| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
Vreau sa imi colorez parul la vara big grin ...Roz! Stiu ca parul trebuie decolorat, dar unii spun ca asa il distrug sad (culoarea mea naturala este saten inchis si nu m-am vopsit niciodata).
Ma gandeam la vopsea Directions, roz pastel.
O fata mi-a zis ca a vazut la farmacia Sensiblu o vopsea care se duce dupa 12 spalari...
Ce imi recomandati? (Chiar vreau sa imi colorez parul :3 )
MERCI
FUNDA

Răspuns Câştigător
| MarraSweet9 a răspuns:

Fucsina este cam 6 lei in farmacii. In general coloreaza in roz deschis, dar daca parul este mai inchis la culoare coloreaza in nuante mai inchise. Se dilueaza in apa si se sta cu parul in solutie cam 10-15 minute. Unele persoane spun ca ingrasa parul, dar nu stiu sa-ti spun acum daca este adevarat.

9 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Ai putea sa incerci violet de gentiana (farmacie, maxim 7-8 lei). Daca ai parul saten, se curata la 5-6 spalari, dar iese un roz mai inchis.
Decolorantul arde parul, iar rozul pe par decolorat este extrem de greu de intretinut. (vorbesc din experienta, am fost exact asa http://misslornarose.files.wordpress.com/2012/07/pink1.jpg si n-am rezistat mai mult de o saptamana cu nuanta aia in par). Daca n-ai noroc de un fir gros si sanatos, nici sa nu incerci sa te decolorezi. Ar trebui sa-l vopsesti apoi in nuanta ta naturala si iti pierzi tot luciul parului.
Incearca ori violet de gentiana, ori un nuantator. Ca mai mult ca sigur te vei plictisi dupa 1-2 saptamani. Sau ai putea incerca vopsea semipermanenta, se curata dupa vreo 3-4 luni. *mama lor de diacritice*
http://www.gotica.ro/172-COSMETICE/185~COSMETICE-PAR/

| anonim_4396 explică (pentru AikkoxD):

Ma gandeam la spray care coloreaza... dar nu stiu daca merge pe parul meu inchis
sad

| AikkoxD a răspuns (pentru anonim_4396):

Spray-ul care colorează nu e prea bun, se şterge imediat, pătează, iar pe părul închis nici nu se vede. Partea bună la el e că nu afectează deloc părul. Nici albastrul de metil/violetul de genţiană/roşu castelani nu afectează părul, eu am folosit cam 1 an aşa ceva şi încă 1 an vopsea semipermanentă, dar bine, eu schimbam culoarea săptămânal sau lunar.

| anonim_4396 explică (pentru AikkoxD):

Merci de ajutor! :*

| MarraSweet9 a răspuns:

Heii, eu am avut asta vara suvite albastre (albastru inchis). Am parul castaniu si s-a colorat foarte bine. Cineva mi-a recomandat sa nu folosesc nicio vopsea ca se distruge de tot parul. La unele farmacii exista niste solutii naturiste de colorare a parului. Tot legat de asta am aflat de la cineva ca se poate colora si cu solutii facute in farmacii, cum ar fi violet de gentiana, albastru de metil. Pentru nuante de roz am folosit fucsina (am cumparat de la farmacie).

| anonim_4396 explică (pentru MarraSweet9):

Aaaa, poti sa imi dai detalii despre fucsina aia? happy

| anonim_4396 explică (pentru MarraSweet9):

Am folosit vineri albastru de metil ca din ala aveam prin casa. Si am mers asa la scoala blushing Si alor mei nu prea le-a placut ideea. straight face
Cum scot culoarea? M-am spalat deja de 3 ori si inca mai e putin (acum e verde, nu albastru). sad

| AikkoxD a răspuns (pentru anonim_4396):

Simpluţ. Când te speli pe cap, lasă şamponul pe păr vreo 4-5 minute, apoi clăteşti bine şi mai şamponezi o dată. Apoi îţi aplici masca sau balsamul în mod normal. Culoarea se duce, nu-ţi face griji.

| anonim_4396 explică (pentru AikkoxD):

Oh yeah, a iesit B)

| MarraSweet9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fucsina este cam 6 lei in farmacii. In general coloreaza in roz deschis, dar daca parul este mai inchis la culoare coloreaza in nuante mai inchise. Se dilueaza in apa si se sta cu parul in solutie cam 10-15 minute. Unele persoane spun ca ingrasa parul, dar nu stiu sa-ti spun acum daca este adevarat.