| anonim_4396 a întrebat:

Lentilele de contact colorate afecteaza ochii?(daca esti copil)

8 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

@αη∂яα™ ๏̯͡๏﴿: deci toata lumea e impotriva numa' tu sustii sus si tare ca e bine. straight face Cu parere de rau iti spun ca suferi de lipsa de materie cenusie.

| Roxy a răspuns:

Pai depinde de varsta si pentru cehappy
Ca daca vrei lentile de contact colorate doar ca sa ai alta culoare a ochilor nu este foarte indicat deoarece trebuie sa ai o igiena foarte stricta.Si eu am lentile de contact de vreo 4 ani dar nu le port zilnic. le porta cam de 2-3 ori pe luna.depinde cate competiti am pe luna, pentru ca am diportii destul de mari si o sa imi pierd echilibru happy
Si mie mi-a spus doctorul meu ca e foarte greu sa lucri cu lentilelehappy
Adica vreo 2-3 luni de fiecare data cand o sa ti pe pui in ochi o sa ai o durere groaznica...gandestete ca nu iti intra o singura musulita in ochi ci 100 si nici nu le poti scoate... dupa vreo 2-3 ore te obisnuiesti cu durerea sa zicem, dar daca ai gresit un pic si ti-ai pus letila invers si nu iti dai seama lacrimezi tot timpul si te ustura foarte tare
Daca vrei sa iti iei lentile doar pentru ati face ochi alta culoare nu iti recomand sa suporti durerea aceeahappy
Eu acum m-am obsnuit dupa 4 ani si mie foarte usor sa le folosesc desi si acum inca mai uit si mai pun cateodata o lentila invers si pana ce imi dau seama dureaza destul de multlaughing
Take care!
:*

| loove_5215 a răspuns:

Pai daca nici doctorul nu ti le recomanda atunci e mai bine sa il asculti.eu cred ca fiecare are ochi foarte speciali si ar trebui sa fii multumita.pa,pa:*

| Elly_8365 a răspuns:

Parintzii nu ma lasa sa imi pun lentila ca zic ca afecteaza ochii. sh nici un doctor nu mi le recomanda... chatterbox

| Elly_8365 a răspuns:

Derye... ma bucur ca uh detzii multa materie cenu stiuie

| greencookie a răspuns:

Pai depinde cat de copil esti...
si daca ai probleme cu vederea. in cazul in care nu ai e normal ca doctorul sa nu ti le recomande (doar nu iti folosesc). dar daca ceea ce iti doresti tu sunt lentile colorate este foarte important sa iti cumperi unele de calitate, de la o firma serioasa, nu sa le comanzi de pe te miri ce site... eu una port lentile de un an jumate (6 luni am avut transparente cu dioptrii si de un an port colorate, adica verzi, albastre, turcoaz... tot cu dioptrii) si niciodata nu am avut probleme. este imposibil sa le pui invers, cum spun unii pentru ca se vede cand lentila e "pe dos".
un doctor bun te va invata sa te uiti la lentila pentru a vedea daca e corect pusa inainte sa inceapa sa te usture ochii. in plus, nu te vor ustura ochii deca daca se usuca excesiv (stai mult la calc cu lentilele puse sau la tv), dar pentru asta exista lacrimi artificiale big grin
sper ca ti-am fost de folos happy

| teador a răspuns:

Sunt mai mult un moft, am si eu 3 perechi dar nu le port pentru ca ma ustura ochii si se inrosesc.

| Corina1998 a răspuns:

Lentilele de contact afecteaza ochii indiferent de varsta sau de culoare sau de orice alt ceva