| IrinaAniri a întrebat:

M-am epilat prima oara cu lama, acum vreo 3 saptamana. acum am parul de vreo 2 mm. am auzit de la niste prieteni ca epilatul cu lama indeseste si ingroasa paul. ce ar trebui sa folosesc de acum inainte ca sa imi raresc parul?

Răspuns Câştigător
| IdealShade a răspuns:

Utilizarea cremelor epilatoare:Substantele chimice din acestea dizolva firul de par de la suprafata pielii.O data aplicata crema trebuie sa ramina pe piele pina la 10 minute si apoi trebuie indeprtata usor prin masaj.

Filetarea:Fire de bumbac sunt rasucite in jurul de par apoi folosite la smulgerea acestora, unul cite unu.Dezavantajul este destul de lent, deoarece firele de par sunt smulse individual.

Epilarea cu laser:O raza ingusta de lumina concentrata este directionata catre portiuni mici de piele.Lumina distruge foluclii pilosi stopind astfel cresterea ulterioara a parului.Cu cat pielea dumneavoastra este mai deschisa la culoare si cu cit firul de par este mai inchis cu atit rezultatele sunt mai bune.Dezavantajul este ca necisita mai mule sedinte si acest lucru face intreg tratament sa fie foarte costisitor.

Depilarea cu ceara:Ceara fierbinte sau rece este aplicata pe piele in directia de crestere a firului de par, iar dupa solidificarea parului este eliminat prin smulgerea fasiilor intarite in sens invers.

19 răspunsuri:
| GabrielaSandica a răspuns:

Buna,

Lama de ras iti indeseste parul dar o sa fie si mai tare dar si negru. Acum depinde cat de repede iti crestere parul tie.
Ceara daca o folosesti mult timp iti lasa urme(acele pete maronii inestetice) deci cu moderatie.
Crema epilatoare este ok dar si epilatorul. La epilator trebuie sa ti exfoliezi pielea, altfel vei ajunge sa ai fire de par crescute sub piele. Eu iti recomand epilatorul care iti rareste firele de par considerabil si o data la 2 3 luni sa aplici si lama, astfle scazi riscul sa ti apara fire pe sub piele.
Succes!

Gabriela Sandica
Senior Coordonator Avon si Ambasador AVON
Pagina mea personala

| francesca89 a răspuns:

Ceara.

| Melody a răspuns:

Ceara. Incearca cu cea rece, e mai simplu de utilizat.

| Cherry a răspuns:

Iti pun o ordine, incepand de la cele mai proaste lucruri pentru epilat terminanduse cu ele mai bune, si de aici vei alege u.
1 lama
2 crema de ras
4 aparatul de ras
5 ceara calda

| hummer24 a răspuns:

Asa e, lama insedeste parul chiar si de 3 oriwinking pe bune, nu o mai folosi, foloseste orice altceva, ceara sau ce vrei tu, dar niciodata lamawinking bafta

| deeeeeeaaa a răspuns:

Investeste intr-un epilator.e f bun crede-ma happy

| Jenny23 a răspuns:

Da, epilatul cu lama indeseste si ingroasa parul. Poti folosi un epilator Braun( dupa mine e cel mai bun) sau mergi la farmacie si iti cumperi crema depilatoare farmec care face firul de par moale si dureaza cam 3 saptamani sau poate mai mult

| sufletista21 a răspuns:

Epilatorul sau ceara.am patit si eu la fel si de cand folosesc epilatorul imi creste par stil puf

| AFR81 a răspuns:

Te salut, prietena mea foloseste un aparat din ala de epilat care smulge parul, nu-l rade.Ti'l recomand si tie.

| BiancaPitic a răspuns:

Pai trebuie sa folosesti ceara de epilat,stiu din propria experienta. Ca am fost la o cosmeticiana care mi-a recomandat sa ma epilez doar cu ceara caci celelalte ustensile (lama,crema,aparatul, benzile), iti indesesc si iti ingroasa firele de par (si este prietena de familie care ma face pe gratis deci nu isi sustine munca ca sa ii dau banii pe sedinte). Ca sa nu dai banii pe sedinte la saloane specializate ai putea sa te duci la un magazin si sa iti iei ceara si sa te faci tu. Adevarul e ca doare putin (doare mai putin decat la aparat) dar macar crese mai greu si nici nu se mai indeseste. Spor la epilat >:d

| dincolodevise a răspuns:

Un epilator...

| OanaAndreea16 a răspuns:

Foloseste epilatoru si va fi altfel.
Intr-adevar, te va durea pentru ca esti la inceput.
Dar parul` se va rari foarte mult.
Adica o sa fie nevoie sa te epilezi o data la 2 saptamani.
Nu ca lama, aproape in fiecare zi.

Funda? :-s

| turcanudenisa a răspuns:

Pai eu as folosi epilator special si date cu crema

| Sclipiciii a răspuns:

Pai si eu ma epilez cu lama o data la 1 saptamana.Dar cateodata ma epilez cu lama iar dupa aceea cu aparatul ala care face reclama la televizor. Daca folosesti aparatul cand ai parul mai mare te cam doare asa ca... funda

| SnowBella a răspuns:

Cherry, unde e punctul 3? Sau tu n`ai prea dat pe la gradinita?

| ottovintila a răspuns:

Epilatoare cu ceara de unica folosinta sau traditionala sau epilatoare pentru epilarea definitiva acasa. Aparatura si consumabile gasesti la http://www.tpb.ro/

| mmo_7852 a răspuns:

Epilator electric, ceara fierbinte sau benzi de ceara rece, care smulg firele din radacina.

| nirolf_8483 a răspuns:

Ceara in mod sigur, vezi ca are pe www.pinktree.ro set de epilat cu ceara la 65lei, e super bun si e foarte usor de folosit! :P

| PySy_6215 a răspuns:

Foloseste un epilator sau o crema de epilat...eu ma fac cu ceara...