| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea ma imbraca dupa capul ei de cand eram mica. Acum am intrat la liceu in a9a si inca imi alege hainele. Problema e ca gusturile ei sunt oribile, cred ca inca a ramas in anii 80'. Mereu primesc comentarii ca ma imbrac oribil sau ca ma imbrac ca la,,second-hand'' si nu pot sa le raspund in gura mare,,pentru ca ma imbraca maica-mea". De cate ori am rugat-o sa ma imbrac cum am dorit nu a acceptat deoarece crede ca gusturile mele sunt,, de rasul lumii" si ea crede ca o sa fiu singura imbracata asa. In sensul ca imi iau hanorace de culori mai inchise, bluze largi (M/L) si tenisi negri. Amuzant ca de cate ori m-am imbracat dupa mine am primit complimente ca ce fain m-am imbracat in acea zi. Anul asta am terminat clasa a8a si trebuia sa avem 3 tinute pentru pozele de album, si ia ghiciti? Normal ca toate tinutele mi le-a ales ea si am iesit printre cele mai naspa fete. Nu stiu cum sa rezolv problema asta fiindca nu vreau sa ma imbrace maica-mea si cand o sa ma marit. Sfaturi?

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta te imbraca decent ca pentru o copila de 14-15 ani.

Cum te imbraci tu nu este nici frumos si nici decent, dar compliemntele pun pariu ca vin de la colegele tale, care rad de tine si o fac inadins ca sa pari mai urata si mai prost imbracata ca ele.
Asculta de mama ta, ca-i singura care-ti vrea binele!

| andreea1baratiu a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca la tine,, decent" inseamna ca o babă, inseamna ca ai aceleasi gusturi in imbracaminte

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea1baratiu):

Cu asa vocabular si mentalitate, nici nu ma mir de ce maica-ta te tine in frau si nu-ti permite sa te destrabalezi.
Ascuta-ti mama fetita, ca destrabaarea la anisori astia iti va aduce numai necazuri in viata. Esti mult prea micuta sa stii ce se potrivete unui copil de varsta ta, imbracata decent si cuminte, nu vulgar sau ostantativ.
Sper sa se introduca mai repede uniformele scolare obligatorii, destrabalarea asta va da tupeu si nu mai sunteti capabili sa invatati si sa faceti ce trebuie sa faceti la anisorii astia atat de mici.

| andreea1baratiu a răspuns (pentru Violleta2022):

Am aproape 16 ani fetita? nu am niciun tupeu. Doar fiindca ti-am zis ca ai aceleasi gusturi la imbracaminte asta nu inseamna nu ascult de maica-mea sau ce mai zici tu pe acolo. Pa

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea1baratiu):

Fiind in clasa IX-a ai numai 14-15 anisori (16 este posibil daca ai ramas repetenta vreo 2 ani, ca altfel nu se explica) si nu sunt fetita, dimpotriva, sunt femeie si mama de copii mai mari ca tine.

Iti dau un singur sfat fetita: asculta in totalitate de mama ta, ca-ti vrea numai binele, chiar daca tu la anisorii astia te crezi mai desteapta decat esti, ai dovedit ca esti incapabil saintelgi realitatea binele si raul si de ce noi, adultii, insistam sa nu va imbracati provocator, sexy de la ansiorii astia atat de mici.

| andreea1baratiu a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba femeie, am zis fetita ca m-ai facut tu fetita. Doi la mana nu am ramas repetenta fac pariu ca imi merge minte cat tine si copii tai la un loc. Esti mama, dar maturitatea e la plimbare, daca iti pierzi timpul cu una ca mine, pacat. Si da, chiar fac 16 ani in a9a, daca nu crezi e problema ta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea1baratiu):

Ia de asculta de mama ta, chiar daca ai 16 ani, cu repetentie sau fara, ca nu prea ai tu minte dupa cum se vede.
Sper sa-ti faca si educatie maica-ta c-ai lipsit la orele de bun simt si educatie, fiindca "ba" nu exista decat in vocabularul celor de mahala si sincer, ma asteptam sa fii primut ceva educatie de la parinti, pana la varsta asta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Explica-i mamei tale ca e timpul sa iti acorde independenta in privinta lucrurilor triviale, adica imbracatul.Alegerile acestea sunt deosebit de importante in ce priveste dezvoltarea ta ca individ.Totusi, presupun ca ai 14-15 ani, nu 4 ani.Fa poze pe strada la alte fete si arata-i mamei tale? Sau iesiti impreuna la o prajitura in locuri unde sunt multi elevi, ca sa vada si ea ce se mai poarta/ce ti-ar placea tie sa porti.Intreab-o daca in tinerete bunica a lasat-o sa se imbrace cum a vrut sau i-a spus aceleasi vorbe urate ca o face de ras.

Ai grija fiindca daca nu comunici cu respect dar ferm pe acest subiect, nu doar ca vei iesi tu nasol pe moment, ba chiar vei ajunge sa iti spuna cu ce sa te imbraci (sau ma rog, doar sa comenteze mereu in privinta alegerilor tale) chiar si peste multi ani de acum incolo.It sucks! laughing)

| dullcat a răspuns:

Inca ceva.Trendurile actuale sunt influentate masiv de anii '80 si ani 2000. Moda este mereu ciclica, in etape de 10-20-30 de ani diferenta.laughing Deci mie imi vine putin greu sa cred ca mama ta alege chiar atat de prost, fiindca cel mai probabil sunt multe asemanari intre ce purta ea in adolescenta si ce se poarta acum.Ia arunca un ochi aici, sa vezi ce se purta atunci si ce se poarta azi, poate te convingi: https://thevou.com/fashion/80s-fashion/

| andreea1baratiu a răspuns (pentru dullcat):

Ea ma imbraca cu hainele pe care le gasesti la second hand, gen camasa in carouri de babe, bluza cu desene pe ea de copii 10-11 ani si geaca de un metru sa imi fie buna si la anul' intelegi? nu stiu sa exprim exact insa hainele sunt pur si simplu urate, si adolescentele din ziua isi iau haine de pe shein si din new yorker majoritatea.

| dullcat a răspuns (pentru andreea1baratiu):

Nu stiu in care bula traiesti, insa trendurile actuale sunt si sa cumperi din second hand, nu doar sa cumperi fast fashion, care are
implicatii sociale si de mediu cat se poate de dezastruoase. - https://www.youtube.com/watch?v=GOERh8pnQWE

Faptul ca urmaresti numai tipe care sustin asa ceva, nu inseamna ca doar asta exista.Iti pot trimite 10000 de conturi de pe insta cu adolescente care se imbraca fain, de la sh.

Camasi din astea? https://ro.pinterest.com/......arch/pins/ Arata groaznic bunicutele, intr-adevar. :))) Daca mama ta alege sa cumpere de astfel de magazine fiindca pretul e mai mic, ok, poti cauta tu si altele prin oras, care au marfa mai trendy din punctul tau de vedere.Sau mergi cu ea, alege ce doresti si ai rezolvat problema?

| Sophieka a răspuns:

Am urmarit anul acesta un interviu ca sa-i spun asa al unei tinere care avea probleme ca ale tale.
Si-a cumparat un ghiozdan mai mare in care baga rechizitele si impatura hainele pe care vroia sa le poarte (pentru ca ma-sa o obliga sa se imbrace cum vroia ea) si jos in scara de bloc, se baga undeva probabil in uscatorie sau ea stie unde si isi schimba hainele.
Poti face si tu acest lucru, la scara de bloc sau intr-o benzinarie sau mergi la scoala mai devreme si intri in baia fetelor sa te schimbi si apoi cand iesi de la scoala, faci acelasi lucru...Iti iei hainele pe care vrea maicata sa le porti.

| Sophieka a răspuns:

Nu-ti fie rusine sa le spui colegilor ca maicata e foarte stricta si ca vrea sa te imbraci dupa fixurile ei...Asta e, atat poate, atat face.
Cauta o solutie sa rezolvi dar sa speram ca nu se va prinde maicata si daca se prinde asta e, o poti santaja ca vei merge la psihologul scolii si o denunti daca nu iti da aer sa respiri si tu.

| sammie a răspuns:

Vorbeste cu ea si explica-i ca toate colegele tale se imbraca asa si ca asa este moda acum. Spune-i ca ai trecut de stagiul cand te imbraca ea si îți alegea ea hainele. Esti mare si trebuie sa te imbraci dupa gusturile tale, cum si ea se imbraca dupa gusturile ei.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Arată-i intrebarea pe care ne-ai scris-o și las-o să citescă și răspunsurile oamenilor de aici.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Hai sa sumarizez eu ce spune lumea.
Vorbește cu ea, mergi în magazine și du-te în direcția opusa ei, alege haine și spune ca vrei sa le probezi.Du-o prin mall ca să vadă și ea cum sta treaba cu moda.
În capul ei tu inca ai 5 ani.E timpul sa vadă ca ai crescut.
Dar nici sa dai banii aiurea pe haine, alta în fiecare zi.Incepe timid, cu un tricou, apoi mai mult.
Dacă tot nu înțelege, intr-o zi refuză să te duci la școală ca nu ai j ce sa te îmbraci.
Sau discuta cu psihologul școlii care te va îndruma ce sa faci.

| Ilovedinero a răspuns:

Sa ii spui sincer parerea ta: ca sunt oribile.Sa ii spui ca ai si tu dreptul si gusturile tale, sa iti exprimi parerea sincera. Daca comenteaza ceva ii spui si tu pe un ton mai apasat " si vrei sa ma imbraci si la inmormantare?" Pur si simplu fi si tu tare in gura( asta e sfatul meu, acum poate oricine sa ma judece"

| andreea1baratiu a răspuns (pentru Ilovedinero):

I-am zis de o mie de ori, degeaba. Ea considera ca hainele pe care mi le da sunt frumoase si daca ii zic ca nu e asa. Ea mereu imi zice indiferent de ocazie ca ma imbraca cum vrea ea de parca sunt o sclava, dar totusi mersi de sfat

| User252426 a răspuns:

Spune-i unei fete să-i zice cte imbracă jaljic.

| CornelFlorika a răspuns:

Cumpara-ti tu haine.