| anuska a întrebat:

Help me! am inceput sa ma scarpin in cap intr-o seara si a devenit o obisnuinta.acum am coji in cap si mi-e teama sa nu raman fara par! nu pot sa nu ma mai scarpin cum pot sa tratez cojile sau sa fac ceva?

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cred ca ai dermatita seboreica.Foloseste samponul medicinal Nizoral:
http://www.pcfarm.ro/? idprd=2439

| Lorelai a răspuns:

Stai linistita ca nu ramai fara par din cauza unor cojilaughing Stiu ca e neplacut sa le ai, dar abtine-te. Sta in puterea ta sa nu o mai faci. Succes si stai linistita nu ti se intampla nimic rau, sunt doar niste coji si eu am avut.

| alexandrag a răspuns:

Si eu aceeasi problema o am. Cunosc ft multe persoane care se scarpina asa. Cred ca e doar un tic nervos cauzat de stresul prea mare happy Important e sa ai grija sa nu exagerezi si sa faci asta de fata cu cineva laughing

| Daiana90 a răspuns:

Cojile alea le ai pentru ca folosesti un sampon prea tare, pentru parul si pielea capului tau.nu poti scapa doar daca folosesti un sampon mai slab, de exemplu eu foloseam wash and go si faceam dinalea, adica crusta(ca asa se numesc) si am incetat sa il folosesc pentru ca frizerita mi-a spus ca e prea tare, si mancarimea probabil ca o ai de la matreata.deci sfatul meu, foloseste samponuri mai slabe, pentru ca la celelalte piele si asa nu poate respira bine din cauza parului si sunt si tari si faci crusta.aleget-i alt samponjwinking

| ely92music a răspuns:

Taie unghiile scurt de tot! Si puneti o sapca sau ceva pe cap ca sa nu mai ajungi la scalp. Succes!

| d33a_9154 a răspuns:

Spuneleparintilor tai sa te duca la un doctor ca sa nu se intample ceva mai rau. Orice problema minora poate agrava situatia asa ca fa bine si du-te.

| anuska explică:

Nu intelegeti nu e de la sampon doar ma scarpine eu (dar nu ma mananca) si de la unghiile mele care zgarie pielea capului s-au fac cojile

| Koss a răspuns:

Stai chill multi au ticul asta cu scarpinatul in cap si ruperea obrajilor sau buzelor pe interior big grin. iti trebuie multa vointa sa te lasi straight face