| WebEye a întrebat:

am o nelamurire.
Pt inceput sunt baiat si am 17 ani, am tenul gras sau mixt(nu stiu exact ce fel de ten e, tot ce stiu e ca se uleiaza...) ceea ce ma deranjeaza foarte tare.Acum as vrea sa stiu daca toata viata se va uleia sau doar in perioada pubertatii? si cat tine aceasta perioada?

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Poate te ajută pe viitor:
Tenul gras este cel mai greu de intetinut, de hidratat si de curatat pentru ca pielea fetei, fiind foarte sensibila, are nevoie de mai multi factori de ingrijire pentru a ramane supla; fiecare trebuie sa corespunda particularitatilor foarte variate ale tenului gras. In cazul acestui tip de ten, pielea fetei este dispusa la ingrasare si formare de imprefectiuni in zona T (frunte, nas si aripile nasului, barbie), in timp ce obrajii si maxilarele sunt uscate, in diferite grade. Totusi, tenul gras are tendinta mai degraba spre ingrasare decat spre uscare. Iata un tratament cu petale de trandafiri pentru tenul gras, care ajuta la echilibrarea sa: Ingrediente - 6 petale proaspete de trandafir; - 2 linguri de apa de trandafiri; - o lingura de iaurt natural, la temperatura camerei (sa nu fie iaurt cu continut redus de grasime sau fara grasimi); - o lingura de miere lichida (pentru ca mierea sa fie lichida, o poti incalzi la cuptorul cu microunde timp de cateva secunde). Mod de preparare Petalele de trandafir se inmoaie, apoi se zdrobesc intr-un castron. Se adauga apa de trandafiri, iaurtul si mierea. Se amesteca bine si se aplica pe fata. Se lasa sa actioneze timp de 10 minute, apoi se clateste.

| Adry05 a răspuns:

Păi, acum pe perioada pubertăţii. Dar am şi o veste pentru tine, persoanele care au tenul gras în adolescenţă, ridurile le apar mai greu la maturitate. Până atunci, foloseşte produse destinate tenului gras, care au rolul de a regla secreţia de sebum, şi a ruduce acel 'ulei'.
Succes!

| mona a răspuns:

Ai tenul gras daca se uleiaza, posibil sa fie din cauza pubertatii

| Mangustă a răspuns:

In general doar in perioada pubertatii, dar s-ar putea sa tina si mai mult. Poti sa folosesti ceva creme, cred ca exista, insa nu ma pricep ca sa-ti dau nume. Faza cu lamaia e destul de buna, insa poate sa dauneze deoarece este destul de acida astfel tenul se simte "atacat" si in consecinta produce si mai mult sebum (asa s-ar putea sa-ti apara si cosuri). Cand te speli pe fata evita sa folosesti sapun de corp pentru ca, din nou, e destul de puternic.
Iti zic din nou, intreaba pe la o farmacie, e moca.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Toata viata o sa ai tenul gras pentru asa iti este tenul, probabil mai tarziu nu la fel de des, dar poti rezolva problema asta destul de usor iti iei un sapun de fata mai bun si in fiecare dimineata cand te speli pe dinti te speli si pe fata cu sapun.

| Hessa13Bullet a răspuns:

Tine destul de multlaughing Asa ca mai bine nu te gandii tu la asa si mai bine freca-ti fata de 1-2 ori pe zi cu o bucata de vata inmuiata in suc de lamaie(sau portocale, rosii, mandarine, etc)Are efect astrigent si o sa-ti curete fata de excesul de sebum.