| DotPunct a întrebat:

Ce sa fac? De ceva timp parca incep sa devin cam lenesa. Pierd timpul degeaba, stand la calculator sau facand orice altceva.Parca nu mai invat la fel de bine ca inainte si imi e destul de lene sa mai fac ceva. Am o gramada de invatat, dar parca mi se ia de atatea. In plus, nici nu pot invata cu fratimio si parintii pe cap.
Cum sa,, ma trezesc" odata si sa ma apuc de invatat ca inainte? Orice idee e buna, chiar si de la a-l pune pe fratele mai mic sa-mi puna parola pe calculator pana la,, autopedepsire"(fara televizor, calculator etc). Dau funda!

6 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Alege tu - inveti - ajungi ceva in viata - stai la calculator - cu aia vei ramane - tu ce alegi?

| ooLaviii a răspuns:

Incearca sa faci sport.Asta o sa te ajute si daca te inveti sa alergi mai mult o sa devina un obicei si nu o sa mai fi lenesahappyFunditssa?

| Phantasmagoria a răspuns:

Daca nu inveti,esti pedepsita! Draga mea,gandeste-te si tu putin! Nu inveti pentru mine,inveti pentru tine! Ce vei ajunge in viata? Maturator de strazi? Pune mana si invata,nu e greu. Vii de la scoala, ii dai ceva de facut fratelui tau si inveti. Ai nevoie de concentrare, daca esti atenta la ceea ce inveti poti sa retii chiar si dupa o citire.Nici nu ar dura mult. Deci e spre binele tau.happy

:*:*

| Elsiane a răspuns:

Depinde de tine, noi îţi vom da sfaturi, dar oare tu le vei asculta? Poţi ca să mai ieşi afară cu prietenii, cu bicicleta sau rolele. Poate o fi şi de la vreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi vorba aia: pofta vine mâncând asa ca...
Bafta

| Deeiuuuuu a răspuns:

Uite si eu sunt la fel ca tine tu nu trebuie sa iti pui parola trebuie sa incerci sa tot invezi creierul tau va reincepe sa se obisnuiasca cu cartile si asa iti revii!