| anonim_4396 a întrebat:

Hey, sunt incepatoare la machiaje, nu prea ma machiez si nu prea le stiu numele machiajelor, eu ma machiez uneori doar cu rimel, highlighter si destul de rar cu un ruj mat care are nuanta asemanatoare ca a buzelor, mi se pare simplu si nu asa de grav dar mai vreau sa adaug chestii la machiaj, cum ar fi sa imi fac si sprancenele. Ideea e ca vreau sa imi cumpar mai multe produse de machiaj din magazine (nu vreau sa comand de pe net) si nu stiu unde pot gasi machiaje destul de ieftine dar sa fie si de calitate, stiti voi de unde imi pot cumpara? Sunt din Constanța. Si mai am o rugaminte... puteti sa imi spuneti numele machiajelor iar la fiecare sa imi spuneti unde se foloseste/la ce etc? Adica sa imi spuneti cam asa: (ca sa înțeleg)
-Bronzer, pentru conturarea fetei
-iluminator, pentru iluminarea anumitor parti
-blush, se foloeste pe obraji happy (la asta nu cred ca am zis prea bine) etc, sper ca ati inteles la ce ma refer.
Dau funda

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Sincer dupa ce am citit o intrebare stearsa de tine si citind comentariile, inainte de a trimite raspuns, scrisesem fiecare in parte de machiaj, dar am sters tot, caci mai surprins cu varsta pe care o ai.
Parerea mea este ca nici fondul, conturul sprancenelor, nu trebuie sa existe in aceste momente in activitatea ta. De ce? La varsta de 18-20 de ani cand vei ajunge vei arata de 30. Toata lumea ti-a scris ca nu este bine, tu la varsta faci contrariul. Faci cum vrei, este corpul tau, dar apoi sa nu te plangi pe TPU ca nu stii cum sa iti tratezi ridurile care nu stii cum au aparut! Eu am inceput sa ma machiez de la 16 ani cand am avut primul bal al bobocilor. La varsta ta doar cu luciu de buze care colora buzele ma dadeam in rest totul natural.
Conturarea sprancenelor o faci cand nu ai par ori sunt foarte rare, iar cu creionul este deja demodata, numai femeile de varsta a treia care nu sunt deschise la internet o mai folosesc, caci restul merg la salon pentru a face tatuaj semi-permanent care costa destul de mult, in functie de salon.
La varsta ta ma jucam in fata blocului cu copiii din cartier si cu papusile, nu eram interesata de cum sa devin o femeie la varsta de 12 ani.
Sa nu te intrebi de ce barbatii iti vor face avansuri! Sunt n si n nebuni in jurul tau. Lasa machiajul si apuca-te de altceva varstei tale. Prietena ta de 15 ani e la varsta cand isi poate pune un machiaj, este o domnisoara in devenire, tu inca un copil. Mai ai rabdare sa devii adult, caci de copilarie vei plange apoi si vei vrea sa dai timpul inapoi.

| Adry05 a răspuns:

Niciodată n-am înțeles prostia asta cu făcutu sprâncenelor, doar dacă chiar le ai blonde blonde de pare că nu ai. du-te la un salon calumea la o tipă să-ți dea formă frumoasă și aia e, ce tot atâtea chimicale peste tot.
în rest, recomand produsele de la trend it up din DM, foarte bune și la preț foarte bun. denumiri și ce produse îți trebuie, sunt sute de tutoriale pe yputube, n-are rost să mă apuc să înșir ce zic fetele alea deja acolo

| MihaelaDart a răspuns (pentru Adry05):

Are 12 ani https://www.tpu.ro/......-cu-rimel/

Ar trebui sa caute pe Youtube cum sa faca bratari impletite, nu machiaje! :( Si eu care ma apucasem sa ii scriu fiecare timp de machiaj in parte, dupa ce am dat un search la profilul ei am dat de intrebarea ei stearsa caci nu i-a placut raspunsurile date.

| Adry05 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu am stat să caut cât are. dar de, când au acces la internet cu instagramu plin de fufe machiate până la refuz, nu poți să le condamni că vor să începe să se machieze și noi degeaba le spunem că la vârsta asta au impresia când nu ești de acord cu ei că nu încerci să le faci bine, ci doar nu-i înțelegi laughing

| MihaelaDart a răspuns (pentru Adry05):

Adevarat graiesti! Nu mereu "cercetez" desi nu stiu ce m-a facut hai sa dau un ochi si asa am citit si altele care m-au lasat paf. laughing

| MihaelaDart a răspuns (pentru Adry05):

Eram sigura ca isi sterge si intrebarea asta laughing laughing. Se pare ca nu a gasit pe TPU oamenii cu aceeasi gandire ca ea. Tragic sincer!

| Stropdeploaie a răspuns:

Cauta pe Youtube!