| BiancaI a întrebat:

Mi-am dat acum cateva zile un piercing in buric la un salon autorizat steril totul ok. Azi am obs ca mi-a sangerat. E ceva normal? Am folosit baneocin unguent cum mi-au prescris cei de la salon, ajutor!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Boblobobonti a răspuns:

Heii. E normal. Deoarece corpul încearcă să cicatrizeze, el înțelege că piercingul tau e o rana și vrea să o vindece. Tu mișcând de tija, ai rupt de țesutul cicatrizat și a sângerat puțin... Dar dacă îl îngrijești și cureți periodic e totul normal

| BiancaI explică (pentru Boblobobonti):

Ms mult. Eu fac si dans street dance mai exact. Dacă stau mult ghemuit sau ma întind (ex. Podul de jos/de sus) poate sa se rupă piercingul sau sa nu se mai poata vindeca?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal sa sangerezi, cum nu-i normal sa pui piercing in buric, fiind o zona extrem de periculoasa pentru infectii interne.
Dar ma rog, este decizia ta sa faci ce-ti place si sa-l porti.
Poti pune piercing in zonele cu cartilagii ( urcehe, nara nasului), care nu sunt vascularizate si nu pot produce sangerari, infectii, inflamatii, chisturi samd.

| Goete a răspuns:

Nu e deloc normal sa-ti sangereze piercing-ul.
De ce nu-ti pui unul metalic, ala nu sangereaza.