| anonim_4396 a întrebat:

Îmi cade parul in mod excesiv. Help!

5 răspunsuri:
| Nătărău a răspuns:

Ulei de chimen/chimin/chimion.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Sincer eu după naștere m-am confruntat cu o asemenea problema. Fara sa cred ca va avea efect, am incercat samponul Parusan care intr-adevar face minuni. La mine deja la a doua spălare cu el, mi s-au redus cantitățile căzute de par spre a nu mai avea probleme cu căderea. Si plus de asta mi s-a regenerat încât am par nou crescut si s-a indesit din nou. Pe lângă parusan este si un ser tonic, le găsești la pachet pe ambele. Serul îl folosești pe părul spălat cu parusan, fiind umed...îl aplici la rădăcini iar apoi îl usuci. Dacă ai probleme cu căderea părului ar fi bine să mergi la un consult pentru a nu avea probleme de sanatate sau lipsa de vitamine. Numai bine!

| Dishka a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Mulțumesc frumos! Chiar am sa încerc! Pupici!

| bbnnmm a răspuns:

Poți încerca șampoane pentru creșterea/regenerarea părului: Alpecin (pe care l-am încercat și e foarte bun), Parusan, Recupar, Plantur, Gerovital. Mai poți folosi uleiuri: ulei de argan, ulei de jojoba, ulei de avocado, ulei de cocos, ulei de măsline, ulei de ricin (e bine să fie puțin călduțe atunci când le aplici pe păr pentru a pătrunde mai eficient în scalp și le poți lăsa cât timp vrei tu); vitamine: vitamina A, vitamina E, etc. sau fiole pentru păr. Mai poți prepara măști: cu ou, cu miere, avocado, argilă, zeamă de ceapă, aloe vera, urzică. Caută detalii pe internet despre cum se prepară fiecare și cum le poți combina - sunt sute de combinații - și alege-le pe cele care se potrivesc părului tău. Totuși, trebuie să găsești șamponul și tratamentele potrivite pentru tipul tău de păr ca să ai rezultate! Căldura excesivă (de la uscător, placă, ondulator, etc.) afectează părul, de aceea, îți sugerez să folosești un spray pentru protecție termică înainte. Alege produsele de styling cu atenție. Nu îți ține părul strâns timp îndelungat. Ai grijă atunci când îl piepteni părul să nu tragi de el și să-l rupi. Multă sănătate!

| Dishka a răspuns (pentru bbnnmm):

Mulțumesc frumos! Sanatate și numai bine!