticiana mea nu ma incarca cu tone de fond de ten, citeste mai bine pentru ca am precizat : "putin"! Daca stai 24/7 cu fondul de ten pe fata normal ca tenul tau va fi plin de puncte negre si cosuri, dar mie mi se pare normal ca atunci cand ajungi acasa, te demachiezi...na in fine nu are rost sa continuam pentru ca suntem pe filme diferite, eu folosesc fond de ten de 3 ani de fiecare data cand ies in oras, facultate si asa mai departe si nu am avut niciodata cosuri...so, it works for me big grin

| george232323 a răspuns:

Nu te machiezi pentru scoala mergi sa inveti nu sa agheti baieti.dar totusi cred ca ajunge daca te dai cu putin rimel.

| KeepCalmAndLove a răspuns:

Nu mă machiez deloc, nu sunt nebună! Oricum aş încălca regulamentul şi aş fi exmatriculată!

| Pissicuts a răspuns:

Eu in general ma dau doar cu putin rimel, creion de ochi(jos), si putin fard roz la ochi! cam atat, nu cred ca trebuie sa mergi la scoala machiata foarte tare! Profii ar putea sa reactioneze urat!

| ValyOppa a răspuns:

Nu folosesc mult machiaj.Doar baton corector(pentru ca am putine cosuri -_-), putin balsam de buze si uneori rimel.Crede-ma ca daca te machiezi prea mult nu vei fi foarte apreciata.Vad exemple in clasa mea.Toti iau peste picior fetele prea machiate.Esti frumoasa asa cum esti.
:*

| AlLeYoana a răspuns:

Buna! Eu te sfatuiesc sa nu te dai cu rimel pentru ca se observa si profii s-ar putea sa iti faca observatie, dar daca vrei, poti incerca un machiaj cat mai natural.
http://www.google.com/......tp?/imgres
Sper ca te-am ajutat!:D

| Metallica4ever a răspuns:

La scoala nu trebuie sa fie foarrrrte evident machiajul deci better te dai cu putin fond de ten si putin rimel

| xDiana a răspuns:

Buna,eu cand plec la scoala ma machez in felul urmator: fond de ten, o linie de tus negru la ochi(sus) si o codita in capat, creion negru pe interior(si sus si jos), anticearcan, blush si putin rimel. Sper ca te-am ajutat!

| Ali1234 a răspuns:

Eu imi dau doar cu putin luciu de buze, imi place sa fiu naturala!

| LadyChill a răspuns:

Pentru scoala cel mai frecvent machiaj este cel cu tus si arata si foarte binehappy

| Josseffina a răspuns:

Hai sa recunoastem ca acum putine sunt fetele care ies fara fond de ten din casa sau mascara... happy deci e de ajuns atat, eventual si un gloss foarte natural

| RoxiRox10 a răspuns:

Sfatul meu este ca putin fond de ten, pudra (daca folosesti), rimel si/ sau dermatograf/tus ar fi suficient big grin