| cupyyyy a întrebat:

Mmvreau si eu sa stiu. uleiul de ricin este bun pentru cresterea parului?
Vreau par luuung T_T mai repede laughing
ce se mai poate face in legatura cu asta?[in afara de rabdare]

Răspuns Câştigător
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Dap, uleiul de ricin ajuta la cresterea parului.
alte optiuni:
Nu-ţi face cărare pe mijloc şi nici nu-ţi purta părul prea des strâns în renumita „coadă de cal". Elasticul rupe firele de păr atunci când încerci să-l dezlegi, aşa că, dacă ţii neapărat să-l legi, foloseşte panglici din materiale naturale sau elastice de unică folosinţă, pe care le vei tăia cu o forfecuţă atunci când vrei să eliberezi părul din strânsoare. Cărarea pe mijloc va contribui la rărirea părului, aşa că ideal este să nu abuzezi de acest stil, ci să alternezi cu diverse cărări, într-o parte sau în zig-zag, sau, dacă nu ai fruntea lată, îţi poţi da părul pe spate.

Încearcă să nu-ţi usuci de fiecare dată părul cu phoenul, pentru că aburul cald îl usucă şi îl agresează. Ideal este să foloseşti un prosop moale pentru a-l zvânta de apă, iar apoi, dacă nu te grăbeşti, lasă-l să se usuce natural.

Nu abuza nici de placa de întins părul, de drot, bigudiuri calde sau alte instrumente „de stilizat". Acestea au un efect profund traumatizant pentru firul de păr, care se va subţia, se va rupe sau va căpăta un aspect solzos. Tendinţele dictează oricum un aspect cât mai natural, aşa că ar fi mai bine să eviţi coafurile mult prea studiate.

Poţi determina părul să crească mai repede şi ajutându-l din interior, cu ajutorul suplimentelor de vitamine şi minerale, disponibile în farmacii. Trebuie să ştii că şi alimentaţia constituie un factor decisiv. Morcovii consumaţi cruzi, în loc de gustare sau în diverse salate, vor ajuta părul să capete un aspect sănătos. În plus, morcovii sunt foarte buni şi pentru piele, care se va bronza mai uşor.

Măştile preparate acasă şi aplicate pe părul uscat au şi ele efect benefic. Amestecă într-un vas unul sau două gălbenuşuri de ou (în funcţie de lungimea părului), o lingură de ulei de măsline sau ricin, zeamă de lămâie sau oţet de mere, la care poţi adăuga o fiolă de vitamina A sau E. Aplică acest amestec pe părul uscat, de preferinţă cu ajutorul unei pensule pentru vopsit. Înfăşoară apoi părul într-un prosop cald şi lasă masca să acţioneze timp de minim o jumătate de oră. Clăteşte-l cu apă călduţă (nu fierbinte), apoi limpezeşte-l. Dacă ţi se pare necesar, spală-l după aceea cu şamponul pe care îl foloseşti de obicei. Repetă procedeul o dată pe săptămână şi te poţi bucura de rezultate vizibile în maxim o lună.

4 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Asa scrie pe toate site-urile de pe internet ca e bun pentru unghii, sprancene si par.Acum nu stiu cat de bun e pentru ca nu am folosit in nici una din aceste variante.Ce mai poti face...hmmm sa incerci tot felul de creme, masti pentru regenerarea firului de par.

| Ramonaaaa a răspuns:

Extensiibatting eyelashes

| dana_9056 a răspuns:

Este foarte bun iti face parul des si puternic si face ca sa nu iti mai cada parulhappy fundoaie?

| D-Anna a răspuns:

Da e foarte bun! Mai bine zis la mine a functionat:x am avut o freza aiurea(nu stiu cum s-a ajuns la asta) si parul imi era foarte scurt ceva gen cleopatra:)) si cam intr-o luna mi-a revenit la normal adica mediu cam asa http://www.google.ro/......tp?/imgres poate putin mai scurt deoarece il am in scari. In tot timpul in care l-am folosit, parul meu a devenit mai bogat si mai putin.uns(asa era de obicei daca nu faceam baie in fiecare zi), dar cel mai important e ca mi-a crescut si nu se mai roade.