| NowForYou000 a întrebat:

Mai e un pic si vine vara, iar picioarele mele arată groaznic. Sunt "murdare". Am o gramada de pete pe ele. Am niste pete maronii, cateva liniute rosii (cred ca sunt varice... sa nu stiu exact cum le zice), au aspectul ala de coaja de portocala. Nu vreau sa aud "mergi la medic", chiar nu am timp sa merg. Ce crema/unguent (orice) știți pentru a sterge "murdaria" de pe picioare? Vreau sa le am impecabile.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Draga, am o veste proasta pentru tine.
Problema ta este cauzata de mai multi factori, cum sunt:
- pielea subtire
- muschii insuficient miscati (lipsa unui sport care le pun uniform in miscare, stat mult in picioare, tocurile inalte - care doar intind si incordeaza muschii, fara suficienta relaxare alternativa)
- inaintarea in varsta

Toti acesti factori vor duce - mai repede sau mai tarziu - la vergeturi si varice, daca nu-ti schimbi modul de viata.

Iti recomand sa faci inot, tenis de camp, alergare si mancare echilibrata (cu proteine, vitamine, dar si cu grasime animala din cand).

| anamariarot a răspuns:

Probabil liniuțele acelea roșii sunt vergeturi, nu varice. De vindecat în totalitate... nu se vindecă(poate doar cu laser) și să știi că majoritatea oamenilor au. Nu-ți face speranțe cu nu știu ce cremă minune, ca să nu rămâi dezamăgită. Într-adevăr, există unele care reduc aspectul vergeturilor, dar nu în totalitate. Am auzit că ar fi bun bio oil, dar eu nu l-am folosit. Cremele pe care le-am folosit eu n-au dat rezultate, dar acum nu mai am o problemă cu vergeturile mele... și am și pe brațe, șolduri, abdomen :))
De asemenea, petele sau ce mai ai tu, le poți face mai puțin vizibile dacă te bronzezi. Dacă nu stai la soare, îți poți aplica un spray cum e cel de aici:
http://www.thebodyshop.ro/......g-mist.htm