| Minamii a întrebat:

Hey~ Am o problemă cu coşurile. O prietenă mi-a spus că pasta de dinţi e bună pentru coşuri (le usucă, dispar mai repede etc.) şi eu am ascultat-o şi am folosit acum câteva zile pasta de dinţi fiindcă rămăsesem fără soluţie de coşuri. Luni deja nu mai aveam coşuri ci se făcuse un fel de iritaţie în loc (jumătate din colegi + profesori m-au întrebat ce s-a întâmplat cu faţa mea :/), pielea s-a uscat în locul unde am aplicat pasta de dinţi şi se cojeşte, se ia pielea, arată ca un fel de arsură plus că e foarte roşie zona şi ustură destul de tare. Vreun sfat ceva? Îmi este frică sa folosesc soluţii sau altceva ca să nu se facă mai rău :/

Răspuns Câştigător
| xAliya a răspuns:

Off lasa sfaturile primite de colege/prietene ca nu iti fac bine deloc.Pentru problema ta cu cosurile iti recomand o igiena a tenului adecvata(cu produse fara iritantii(care sa nu agreseze si mai rau pielea), produse blande formulate corect, crema care sa nu astupe porii ci doar sa hidrateze lejer eventual ulei de jojoba care este non-comedogenic si adecvat tenului gras/acneeic. Spala-te de 2 ori pe zi pe fata, demachiaza-te in mod normal in cazul in care foloseste machiaj(un demachiat corect presupune folosirea de demachiant pentru ten, demachinat bifazic pentru curatarea machiajului ochilor si a buzelor apoi spalarea tenului cu un cleaser). Pasta este iritanta pentru ten si nici un caz nu este utila in tratarea cosurilor mai ales ca pasta de dintii de la noi din comert cu este tocmai naturala continand ingrediente iritante.Numai aplica nimic pe ten si in nici un caz nu folosi nici un fel de scrub(fie el cumparat, fie malai cu ulei vegetal, zat de cafea sau orice altceva de genul aceste).Fa-ti un ceai din 150 de ml de apa in care adaugi doua pliculete de ceai de musetel, doua plicutele de ceai verde si o pastila de aspirina netamponata acest amestec va calma iritatia mai rapid si va ameliora roseata si usturime.Si macar cateva zile nu aplica fond de ten.

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alifie de galbenele pentru vindecare. Dimineata si seara cu vreo 3 ore inainte de somn te dai o perioada.

| mona a răspuns:

Foloseste o crema de galbenele si nu mai pune in aplicare tot ce ti se spune, probabil ai tenul sensibil si nu iti face bine orice

| xgeanina a răspuns:

Si eu am facut prostia asta anul trecut laughing eu mi-am luat zynerit si mi-am dat pe cosuri si mi-au trecut, dar nu prea iti recomand. pentru tine as recomanda o crema hidratanta de la avene de exemplu, e cam scumpa dar e foarte buna(costa 50 de lei ) se merita si dupa ce iti trec "ranile" da-te cu zynerit pentru cosuri dar sa folosesti si crema de la avene pentru ca iti usuca pielea.

| LarissaMouse a răspuns:

Buna! Pai mai intai trebuie sa astepti sa iti dispara iritatia.Si eu am folosit pasta de dinti, dar nu mi-a facut nimic, insa nici cosurile nu au disparut.Acum folosesc o crema de la gerovital si un fel de baton corector.Sunt foarte bune, mai ales batonul, pentru ca iti usuca cosurile dar nu iti face rau tenului. Succes!

| Minamii explică (pentru LarissaMouse):

Cum se numeşte batonul pe care îl foloseşti?

| RAY a răspuns:

Aia cu aloe vera e buna nu orice pasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cand am citit de pasta de dinti am vrut sa iti zic sa nu pui asa ceva pe fata laughing. Am facut si eu prostia asta si m-am chinuit pana sa-mi treaca. Am luat coaja aia pentru ca arata horror si am tot pus ulei de migdale toata ziua. E vreo 7 lei 15 ml la prafar.
Poti sa-ti mai iei si o crema bioderma sensibio rich ajuta mult la hidratare dar e 55 lei.

Eventual cauta si un unt fara sare sau cumpara unul de shea tot din plafaruri ca ajuta si ala mult la refacerea pielii.

| Minamii explică (pentru anonim_4396):

Cam cât ţi-a luat până să-ţi treacă? Ţi-au rămas semne? laughing Şi a ajutat cu ceva uleiul de migdale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Minamii):

Nu mai am idee cat a luat, o saptamana sau doua pana s-a dus si roseata aia aiurea. Nu au ramas semne. Uleiul e pentru hidratare si ajuta sa se refaca pielea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argila!
Gasesti in supermarketuri.
Argila e foarte, foarte buna pentru ten! Il curata si previne aparitia acneei, deci iti dai seama cat de buna este pentru cosuri!
Foloseste cu incredere in fiecare saptamana o data/de doua ori! Pe urma, iti poti curata fata cu bicarbonat (eu folosesc o data pe saptamana si nu-ti afecteaza cu nimic, chiar daca pare bizar).
Iarasi, poti stoarce o lamaie si sa-ti stergi fata cu sucul ei.

| Peaches a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la un dermatolog. A folosi pasta de dinti impotriva cosurilor e o mare greseala, pentru ca nu face decat sa le inflameze si mai tare. Cam atat pot sa iti spun, dar cu siguranta doctorul te va ajuta mult mai mult decat mine! happy
Sper ca asta ajuta! Have funwinking

~Roxetta

| Bizzle a răspuns:

Momentan intreabati parintii, pentru a scapa de cosuri, sa se usuce si sa treaca, foloseste sapun DOVE, sora mea se da cu el si dispar sau se usuca si e foarte Ok.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Crema de galbelene, dupa mine, este cea mai buna. Incearca si poate o sa mearga.

| Lisa01 a răspuns:

Eu zic sa mergi la farmacie si sa cumperi un Zynerit.E cam 30-35 de lei insa e foarte bun pentru tratarea cosurilor. Citeste prospectul si fa exact ce scrie acolo si rezultatul e garantat.Bafta.

| ElleAhx a răspuns:

Intai asteapta sa se vindece iritatia asta, iar pentru cosuri iti recomand orice tratament care contine acid salicilic. Sunt destul de multe astfel de produse si chiar dau rezultate.

| Dariaaaaafaranume a răspuns:

Da cu aloe, este foarte buna pentru genul asta de problema. Eu am folosit si mi-a mers.

| IuseinLavinia a răspuns:

Daca ai o planta acasa aloe vera rupe o fasie si date pe foata fata. Fa asta de 3 ori pe saptamana si o sa scapi si de cosuri si de problemele de mai sus!

| TheKittyCatGirl a răspuns:

Ia o crema de hidratare :l depinde de pasta de dinti si de ingredientele ei. Si ai grija cui ii ceri sfaturi; mai bine sa nu risti; Cauta pe site-uri de specialitate.

| SierraTomphson a răspuns:

Pai nu stiu ar trebui sa o intrebi pe ea, cred ca ar trebui sa ii zici mamei tale de asta. Date cu un prosop ud pe fata.Si cand nu mai ai solutie de cosuri mai bine ti le spargi tu decat sa dai cu nu stiu ce creme improvizate.

| BlackCatDesignHD a răspuns:

Poti incerca sa iei intr-un bol mic niste malai si stropesti cu putin ulei de masline, si folosesti amestecul dupa ce te speli pe fata (da, trebuie sa freci tare si va fi durereos, dar dupa vei avea o piele catifelata si aproape fara cosuri happy )

| Ralucax3 a răspuns:

Buna! Asa am patit si eu, du-te repede si ia de la farmacie,, Nizoral " aplica de mai multe ori in zona aceea. Am avut si eu tot in poza fetei, pe barbie si mi-a trecut daca nu faci ceva repede, o sa ramana semn... si nu ne dorim asta!

| Minamii explică (pentru Ralucax3):

Şi în câte zile ţi-a trecut iritaţia? Şi ţi-a rămas vreun semn?

| Ralucax3 a răspuns (pentru Minamii):

Normal ca mi-a trecut, nu mi-a ramas niciun semn. Iritatia se micsoreaza pe parcurs, doar sa nu renunti sa te dai cu crema.

| Mada5050 a răspuns:

Consulta un dermatolog. Nu e indicat sa aplici orice pe ten, pot aparea complicatii.