| EduardGa a întrebat:

Hello, TPU! Vreau sa va cer tuturor un sfat. As vrea sa ma vopsesc blond deschis cenusiu. Am tenul deschis si ochii caprui, iar parul natural e de culoare saten deschis. Credeti ca m-ar avantaja?
Si inca ceva. Stiti niste solutii naturale de decolorare a parului?
Best wishes xo

6 răspunsuri:
| alonet a răspuns:

Ca idee iti recomand vopseaua de par londa profesional sau koleston de la wella numerele
12/1, 12/6, 12/8 sau de preferat e 12/89 cu oxidant maxim de 9% daca zici ca esti saten deschis as pune 60ml6% si 60ml9% la un tub de 12/89 numarul 12 e vopsea speciala de aia trebuie dublu oxidant... tine cont ca se aplica de la ceafa la crestet si daca nu ai fost vopsita niciodata incepe cu lungimea parului si lasa la urma radacinile de 2 degete, asta ca sa iti iasa uniform culoarea.
nu e info de pe google, e info profi happy

| NickiMinaj a răspuns:

Eu cred ca ti-ar sta bine, pentru ca nu o sa fie o schimbare drastica, doar iti deschizi parul cu cateva tonuri ( ca si in cazul meu). Cel mai bine e sa nu faci nimic singura, ci sa mergi la cineva care chiar se pricepe si cu asta se ocupa. Cat despre solutii naturale, nu cred in asa ceva... big grin

| Georgiana_1584 a răspuns:

Da chiar este recomandat blondul cenusiu/argintiu pentru.persoanele cu tenul deschis.

ndicate pentru decolorarea parului.

Se prepara un decoct cu 5g de radacina de rubarba la 1 ceasca de apa.
Se lasa sa fiarba la foc mic timp de cateva minute, dupa care se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca.
Se introduc 30 g de flori de musetel in 1/2 l de vin alb sec de buna calitate (este indicat un vin Chardonnay), la care se adauga si decoctul de rubarba. Se lasa la macerat timp de 2 saptamani, agitand recipientul o data pe zi.
Dupa ce a trecut durata mentionata, se filtreaza vinul si se pastreaza intr-un recipient din sticla de culoare inchisa, undeva la rece.
Dupa ce ne-am spalat la cap, ne vom frictiona indelung cu aceasta compozitie.

| MikeAlexis a răspuns:

Deci, aceleasi caracteristici le am si eu! Si m-am vopsit inainte de revelion cu un 'blond auriu'. Si a iesit o culoare asemanatoare a morcovului (vezi o poza cu ron weasley din Harry Potter.) Daca vrei sa vezi o poza cu mine da-mi un mesaj pe privat si iti uploadez o poza.

| Madalyn a răspuns:

Vad ca tot mai multi cer sfaturi pentru schimbare a look-ului, insa nimeni nu da o poza cu el ca sa ne facem o idee! Din descrierea ta nu ne putem face decat o foarte mica idee... te-ar putea avantaja intr-un fel iar in altfel ai putea arata chiar caraghios happy noi nu putem sti daca nu avem nici macar o poza cu tine pentru a ne imagina cum ai arata vopsit blond!
E ca si cum ai intreba "Ce motor se potriveste la masina mea, ea fiind rosu metalizat si roti de 21'?"

| blurixe a răspuns:

Daca esti fata, de obicei parul blond infrumuteseaza tenul deschis. Daca ai parul saten deschis si tenul deschis, ca si mine, e mai bine sa iti pastrezi culoarea naturala, este foarte frumoasa. Insa daca, vrei sa te vopsesti blond, de preferabil ar fi sa tii o culoare mai inchisa, fiindca dupa aia vei parea prea "albicioasa". In legatura cu decolorarea parului...http://www.google.ro/ Gasesti destule solutii :)

Sper ca ti-am fost de ajutor! Mult noroc :)