| Lexi26 a întrebat:

Recent am mai "achizitionat" un tatuaj, intrebare mea este: pot merge la solar daca este "nou" tatuajul?happy

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă s-a vindecat complet tatuajul!
Pa, pa.

| 13 a răspuns:

Ar trebuii sa astepti macar 3 saptamani. Pentru ca exista riscul de cancer de piele.

| raspunz a răspuns:

Tatuajele se degradează dacă sunt expuse la raze UV, e bine să folosești o cremă protectoare pe suprafața lor, ca să țină mai bine în timp.
Cât despre solar, eu știu că-ți place sum îți stă bronzată dar să știi că nu este bine pentru piele, razele UV, chiar și cele de la solar, îmbătrânesc pielea și cresc riscul de cancere de piele care apar peste câțiva ani de la expunere. Mai bine ai folosi cremele cu efect bronzant pe timp de iarnă, decât să te expui la solar. Gândește-te că razele alea sunt destul de puternice dacă expuneri de câteva minute sunt suficiente pentru a te bronza.

| Maria1189 a răspuns:

Bineinteles ca nu ai voie sa mergi la solar o anumita perioada de timp.