| BruneTTe a întrebat:

Imi explicati si mie ceva? Am citit tot pe TPU, la o intrebare ca pentru a nu plati consultatia [ la dermatolog ] trebuie sa duci o trimitere de la medicul de familie in 3 exemplare. Cum adica in 3 exemplare?thinking Adica stiu ce inseamna dar nu inteleg cum adica. imi da de la medicul de familie o trimitere in 3 exemplare si i le duc pe toate medicului dermatolog sau?laughing thinking

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista niste formulare speciale, colorate, ca acelea de reteta compensata. Un exemplar (cel verde) ramane la medicul care trimite, iar pe cel alb si pe cel roz le duci la medicul la care ai fost trimis (intr-un cabinet care are contract cu Casa de Asigurari de Sanatate unde esti inscris).

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Exista un cotor special cu bilete de trimitere, fiecare bilet are 3 pagini, scrisul de pe prima impregnandu-se pe celelalte doua. Medicul iti rupe din cotor primele doua exemplare si cu ele te duci la specialist.