| Vali977 a întrebat:

am o intrebare pentru cunoscatori, recent, de fapt chiar ieri mi-am facuț un tatuaj si il tratez. Acum intrebarea: in cat timp se vindeca? Unii spun ca in 7 zile, altii ca in 10 etc... si inca o intrebare, dupa ce se vindeca dupa acele zile tatuajul va face parte din pielea mea? Adica in sensul ca nu ma va mai durea deloc?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, tatuajul face acum parte din pielea ta, nu mai poate fi dat jos. Ai grija de el!
Acum, depinde cat de mare este tatuajul si cat de multe culori s-au folosit la el, difera perioada de cicatrizare. Ar trebui sa ai deja o crema hidratanta cu care sa ungi perioadic zona tatuata pentru a nu lasa sa prinda coaja. Daca nu ti-a explicat artistul ce te-a desenat, pielea se unge si se acopera cu un fel de celofan pentru a nu intra mizerie acolo si a nu se infecta. Durerea trece in cateva zile 4-10 zile. Apoi va incepe sa te gadile pana dispare complet senzatia asta. Perioada asta difera in functie de sensibilitatea pielii, daca e piele de pe picior sau brat tatuajul se vindeca mai repede, daca e zona cu piele mai subtire/fina (ex: gat, piept, pectorali, laba piciorului, etc) se vindeca mai greu.
Nu ai de ce sa te sperii, e normal.
Noroc bun!