| ForbiddenLove a întrebat:

Imi spuneti niste masti de par sau de fata care sa contina avocado? Stiti cumva daca sunt si eficiente?

Răspuns Câştigător
| Alexa_8596 a răspuns:

Masca cu avocado

* piseaza un avocado, recomandat pentru beneficiile lui hidratante si fortifiante si amesteca pasta obtinuta cu 1 lingura zeama de lamaie, 1 lingurita sare de mare si 1 lingura suc de aloe vera;

* maseaza compozitia pe par, acopera cu o punga si apoi un prosop;

* las-o sa actioneze timp de 20-30 minute;

* clateste parul cu apa din abundenta, samponeaza-l si clateste din nou pentru a obtine un par stralucitor si bine hidratat.

Bineinteles ca ai la indemana si alte ingrediente cu proprietati la fel de benefice pentru parul tau: bananele, galbenusul de ou, zeama de lamaie, berea, salvia, rozmarinul, musetelul.
Aceasta este o masca de par.

Masca de fata:
Cum se prepara

Se zdrobeste bine pulpa de avocado (sau se da pe razatoare), se amesteca cu mierea si otetul, pana se obtine o crema omogena.

Se aplica produsul pe toata fata, ocolind conturul ochilor, si se lasa sa actioneze timp de 15 minute. Se sterge apoi fata cu un prosop umed si se spala cu apa calduta, iar la sfarsit cu apa rece.
Puteti aplica o crema hidratanta sau puteti lasa pur si simplu pielea sa respire.

Si nu uitati, daca nu dormiti suficient sau daca fumati, mastile cosmetice nu dau rezultate la fel de bune.

Funda?