| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandeam sa-mi fac niste suvite albastre si am auzit ca pot incerca cu albastru de metil. Imi poate explica cineva exact cum se procedeaza? Cam dupa cate spalari se ia culoarea?

Răspuns Câştigător
| R0011 a răspuns:

Heii. Mi.am facut si eu vara asta. Pai eu am amestecat putina apa cu cateva picaturi de albastru de metil (la mine cateva picaturi inseamna un sfert de sticla.laughing] Apoi am luat suvita respectiva iar restul parului mi l.am prins. Ca sa-mi fie mai usor pur si simplu mi.am bagat capul in castron/lighean si am stat asa cam 5 minute. Sa ai grija sa nu iti bagi capul cu totul sa nu.ti dai si pe la radacina. Dupa ce am stat cu capul amortit acolo, mi.am pus niste staniol pe suvita si am stat asa 15-20 minte. Dupa m.am spalat pe cap si voila! Eu am parul saten inchis iar suvitele mi se vedeau verzi. Sincer se zice sa se duc supa 5-6 spalari dar eu am 2 luni si tot mi.au ramas putin. Adica se vede diferenta ca culoarea parului nu e la fel in tot capul.

Spor la facut suvite.:*

A daa. Si sa porti un tricou rau si un prosop rau pe umeri pentru ca pateaza.:*

4 răspunsuri:
| Pufffx a răspuns:

Albastru de metil se cumpara de la farmacie se ia dupa vreo 4 spalaturi depinde de culoare parului daca esti satena sau blonda se va vedea daca ai parul mai inchis nu se va vede. Iti pui niste manusi si iti torni din sticluta in mana si dai pe suvita respectiva si astepti sa se usuce.Bafta.

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Nu îţi ies albastre, îţi ies verzi, din start îţi spun.

| caus3lov3ya a răspuns:

Hm majoritatea fetelor folosesc nuantator dar albastru de metil este mai bun caci nu arde parul spre deosebire de nuantator totusi rezista mai putin depinde de culoarea parului daca esti blonda se duce la 7-8 spalari daca esti satena la 5-6 spalari si daca esti negru inchis la 2-3. vezi ca te patezi asa ca ai grija cum il folosesti.:*

| Patry908 a răspuns:

Pur si simplu iei o bucata de vata si iti dai pe o suvita de par. Se duce repede cand iti speli parul.