| alecsandrabubz09 a întrebat:

Nu imi mai creste parul asa mult de cand l-am decolorat?

Acum doi ani am inceput sa imi vopsesc parul, si am facut o greseala si mi-am decolorat tot parul care a s-a facut portocaliu, si a trebuit sa il vopsesc saten din nou, dupa o perioda am decis sa il vopesesc iar dar jumatate blond pe partea de sus si partea de jos saten, dupa 2 luni l-am vopsit din nou saten dupa o perioada parul meu a devenit foarte uscat asa ca l-am tuns destul de scurt si nu am mai folosit placa, sau ondulator si nici nu m-am mai vopsit, a trecut un an de cand nu m-am mai vopsit si parul m'i-a crescut doar cam 7cm sad inainte sa il decolorez crestea foarte repede si era des. Parul il tin sus intr'un coc 'messy' in fiecare si il las jos seara. Mi s-a spus ca pentru ca il am intr'un coc asta ar putea fi cauza care opreste cresterea, folosesc masca si uleiuri dar nu ajuta prea mult cu cresterea. Acum e uscat la varfuri si inca mai am putin par blond dar partea de sus nu e. Ce as putea sa fac sa creasca cum crestea inainte de il a vopsi?

Răspuns Câştigător
| Ina17Floren a răspuns:

Uite. renunta la vopsea definitiv si in locul acesteia foloseste Casting Creme Gloss - L'Oreal Paris! este un nuantator.il gasesti la kaufland /auchan etc. este intre 21-26 lei.isi mentine culoare destul de mult. sigur iti va placea.eu il folosesc de 2 ani si sunt f multumita.nu ataca firul de par cum o face vopseaua..am trecut si eu printr-un proces ca al tau dar pe parcurs isi revine.fa-ti saptamanal masca pentru par ce contine:ulei de masline/ulei de ricin/galbenus de ou/miere. aplic-o inainte de baie si stai cu ea 1 ora jum 2. cat mai mult cu atat mai bine si tine-l impletit happy sper ca te-am putut ajutat :*

3 răspunsuri:
| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Realizezi ca ai facut o mare prostie nu?
de ce sa te vopsesti cand tu ai o culoare frumoasa data de la natura? Altii ce n-ar da sa aiba culoarea lor dar varsta nu le mai permite.Ai timp de la 40 de ani in sus sa te tot vopsesti.Asa eram si eu ca tine si mi-am dat seama ca era sanatatea parului meu in joc.
Sfatul meu e urmatorul : NU TE MAI VOPSI! lasa parul sa respire nu-l mai chinui cu atatea vopsele.
Ulei de recin.Da-te pe parul uscat infasoara intr-un prosop si dupa 4 ore da-l jos clateste cu apa calduta si sampon.
Ininte de culcare piaptana-ti bine parul.
Sunt cele mai simplu si eficiente sfaturi care ti le pot da.
Am avut si eu la coafor destule fete cu aceeasi problema, si urmand-mi sfatul au realizat ca parul lor creste mai repede si SANATOS.
deci....bafta!

| simomih a răspuns:

Poate fi si vina alimentatiei.Alimentatia nesanatoasa si nehidratarea isi pot pune amprenta si asupra parului.Incearca sa mananci sanatos, sa te hiratezi..foloseste in continuare uleiuri si produse pentru cresteresi se va regenera in cele din urma.Incearca sa ii mai tunzi varfurile, asa creste mai repede.happy

| All3xXa a răspuns:

Sfatul meu: sa nu il mai vopsesti! Eu una nu am incercat masti si uleiuri pentru cresterea parului dar in schimg am folisit ulei de ricin.Merge super bine! Il cumperi de la Plafar nu este foarte scump.Si incearca sa nu il mai tii in coc pentru ca firul de par nu poate sa respire. Sper ca te-a ajutat cu ceva happy