| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Am un lanțișor frumos care a ruginit. Cum să îndepărtez rugina? Ce pot face?

4 răspunsuri:
| KMaddieK a răspuns:

Doar daca e de argint poti da cu pasta de dinti, daca e tabla nu-l uda, rugineste mai rau.

| PinkPanther001 a răspuns:

Zeama de lamaie si sare
Presarati sare peste suprafata ruginita.Stoarceti apoi suficienta zeama de lamaie astfel incat sa acopere rugina. Lasati amestecul sa actioneze timp de 2-3 ore, apoi inlaturati-l cu carpa aspra sau cu o perie.

Cola

Recomandata de multi pentru indepartarea ruginei, cola pare o solutie cel putin surprinzatoare. Motivul este acidul citric pe care bautura il contine. Puteti fie turna cola peste rugina, fie inmuia o carpa aspra si freca suprafata ruginita.

Bicarbonatul de sodiu
Amestecati bicarbonat de sodiu cu putina apa astfel incat sa obtineti o substanta groasa si densa, apoi aplicati-o peste suprafata ruginita. Lasati-o sa actioneze timp de cateva ore si indepartati-o cu o ajutorul unei perii aspre.

Otet
Turnati intr-un vas otet si diluati-l cu putina apa.Introduceti obiectele in vas, iar peste cateva minute veti observa cum rugina incepe sa dispara de pe acestea. Retineti ca durata de timp necesara depinde de cat de ruginite sunt obiectele respective.

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns:

Pune pasta de dinți pe o perie si freacă bine cu apa si se va mai lua