| yoNicole13 a întrebat:

O intrebare urgenta! Deci, se spune ca: Ochii caprui fura inima oricui; Ochii verzi niciodata sa nu-i crezi; Ochi albastri ca seninul te imbata precum vinul. Dar cum e la ochii negrii? Dau funda.

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Ochii albastrii ca doi astrii, ochii negrii sunt frumosi, dar sunt si periculosi.

5 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Eu știam că era "Ochii negrii și căprui fură inima oricui.", dar se pare că mai există și varianta separată. Mulțumesc BiuL. happy

| biencutza23 a răspuns:

Personalitatea ochilor negri

Ochii negri sugereaza deopotriva profunzimea, partea obscura, ascunsa a lumii, dar si o focalizare acaparatoare sau nimicitoare. Ochii negri sunt ochii mitologicei Meduze.

Asemeni oamenilor cu ochi caprui, cei cu ochii negri pot da dovada de o extrema agilitate si de o capacitate rapida de a raspunde la stimulii vizuali sau auditivi.Se pot implica fara nici o problema in sporturi de viteza, colective sau individuale.

Asa cum soarele infierbanta tot ce are o nuanta inchisa, la fel persoanele cu ochi negri pot deveni stapanite de o manie sau o patima de o mare intensitate.Ele sunt inclinate sa vada partea intunecata a lucrurilor, fapt ce nu le conduce catre pesimism ( asta ar insemna o minimalizare a propriei persoane), ci la aroganta si mandrie. Daca cineva indrazneste sa faca cea mai mica gluma legata de persoana lor, ei reactioneaza impulsiv, fiind gata de un atac violent sau de o provocare la un duel.Atunci cand se indragostesc, sunt in stare sa transfere intreaga pretuire de sine catre persoana iubita.Un lucru contradictoriu care le poate diviza personalitatea. Sunt ca si ochii caprui doar ca sunt mai deosebitiwinking

| yoNicole13 explică (pentru biencutza23):

Mersi mult dar nu asta am cerut. big grin

| Butucel_Adela_Alexandra_2000 a răspuns:

Ochii negri ....blânzi, de dragoste sunt flamanzi

| Fekete_Antonia_2000 a răspuns:

Eu știu Ochii negri ca mura