| NowForYou000 a întrebat:

Mai e doar o saptamana si vine vara, iar eu tot nu am reusit sa slabesc. Am incercat fel si fel de diete, dar niciuna nu a dat rezultate. Luam micul dejun, beam chiar dimineata pe stomacul gol apa cu lămâie, degeaba. Am niste picioare... si o burtă... As vrea sa scap o data de ele. Daca nu se poate cu dieta, singura solutie sunt pastilele de slabit. P. S. Am facut si sport. Nu vreau sa aud " sa nu iei pastile ca nu sunt bune ". Nu imi pasa, vreau cu orice pret sa am un corp cat de cat bun vara asta. Deci, intrebarea mea : care sunt cele mai bune si eficiente pastile de slabit? Pleaseeeee

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Dacă tu crezi că într-o săptămână reușești să dai jos treizeci de kg, te înșeli. Cum toate kg alea le-ai acumulat în luni, ani, așa nu le poți da jos într-o perioadă foarte scurtă și necesită să aștepți.
Nu se poate cu dietă? Se poate cu un stil de viață sănătos, dar nu să mănânci salată 3 zile și brusc să te aștepți să arăți ca un model de la VS. Trebuie ținut mult timp(mereu, ca să nu ai parte de efectul yoyo), iar ca să funcționeze, nu trebuie să mai existe câte o prăjitură, câte un suc, câte o ciocolată etc. Dacă insiști (sau dacă ești sincer cu tine însuți), o să vezi că în "dieta" aia s-au comis niște inadvertențe de n-a mers. Dacă consumi 500 de kcal(ceea ce este foarte puțin, dar e doar un exemplu) pe zi, nu ai cum să nu slăbești, măcar în prima perioadă. Apropo, deficitul caloric așa mare scade rata metabolismului bazal, adică slăbești mai greu.
Pastilele de slăbit nu fac minuni. Pastilele de slăbit vin la pachet cu o dietă pe care trebuie să o ții, iar de la dieta aia care te pune în deficit caloric major, ai impresia că ai slăbit de la pastile. AvalohAlyn a ilustrat perfect ce am de spus. A renunțat la prăjeli, sucuri și dulciuri și a slăbit, dar are falsa impresie(și nu o spun într-un mod peiorativ) că a slăbit de la ceai. Așa se slăbește de fapt.
Mai fă și niște sport și e imposibil să nu slăbești. Dacă la mine cu niște probleme de sănătate care îmi afectează metabolismul a funcționat toată "tevatura" asta, trebuie să funcționeze și la alții. E un principiu simplu: deficit caloric(nu colosal, că o dai în altele) și sport(pentru că poți fi acel tip de persoană "skinny fat").

12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Eu iti recomand Canadian Tea.Un ceai 100% natural.Eu chiar azi mi l-am cumparat de pe www.canadiantea.ro

Am slabit in trecut 3 kg in 3 sapt dar nu am mai continuat Acum sunt decis sa continui.Nu are niciun efect advers ba chiar ajuta si la ten si la digestie, balonare, pe langa slabire.E si putin protector hepatic.
3 cani pe zi inainte de fiecare masa.

Poti sa-l incerci.

Dar sa stii ca trebuie sa te si abtii de la dulciuri, sucuri si prajeli.

Sanatate si succes!

| Krax256 a răspuns:

Zeama de varza - baga mult, baga des...o sa slabesti garantat.

| artemidak a răspuns:

Aolooo!
Dacă mănânci multă salata(sau alta mancare sănătoasă)tot e același lucru!
Și nu trebuie sa mânânci seara!
Trebuie sa mănânci pana in ora 4:30(pm)!
Și nu sari peste Nici o masa!

| anamariarot a răspuns (pentru artemidak):

Ei serios, nu trebuie să mănânci după ora aia? laughing uite că eu am mâncat și la 8-9 PM și am slăbit. Sunt doar niște mituri astea.

| artemidak a răspuns (pentru anamariarot):

Mhm.
Serios.
Nu e un mit.
Și aici depinde de cum esti tu.

| anamariarot a răspuns (pentru artemidak):

Atunci de unde știi cum e fata care a postat? Trebuie să mănânci și seara. Nu e sănătos să faci foamea. Crești considerabil riscul de gastrită și ulcer.

| artemidak a răspuns (pentru anamariarot):

Ohayo!
Din moment ce nu a slăbit cam așa ar trebui sa fie.

| anamariarot a răspuns (pentru artemidak):

N-a postat niciun jurnal alimentar, astfel încât să știi ce mănâncă. Sunt n motive pentru care nu slăbești, nu pentru că nu mănânci după 4:30 PM.

| artemidak a răspuns (pentru anamariarot):

Ba sa știi ca dacă mănânci după ora 7, te faci terci.

| anamariarot a răspuns (pentru artemidak):

Tocmai ți-am trimis link către un studiu făcut de niște cercetători, nu de tanti Ileana de la radio șanț care răspândește niște zvonuri.

| Bunica69 a răspuns:

"vreau cu orice pret sa am un corp cat de bun vara asta", cand o sa slabesti brusc si o sa ai vergeturi is curios daca ai mai zice vreodata asta laughing