| adinaforever a întrebat:

Hey....am parul ondulat spre cret si il indrept cu placa....problema e ca l.am ars destul de tare ....si as vrea sa nu mai folosesc placa asa de mult...cum as putea sa imi fac parul drept si ordonat fara placa? Dar ondulat? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Dayuuum a răspuns:

Si al meu este la fel, sunt in aceeasi situatie. Eu zic ca n-ar fi cazul sa mai folosesti placa o vreme. In timpul asta incearca sa folosesti aproape zilnic un ulei/o crema hidratanta pentru par. Eu folosesc http://www.aliexpress.com/......5308.html.
Nu stiu de unde ai putea sa o iei din Romania, in schimb cred ca poti gasi ceva asemanator si de calitate de la alte brand-uri. Cauta ceva hidratant, cu miere, lapte, unt de sheea sau ulei de masline. Eu zic sa nu folosesti uleiuri pentru ca iti pot schimba textura parului, o sa devina prea lucios si fin ( mie personal nu-mi place asa).
Oricum, intre timp ai putea sa iti coafezi parul asa incat sa fie ondulat (prinde-ti un coc rebel dupa baie, parul sa fie inca putin umed, si lasa-l asa peste noapte). Eu asa fac cateodata, si arata chiar foarte bine :3. Dupa ma dau cu acea crema si este super ok.
Insa daca vrei totusi sa il indrepti, poti sa tii-l usuci cu o perie (perie-ti parul cu capul in jos, drept, pana cand se indreapta). Ti-l arzi in continuare dar macar nu la fel de tare :D.
Sper sa iei in considerare sfatul meu, eu spun ca o sa te ajute :D

2 răspunsuri:
| Cristinaaa57 a răspuns:

Eu ca sa nu-l mai fac cu placa, il impletesc ca sa stea cat de cat calumea...chiar daca nu sta drept

| MgdDroopy a răspuns:

Foloseste peria rotativa. Merge si cea normala, dar e mai greu. Il poti indrepta, ondula, coafa...totul cu peria :)

Parul arata mult mai bine coafat cu peria decat cu placa. Parca straluceste

Gasesti multe pe net, dar uite un exemplu :
https://www.youtube.com/watch?v=oOx9Gmyh89Q