| anapatras a întrebat:

Sal, am 15 ani si vreau sa ma epilez. poate cineva sa imi dea niste sfaturi sau ceva? am epilator, si vreau sa stiu daca e bun ca sa ma epilez prima data. daca ma poate cineva ajuta cu niste sfaturi cum sa ma epilez primeste fundita. mersi

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un duş călduş înainte de epilare ajută la deschiderea porilor şi durerea este extrem de mică, nu se aplică geluri sau creme ori uleiuri pe zonele care urmează a se epila. După epilare se va da cu un gel răcoritor emolient cu rol de a închide porii (se găseşte la magazin diferite creme care aşa se şi numesc cremă după epilare sau gel după epilare).
Capul aparatului de epilat să fie şters înainte de epilare cu spirt de 70 de grade îmbibat într-o compresă sterilă. Aparatul nu trebuie împrumutat indiferent cine îl cere (soră, mamă, prietenă, cumnată, mătuşă, colegă, etc.), deci este strict personal.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Epilatorul este foarte bun. Daca incepi sa te epilezi cu lama, incontinuu, trebuie neaparat sa aplici o epilare care iti smulge firele din radacina (ceara, epilator, epilare cu zahar etc. ). Pentru ca poti aparea dupa aceea cu un par ca la maimute. Asta inseamna ca trebuie sa te epilezi mai des. Cat de des? De 2 ori pe zi?
Faza e ca daca te epilezi mult cu lama sau cu cremele parul se face tot mult mai mare, si o sa ajungi cand vei avea o gramada de par pe picioare care va creste groaznic de repede (ajungi sa te epilezi cu lama de 2 ori pe zi).
Te sfatuiesc ca inainte de epilare sa faci un dus, apoi sa aplici o punga cu gheata inainte si dupa epilare (pentru amortirea durerii). Prima oara si eu mi-am pus o punga cu gheata si nu m`a durut asa tare, avand in vedere ca mi-am facut si dus, deci m`a durut putin. Apoi a3a, a4a oara cand m`am epilat, am pus si gheata si am facut dus nu m`a durut.
Braun e good!

| candydream a răspuns:

Daca e prima oara incearca cu o crema este cel mai usor.
P.S.Acum au aparut creme cu extract de musetel pentru a preveni iritatile si pentru a acoperi mirosul de sulf.

| arrriadna a răspuns:

Salut,
E foarte ok sa te epilezi din prima folosind aparatul! Da, o sa fie un pic dureros (nu atat de dureros ca si cu ceara) dar tu controlezi cat iti tii aparatul pe piele, asadar.
F de acord cu legiuitoarea in privinta baii nu caldute ci cat mai calde, apoape fierbinti inaintea epilatului. Pori deschisi- durere minima.
NU folosi lama, trust me, stiu ce zic. Dintr-un fir de par cresc 2, apoi din 2 se fac 4 si... lasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Deci.eu am 12 ani si am par pe picioare si ma gandeam sa ma epilez ca este rusinos. Dintre toate parerile pe care le-am solicitat... cel mai bine este sa te epilezi cu ceara.
Chiar daca doare mai mult, rezultatul este unul de durata si poti avea incredere. Acum.conteaza si daca tu suporti durerea sau nu.
Mie m-i s-a spus ca daca nu te-ai mai epilat niciodata si incerci petru prima oara cu aparatul doare groaznic.
Asa ca te sfatuiesc sa te epilezi cu ceara. Sper ca te-am ajutat. Fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Epilatorul este foarte dureros.Incearca crema de epilat cu ulei de trandafir, Quick Epil. O gasesti in magazinele naturiste. Apoi foloseste un gel dupa epilare, de preferat gel de arnica, tot natural. Pielea ta e tanara, pacat sa o agresezi cu epilatorul sau altfel de chimicale.Succes.

| deedee_2196 a răspuns:

Pai... nu prea merge de prima data cu epilatoru. mai bine incerci o crema. sau un big. dupa prima epilre. poti folosi cu usurina braunu
winking... din prima o sa doara big grin