| pantera_1547 a întrebat:

Cum pot face sa imi creasca parul mai repede? Am fost tunsa in iulie " bob rihanna" si de atunci nu mi-a mai crescut parul de loc iar intr-o saptamana incepe scoala sad. Nu vreau ne aparat sa creasca intr-o saptamana dar vreau sa creasca mai repedewinking. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ViseColoratee a răspuns:

Hidratează firul de păr

Măcar o dată pe săptămână, aplică o mască hidratantă pe păr.

O poţi prepara şi la tine acasă, cu 10 linguri de ulei de măsline amestecate cu un gălbenuş de ou şi o linguriţă cu ulei de ricin.

Lasă să acţioneze jumătate de oră şi apoi spală bine părul. O altă modalitate să-şi ajuţi firul de păr să crească este să aplici o mască revitalizantă cu banană.

Pisezi fructul cu ajutorul unei furculiţe şi îl amesteci cu o lingură cu miere de albine şi o jumătate de pahar cu lapte.

Aplici produsul pe păr, lasă să acţioneze 15 minute şi-l îndepărtezi cu un şampon blând, de tipul celor pentru copii.

Tunde-te cand luna e in crestere

Luna influenteaza mareele, dar si cresterea parului. De aceea, daca vrei sa ai picioare fine mai mult timp, epileaza-te cand luna este in descrestere. Iar ca podoaba capilara sa ti se regenereze mai repede, tunde-te cand luna este in crestere.

Maseaza-ti scalpul

Masajul stimuleaza fluxul sangvin de la nivelul scalpului si astfel nutrientii ajung mai usor in foliculul parului. Maseaza-ti scalpul in fiecare zi, timp de cinci minute, cu varful degetelor, pe parul uscat sau folosing uleiuri de masline ori cocos, bogate in nutrienti. Nu uita de acest masaj si in timp ce te speli pe cap. Foloseste sampoane cu formule impotriva caderii parului, care stimuleaza radacina sa dezvolte fire mai rapid.

Ia vitamine

Antioxidantii si complexul de vitamine B ajuta la cresterea parului sanatos si puternic. Daca alimentatia ta este saraca in uleiuri, seminte, cereale si legume, e bine sa iei zilnic un supliment pentru par, unghii si
piele.
Renunta la suplicii

Uscarea parului, ondularea, clipsurile, produsele cu alcool si siliconul usuca si ingreuneaza firul de par, ducand la incetinirea cresterii. Pentru o perioada, evita toate aceste tratamente si limiteaza-te doar la sampon, balsam, masca si produse de coafat cat mai naturale.

Dormi opt ore pe noapte

Este dovedit ca somnul insuficient duce la cresterea nivelului de stres, care afecteaza sanatatea parului, favorizand caderea acestuia si incetinindu-i ritumul de crestere. Un somn de opt ore pe noapte te ajuta sa imbunatatesti metabolismul celular, ce contribuie la randu-i la cresterea mai rapida a parului.
Mananca echilibrat

Un regim alimentar echilibrat mentine sanatatea organismului si stimuleaza cresterea parului. Vitaminele A, B, C, D si E, acizii grasi omega 3, proteinele, zincul si magneziul sunt esentiale pentru un par sanatos si viguros. Alimentele cele mai bogate in aceste elemente sunt varza, spanacul, branza, lintea, fasolea, caisele, citricele, legumele verzi, uleiul de peste, semintele de in, drojdia de bere si cerealele integrale. Toate aceste substante nutritive dauun impuls cresterii parului. Tunde-te cand luna e in crestere

Luna influenteaza mareele, dar si cresterea parului. De aceea, daca vrei sa ai picioare fine mai mult timp, epileaza-te cand luna este in descrestere. Iar ca podoaba capilara sa ti se regenereze mai repede, tunde-te cand luna este in crestere.
Maseaza-ti scalpul

Masajul stimuleaza fluxul sangvin de la nivelul scalpului si astfel nutrientii ajung mai usor in foliculul parului. Maseaza-ti scalpul in fiecare zi, timp de cinci minute, cu varful degetelor, pe parul uscat sau folosing uleiuri de masline ori cocos, bogate in nutrienti. Nu uita de acest masaj si in timp ce te speli pe cap. Foloseste sampoane cu formule impotriva caderii parului, care stimuleaza radacina sa dezvolte fire mai rapid.

* Citeste si: 5 beneficii ale vopsitului

Ia vitamine

Antioxidantii si complexul de vitamine B ajuta la cresterea parului sanatos si puternic. Daca alimentatia ta este saraca in uleiuri, seminte, cereale si legume, e bine sa iei zilnic un supliment pentru par, unghii si piele.
Renunta la suplicii

Uscarea parului, ondularea, clipsurile, produsele cu alcool si siliconul usuca si ingreuneaza firul de par, ducand la incetinirea cresterii. Pentru o perioada, evita toate aceste tratamente si limiteaza-te doar la sampon, balsam, masca si produse de coafat cat mai naturale.

* CIteste si: Ce culoare de par ti se potriveste

Dormi opt ore pe noapte

Este dovedit ca somnul insuficient duce la cresterea nivelului de stres, care afecteaza sanatatea parului, favorizand caderea acestuia si incetinindu-i ritumul de crestere. Un somn de opt ore pe noapte te ajuta sa imbunatatesti metabolismul celular, ce contribuie la randu-i la cresterea mai rapida a parului.
Mananca echilibrat

Un regim alimentar echilibrat mentine sanatatea organismului si stimuleaza cresterea parului. Vitaminele A, B, C, D si E, acizii grasi omega 3, proteinele, zincul si magneziul sunt esentiale pentru un par sanatos si viguros. Alimentele cele mai bogate in aceste elemente sunt varza, spanacul, branza, lintea, fasolea, caisele, citricele, legumele verzi, uleiul de peste, semintele de in, drojdia de bere si cerealele integrale. Toate aceste substante nutritive dauun impuls cresterii parului.

6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Incerca uleiul de ricin, pui cateva picaturi la radacina, masezi si lasi pe timpul noptii apoi dimineata te speli pe cap.

| mona a răspuns:

Din iulie si pana acum imposibil sa nu iti fi crescut aproximativ 5-6 cm, oricum incearca si cu uleiul de ricin

| Bondarel99 a răspuns:

Sunt curioasa daca toti cei care iti recomanda uleiul de ricin l-au incercat laughing Eu il folosesc de 3 luni si nu face altceva decat sa mai stopeze din caderea parului, dar el creste normal, 1cm pe luna.
Nu prea ai cum sa grabesti cresterea parului, exista sampoane pentru asta dar functioneaza fooooarte lent.Trebuia sa te gandesti la asta inainte sa te tunzi.
Si chestia cu masajul scalpului ajuta si unele vitamine pentru par(asa se numesc, intreaba la farmacie), ajuta la regenerarea parului...chestia cu tunsul cand luna e in crestere e cea mai mare idiotenie laughing

| pantera_1547 explică (pentru Bondarel99):

Eu nu am vrut sa ma tund dar m-a obligat bunica sad

| 1234abcd a răspuns:

Ai putea sa iti faci in fiecare saptamana o masca cu ulei de ricin... aplici uleiul de ricin la radacina(ar fi bine sa il incalzesti un pic pentru ca uleiul de ricin e un pic mai gros decat celelalte)si il lasi cat poti tu de mult(1-2 ore)si dupa te speli pe cap(ar trebui sa te speli de 2 ori ca sa fi sigura ca nu iti ramane parul uleios)

| oana98 a răspuns:

Buna,sa stii ca si eu am fost in aceeasi situatie pana de curand! Avem parul lung pana la fund si m-a pus dracu sa mi-l tund,iar apoi bineinteles ca am regretat acest lucru si am incercat toate chestiile posibile(uleiuri, tratamente costisitoare,...)si n-au avut niciun efectcrying. Intr-o zi ma uitam la tv si am vazut un produs RICAPIL RAPID si m-am gandit ca e o alta prostie comerciala, dar totusi l-am cumparat si a facut minuni cu parul meu, s-a indesat, straluceste, este mult mai lung! Ca pret e un 150 lei DA merita!