| ladyiulia a întrebat:

HELPP... nu stiu ce se intampla cu fata mea straight face pe o parte sunt mai "umflata" am altfel muschi fetei fata de cealalta parte... sper ca intelegeti ce spun de la ce poate sa fie? nu eram asa sad dau fundita

Răspuns Câştigător
| Celcareajuta a răspuns:

Daca marirea in volum a fetei este numai la nivel muscular in dreptul maxilarului/mandibulei:

Daca ai o durere in special dimineata la nivelul musculaturii din dreptul obrazului(usor in spatele maselelor) este probabil sa suferi de Bruxism (iti scrasnesti dintii in timpul noptii, lucru ce poate determina cresterea in volum a unei singuri jumatati de fata). Iti propun sa verifici daca scrasneti dintii punand pe cineva sa te supravegheze cand dormi sau mergand la stomatolog (dar daca e faza incipienta e foarte greu de spus). Poti lua in considerare si urmatoarele aspecte:
-schimba partea pe care dormi. (am impresia ca aia mai mica este, dar e posibil sa ma insel- am uitat mecanismu').
-mesteca mancarea si in partea cealalta (majoritatea dintre noi avem o parte preferata pe care mancam si, in concluzie muschii din acea zona sunt mai solicitati)

Daca umflarea este in totalitate nu stiu ce poate sa fie. Eu am raspuns strict daca e la nivel muscular, dar in orice caz recomand o vizita macar la medicul de familie.

1 răspuns:
| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Nimeni nu poate sa stie de la ce ai fata asa. Iti recomand sa mergi la medic.