| LarisaLarryxoxo a întrebat:

Hey TPU.As avea nevoie de niste sfaturi din partea voastra deoarece consider ca parerile mai multor persoane sunt mereu bine venite.Sincer orice as face nu ma pot simti bine in pielea mea.O sa incep cu inceputul.1.De exemplu parul meu.Nu sta niciodata cum vreau eu deoarece este ondulat si cu mult volum. Daca il prind se onduleaza si pare scurt iar daca il las desprins e si mai rau.Este moale doar a doua zi dupa ce ma spal iar dupa aia iar se onduleaza si o ia de la inceput.Am incercat sa ma dau cu spuma dar tot aceeasi treaba.(P.S Nu folosesc niciodata placa de par sau uscatorul( acesta doar la ocazii speciale, deci foarte rar). Nici macar nu am parul prea lung e putin mai jos de umeri cu vreo 4 cm maxim dar este ondulat la capete deci pare si mai scurt.2.Mai am o mare problema zic eu cu tenul.Cand stau acasa este normal adica fara pete sau alte imperfectiuni vizibile dar cand ies undeva si cel mai des la scoala sunt rosie la fata si atunci se vad si urmele de la cosuri, chiar foarte tare sad. Mereu cand imi trece un cos imi apar altele si imi trec foarte greu.Am incercat tot felul de creme gen Elmiplant sau crema de galbenele, chiar si leacuri babesti dar nimic nu a dat rezultate. Cu fond de ten nu ma dau pentru ca nu vreau ca la 20 de ani sa arat ca la 40, deci in general nu prea ma machiez.3.Am si cearcane.Nu sunt foarte evidente dar sunt "vanata" sub ochi deci tot se observa putin.4.Ca sa-mi albesc dintii am incercat sa ma spal de minim 2 ori pe zi cu pasta Colgate,am incercat si cu lamaie, sare, chiar si bicarbonat de sodiu dar la fel niciun rezultat foarte evident.In general acestea sunt cele mai mari probleme cu care eu chiar nu mai pot sa ma lupt.Mereu cand incerc sa le rezolv, sa pot scapa de ele, dar parca tot ele "ma inving".Va rog niste sfaturi? Ce as putea sa mai fac pentru ca eu chiar nu mai stiu.Am apelat la acest site pentru ca sincer eu cred ca multi dintre voi veti veni poate cu niste sfaturi chiar utile.Va multumesc din suflet celor care ati citit si sper ca ma veti putea ajuta.Si inca ceva, va rog daca aveti ceva critic de spus mai bine nu mai comentati. Va urez o zi buna si astept cat mai multe raspunsuri. :*

Răspuns Câştigător
| Frrramboise a răspuns:

Hei,cu astea ne confruntam toate,o sa iti dau cateva sfaturi,sa vedem daca te ajuta.
Sa incepem cu PARUL
-presupun ca parul tau e cam uscat si probabil de aia nu iti sta cum vrei tu,deci trebuie ingrijit
-tunde-ti varfurile periodic,la salon,foloseste produse destinate parului rebel,(de asemenea mai exista si produse pentru netezirea parului,sa nu fie asa ondulat,cauta pe net)
-aplica balsam,masca,ceva serum,astea iti vor face parul moale
-bineinteles, rezultatele nu se vad de la prima aplicare, dar dupa ce termini un flacon de balsam iti zic eu ca se vede diferenta, si te obisnuiesti
-toate avem zile in care parul nu vrea sa stea. incearca sa iti prinzi parul in acele zile daca nu vrei sa folosesti placa! Un coc sau o coada de cal, gasesti sute de coafuri pe net
2. TENUL
-in primul rand du-te la farmacie si intreaba farmacista,roag`o sa iti recomande ceva pentru cosuri
-eu una iti recomand Zynerit dar ai grija sa nu aplici in exces pe ten pentru ca il usuca excesiv (daca totusi il simti uscat,te speli pe fata si aplici o crema,ok?)
-Nu vrei sa folosesti fond de ten? E OK,nu stiu cati ani ai dar ma enerveaza ideile preconcepute despre fondul de ten. Nu el iti provoaca imbatranirea tenului,sunt si alti factori,nu mai crede tot ce auzi! Nu mai suntem in vremea comunistilor,acum cosmeticele sunt de calitate,nu produce nimeni chestii care sa te imbatraneasca,din contra,sa ascunda anumite imperfectiuni
-ai putea incerca un BB cream,nu e chiar fond de ten,are si crema si iti hidrateaza tenul,si-l face sa para mai sanatos,acopera imperfectiunile mici si cred ca e exact ce iti trebuie
-ai mare grija sa te demachiezi daca folosesti orice produs,fie fond de ten,rimel, pudra, orice.
-sa nu te speli cu sapun pe fata, iti usuca prea tare tenul, exista geluri speciale care curata in profunzime si sunt blande cu tenul tau
3. Pentru cearcane
-poti sa iti pui dimineata pliculete de ceai de musetel,reci, si sa te tii putin, sau trucul cu lingurile
-exista suute de anticearcane in comert, achizitioneaza unul, in formula lichida sunt cele mai recomandate
-de asemenea cand aplici fond de ten sau BB cream cearcanele nu mai sunt evidente
4. AI putea urma un tratament de albire,la dentist,desi e costisitor,am auzit de asemenea ca exista plasturi speciali de albire sau ceva de genu`,nu ma pricep,foloseste pasta, apa de gura, cel mai important e sa fie curati!
Sper ca te-am ajutat si ca nu ti-am dat prea mult de citit, cam atat stiu eu, bafta! :*

| LarisaLarryxoxo explică (pentru Frrramboise):

Iti multumesc foarte foarte mult pentru raspuns.Sincer chiar imi va fi de folos, sunt sigura de asta. :*:*

5 răspunsuri:
| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun o sa fi multumit

Sper sa te ajute

| AR1373 a răspuns:

Pai pentru cosuri incearca mierea(da rezultate foarte bune).
Pentru cearcane ai putea pune feliutele acelea de castraveti,tamponari cu linguri reci puse la frigider sau ai putea sa dormi.
Cu parul e mai greu dar exista multe samponuri care fac minuni,ai putea sa te interesezi.
Dintii sunt greu de intretinut, daca e nevoie du-te la medicul stomatolog stie el ce sa-ti faca, apoi trebuie sa te speli mai des pe dinti, iar cand nu ai timp de spalat pe dinti poti manca un fruct ca marul, perele sau portocalele.
Sper ca te-am ajutat.
Bafta happy

| LarisaLarryxoxo explică (pentru AR1373):

Iti multumesc foarte mult pentru ajutor :*:*! happy

| Sadic a răspuns:

Cred că 'problemele' cu care te confrunţi sunt mult prea materiale, ar trebui să-ţi pese mai mult de cum eşti ca miez decât ca înveliş.