| FreePeople a întrebat:

Salut.Am 11 ani, fac 12 peste o saptamana.Problema este ca ma consider foarte urata, sunt si mica si sunt si slabacrying. Plus ca ma simt prost cand baietii imi zic ca n-am sani, nici fund, si adevarul asta este, ca nu am! Colegii mereu rad de mine pentru ca sunt blonda, si pe baza asta isi dau ei cu parerea ca din cauza asta sunt eu pipernicitasad. Pe fetele din clasa mea mereu le aud ca discuta despre cum s-a dat un baiat la ele pentru ca sunt bune si chestii din astea.Si eu ma simt prost cand le aud.

Probabil ca sunt si gelosi, pentru ca invat foarte bine si am mereu note bunesad.

Nu am de gand sa ma machiez de acum, pentru ca stiu ca nu are niciun rost, o sa am destul timp mai tarziu. Dar cand le vad pe colegele mele cat de machiate sunt, cu rimel, cu rujuri, cu farduri, si cu haine stramte care le scot in evidenta toate formele, ma intreb daca chiar am vreun rol in viata, si daca nu fac umbra pamantului degeaba.Rudele mele imi spun tot timpul ca sunt frumoasa, dar cred ca e doar o fatada falsa, sa ma faca sa ma simt bine in pielea mea.

Ma simt data la o parte pentru ca sunt ceea ce sunt, si asta ma indigna, si am mereu depresii, plang in somn.Totul pentru ca sunt urata. Ce sa fac?sadVreun sfat de incurajare?

Răspuns Câştigător
| Foxy_3377 a răspuns:

La 11-12 ani cat ai tu. nu cred ca poti sa arati ca un top`model
Nici o fata de 11-12 ani nu poate sa arate asa de bine happy
Uite sfatul meu big hug Daca le arati celor din jur care te indigna cum zici tu ca iti pasa de vorbele lor. le dai o mare satisfactie happy
Nu uita ca roata in viata se intoarce si ultimul va fi primul big hug
Rudele tale poate ca au dreptate... Rudele tale nu iti vor raul :*
Colegele tale care acum isi strica fata cu farduri, rimel si rujuri peste cativa ani vor regreta happy.
La 11-12 ani trebuie sa te bazezi pe invatat si dupa pe frumusete
Frumusetea e aia interioara nu cea exterioara big hug
Sunt sigura ca peste catva timp baietii "se vor da si la tine"batting eyelashes
Ai grija de tine :*

42 răspunsuri:
| BRoxana a răspuns:

Adevarul e ca nu toti de pe planeta asta avem un aspect fizic placut, bine, daca esti slaba INGRASA-TE, dupa ce te vei ingrasa putin, nu exagerat, vor aparea si sanii menstruatia, nu vreau sa fiu rea cu tine, dar in zilele noastre, la scoala, nimeni nu e gelos pe notele mari ale altuia, sincer si direct, unii chiar se mandresc cu notele mici care le iau, repet nu vreau sa fiu rea cu tine, dar nu cred ca sunt gelosi pe chestia asta, sincer si daca tu nu vrei sa folosesti nici un fel de fard sau sa te ingrijesti nu stiu de ce ai mai pus pe TPU, normal ca acum sunt considerata ca fiind REA, dar as putea fii impocrita si sa-ti spun "nimeni nu e urat fiecare e frumos in felul lui", asa e fiecare e frumos in felul lui, acesta ar fi un sfat de incurajare, daca vrei sa faci ceva in privinta asta apucate si cere sfaturi ca sa te putem ajuta, asa chiar nu are rost sa iti spun pentru ca fiecare dintre membrii TPU iti vor spune" fii tu fiecare e frumos in felul lui, funditaaa?love strucklove struck; Xlove struck:X:X:X:X:X:X:X", iti pot da sfaturi cand vei vrea sa faci ceva in privinta faptului ca vrei sa fii mai frumoasa, nu neaparat farduri, dar diete cu care sa te ingrijesti sa te mai ingrasi putin iti pot da, un sfat de incurajare ar fi " fii tu insati" si atat, ok? nu vreau sa fiu deloc rautacioasahappy bafta

| Derye a răspuns:

Degeaba ii scrieti voi chestii kilometrice care nu au rost cand sfaturile simple sunt mult mai bune.

Fii atenta: daca cineva te batjocoreste, nu are rost sa incerci sa'l impresionezi pentru canu iti este prieten. Prietenii nu-s e impresioneaza...cu ei trebuie sa fii natural sa le spui tot ce te apasa, si sa te accepte cu bune si cu rele. Daca nu o fac, nu iti sunt prieteni.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puisor, esti inca atat de mica, ai destul timp sa -ti creasca formele. Daca unele se grozavesc cu formele lor, atunci inseamna ca nu au cu ce altceva se lauda si asta este o lauda desarta. Si apoi nu doar infatisarea fizica conteaza in viata, mai importante mi se par calitatile intelectuale. Te rog citeste povestirea "Ratusca cea urata" si inveseleste-te. O zi buna!

| viatadecacatt a răspuns:

Totusi, nu ai decat 12 ani.Nu te ingrijora din cauza ca nu ai sani sau fund si chestii de genul, vei avea mai devreme sau mai tarziuhappy. In legatura cu faza ca esti urata pana la urma nimeni nu e perfect, nci eu nu ma consider frumoasa, incearca sa nu te mai ingrijorezi atat de mult din cauza infatisarii tale, simte-te bine in pielea ta si incearca sa fii cat mai amabila cu cei din jur, chiar daca lumea este rea, vei gasi si cateva persoane de treaba cu care te vei intelege.Noi nu avem ce sa iit facem, nu putem sa iti dam forme sau sa te shimbam, asa ai fost facuta de mama ta, asta e.Ai o viata si nu trebuie sa o irosesti plangand.Gandeste pozitiv, peste 2-3 ani o sa ai sani si fund, iar frumusetea exterioara nu conteaza 100%, mai bine sa fii prietenoasa, amabila pentru ca ti-am zis o sa iti faci prieteni.Numai fi asa suparata si lasa infatisarea, asta esti trebuie sa te obisnuiesti cu tine.:*Ai grija ce faci

| Annemary_2131 a răspuns:

Mai sa fim seriosi
1. poate ai nimerit intr-o clasa cu fete mai dezvoltate...in general la 12 ani fetele nu-s foarte dotate
2.baietii care ziceau ca rad de tine cum arata? in general baietii se dezvolta mai tarziu decat fetele (eu acu am tmn a8a si aveam niste pitici in clasa)ei ce vor sa aratati ca actritele de filme XXX?
3. poate vorba si de atitudinea ta, poate acele fete spun ca x s-a dat la mine doar ca sa-ti faca in ciuda si probabil tu arati ca te simti jenata cand ele discuta despre asta si de asta persista ca sa te faca sa suferi
4.sa n-am idee colegele tale de la 12 ani se dau cu ruj, se fardeaza, la scoala? eu prima data m-am machiat la 13 ani dar nu la scoala, la scoala abia de la 14
Si acum ca de incurajare iti zic ca am o prietena care are 15 ani si nu are nici sani nici fund, n-o sa-ti spun ca are o gramada de iubiti ca as minti, dar se simte bine in pielea ei.mai sufera uneori ca na toate au prieteni si ea nu, dar ea are 15 iar tu ai 12.eu am 14 ani si nici eu nu sunt foarte dotata (am fund, da n-am sani). n-ai tu grija ca o sa treaca timpu si o sa te dezvolti si o sa se dea baietii la tine(conteaza sufletul si atitudinea nu fi timida)
ciaw

| Mariaa a răspuns:

Fiecare are felul lui de a fiwinking
Stai linistita.mai ales ca,, prietenele'' tale vor doar sa rada sau sa isi bata joc de tine happy
Obisnuieste-te in pielea ta! Esti speciala!
Nu mai pune toate vorbele rele la suflet.Nu are rost.
Considera ca esti mai buna decat ele[tu nu barfesti, nu te lauzi ca ele]. o sa te simti mai bine.

| cornel a răspuns:

Doamneee.in loc sa isi vada de altele.ca nu vezi ce criza este. ei ii arde de altele.toate la randul lor.mai asteapta si tu 1 anhappy

| DeniiiD a răspuns:

In primul rand nu gandii negativ fiindca iti faci rau cu propria manawinking.
Ai doar 12 ani.ai timp destul sa te dezvolti happy
Si eu sunt slaba si foarte inalta ( un lucru care uneori ma deranjeaza) dar niciodata nu am aratat ca nu ma simt bine in propria piele si pana la urma si defectele sunt de multe ori niste calitati...
Asa ca nu fi suparata... si nu baga in seama persoanele care rad de tine fiindca le satisfaci dorinta de a vedea pe cineva suferind din cauza lor. happy. Fii increzatoare in propria-ti piele! :*

| Luv you a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine. Esti mai timida, nu-i nimic rauin astahappy Nu te lua dupa toti invidiosii. Daca lumea va ajunge s te cunoasca asa cum esti, fara sa tina cont d aspectul fizic sunt sigura ca vor ajunge s cunoask o fata simpatik, plina de viata. Arata ca tie nu-ti pasa de rautatile colegilor si o s se plictiseasca s te necajeask.

,, Pe fetele din clasa mea mereu le aud ca discuta despre cum s-a dat un baiat la ele pentru ca sunt bune si chestii deastea.Si eu ma simt prost cand le aud.'' rolling on the floor prea tare partea

Sper sati fi fost de ajutor:*

| anonimathebest a răspuns:

Nu esti urata, doar ingrasa-te putin.Si sanii o sa-ti creasca, la anul, daca nu, poarta sutien push-up. Daca nu iti cresc pana cand vei fi mare, fa-ti silicoane. Dar asta doar cand ve fi MARE!

| LiaGore a răspuns:

Tot 12 ani am si eu (aproape)si crede-ma ca mai bine ekt sa ai 80 de kg, cum are o colega mai bine sa fii micuta si slabutza.Mai avem noi timp sa crestem si sa ne dezvoltam...colegele tale sunt invidioase pe tine ca iei note bune si de asta te barfesc.Sa nu te mai simti prost cand fetele vb despre baieti si chestii din astea... daca la 12 ani ele au iubiti si din astea peste vreo 10 ani o sa le vezi pe centura, in timp ce mergi la un serviciu respectabilhappy

| SayMeSayYou a răspuns:

Nu prea ma pricep la sfaturi atat de bine dar o sa incerc.stii tu cum se spune "Nu merita sa plangi pentru nimeni iar cei care merita nu te vor face sa plangi". tu nu trebuie sa iri in seama toate rautatile pe care ti le spun colegii tai.Cand aveam eu varsta ta nici eu nu ma dadeam cu atatea farduri pentru ca mie mi se parea asta o prostie. Esti ink mica ai timp sa te dezvolti. iar cu chestia cu baietii las-o usor pentru ca asa ceva auzeam si eu pe la spatele meu cand eram de varsta ta. toti baietii umblau dupa colegele mele iar pe mine nici nu ma bagau in seama iar acum (am 15 ani) pe ele nu le mai baga in seama nimeni iar toti baietii umbla dupa mine dar cine ii baga in seama nu discut decat cu cei care mi-au fost intr-adevar prieteni si m-au sprijinit. daca ele de pe acum umbla cu baietii peste cativa ani o sa le vezi pe centura o sa vezi in timp c tu o sa fii respectata pentru ca ai fost o fata cuminte si decenta. daca vrei sa mai vb si sa iti mai dau sfaturi uite id meu: supergirl_bebitza_bb01

| Mara a răspuns:

Vai! draga mea, ai doar 12 ani! ele sigur spun ca "vai, ce baiat super s-a dat la mine!" doar pentru a-ti face in ciuda, fiind sigure ca tu le auzi. Ele nicio data nu vor avea un prieten adevarat, care sa le iubeasca pentru ceea ce sunt. Dupa parerea mea, fardurile/rujurile/fondurile de ten/rimeluri etc, sunt doar pentru fetele care nu sunt sigure pe ele, sau nu sunt multumite de frumusetea lor naturala. Din pacate, baietii din ziua de azi nu se gandesc cat de rau arata unele care sunt date cu tone de fond de ten, eventual cu 10 nuante mai inchise decat culoarea lor naturala, sau ca sunt fardate foarte urat. Dar te asigur ca, atunci cand vei creste putin mai mare(15-16 ani) o sa le dai clasa la toti.

Nu mai fi suparata pentru ca timpul le va rezolva pe toate:*:*
a, si sa nu uit, la muulti multi ani pentru saptamana urmatoare! Sa fii sanatoasa si iubita:*

papa>big grin

| pengu a răspuns:

Heeeey capul sus big hug ai doar 11 ani, mai ai destul timp să te dezvolţi, cât despre frumuseţe, ei bine fiecare om este frumos, iar tu trebuie să crezi în tine şi în faptul că ale tale colege sunt considerate "frumoase" doar pentru că se machiază, iar băieţii sunt imaturi deocamdată şi nu se uită decât la suprafaţă, la o mască falsă.
Tu faci foarte bine că nu te machiezi şi înveţi foarte bine. Nu te mai gândi la ce spun ei că nu are rost. Pun pariu că eşti apreciată de persoane care au creierul dezvoltat cât de cât şi vei fi şi mai târziu. Eu una ma bucur să văd că mai sunt şi fete ca tine. BRAVO ŢIE >big grinbig grinbig grin

| blueeyedgirl a răspuns:

Dragutzo:* de exemplu te-ai gandit vreodata ca altii nu au cate o mana sau un picior, se nasc fara un ochi sau ceva ( aia sunt urati si batuti de soarta) dupa felul in care scrii vad ca esti inteligentawinking
nu pune suflet daca ele vad ca te simti prost vor continua sa-ti faca in ciuda, sa se creada mai bune big hug dar nu e asa nu haina face pe om
din moment ce dumnezeu ti-a dat viata happy inseamna ca ai un rost e pacat sa vb asa sa-ti spun :
euam 13 ani si la scoala mi-a zis un figurant de coleg "asta-i urata" mno...si de aia nu mai pot eulaughing se mai intampla
fii fericita alaturi der familia ta poate ca ai si un animal de casawinkingtongue si sa nu-ti mai pese cand ajungi in clasa de hainele lor "dezbraca-i" de madria aia a lor si cauta-le defecte-le ca sa vezi cat de goi sunt pe dinauntruwinking si in caplaughing
bafta si cand esti deprimata si te gandesti ca nu ai rost in viata aminteste-ti toate pers care te iubesc cu adevarat :*pa

| karellen a răspuns:

Nu esti urata - nici fizic si cu atat mai mult mental - ba dimpotriva, doar ca esti inconjurata de oameni prosti/imaturi, iar presiunea sociala tinde sa fie foarte puternica la varsta asta. de aici si depresiile si lacrimile.
ignora opiniile celorlalti si celorlalte (cocalari si pitipoance in devenire) si actioneaza conform propriei conduite si propriilor valori (bune). esti inca in perioada copilariei si profita de ea: incearca sa te cultivi, sa cunosti cat mai mult, citeste si socializeaza doar cu persoane interesante si inteligente, cu care ai ce discuta (dincolo de farduri si baieti) si de la care ai ce invata. mai ales in zilele noastre, cu Internetul la indemana, poti relativ usor sa gasesti persoane care sa-ti impartaseasca gandurile si valorile si cu care sa poti cu adevarat comunica. evita 'efectul de turma' si te vei dezvolta armonios ca persoana, pe toate planurile.

| madagascar a răspuns:

Stai linistita ai abia 12 ani, colegele tale la 18 ani o sa arate ca la 40 si nu o sa le mai placa nimeni, poate doar cu perna pe ochii, iar tu o sa fi superba si eu aveam complexe, invatam cel mai bine da nu ma machiam si nu aveam haine "la moda" si acum dupa multi ani, colegele mele au ajuns rau, ori sunt prea tarfe ori au copii facuti nu se tie cu cine, ori au joburi de 2 lei, asa ca ma bucur ca nu am fost ca ele, am avut parte numai de lucruri frumoase in viata, decat ca ele mai bine sa fi diferita, ei rad de tine ca esti diferita dar tu razi de ei pentru ca sunt toti la fel, niste copi xerox ieftine.ai grija de tine, invata in continuare o sa ai momentele tale de stralucire in viata, fi sigura de asta.mult succes si ai grija de tine

| myxolaryy a răspuns:

Nui asculta pe cei rai cu tine nu cred ca esti urata toata lumea are defecte asa ca spune si tu slabiciunile pe care le au colegele tale sa tii ca am o prietena la fel ca tine dar a fost curajoasa si a trecut cu binesad peste asta. ok spune-le tuturor ca pot sa te faca cum vor ei dar tie nu trebuie sati pese.nu infatisarea de exterior il face pe om ci infatisarea de interior asa ca spune-le decat sa fii frumoasa si proasta mai bine urata si desteapta.cu drag miruna si eu am 11 ani.

| Agnuluc a răspuns:

Daca la 12 ani colegele tale, is tarfe asta nu inseamna ca trebuie safii si u. bft

| alexutza_1725 a răspuns:

Dragutza ai doar 11-12 ani. nu crezi ca este timp destul pentru baieti si pentru farduri. cele din clasa de la tine care se machiaza la 19 ani vor arata ca la 30. crede-ma e mai bine sa nu te gandesti la farduri de pe-acum. si in privinta sanilor si a fundului. inca nu ai 18 ani sa iti faci griji. nu vreau sa par rautacioasa dar asta e adevarul. nu vrei sa arati ca un top model de pe-acum. ca daca incepi sa tii cura de salbire sau de ce vrei tu nu o sa mai cresti. o sa-ti stopeze cresterea si o sa ramai mica de statura. pe la 14-15 ani poti sa iti faci griji de cum arati, dar acum esti doar un copil. nu esti adolescent ca sa fii preocupata sa arati bine. si un baiat care te iubeste cu adevarat se va indregosti de personalitatea ta nu de corpul si de fata ta. cu notele asa cum a spus ciufix nu cred ca sunt invidiosi pentru ca multi copii se mandresc de notele lor mari. nu vreau sa crezi ca sunt rautacioasa dar asta e adevarul. eu la varsta ta ma jucam in nisip si la 7 dimineata eram afara, iar la 11 sau 12 noaptea eram in casa. bucurate de copilarie pentru ca ea nu se mai intoarce. cand iti apare menstruatia poti zice ca te-ai maturizat. si la multi ani pentru saptamana viitoate nu vreau sa crezi ca sunt rautacioasa dar tu neai cerut adevarul iar eu til spun. sper ca te-am ajutat pupkiss

| bombonik44 a răspuns:

Ai 12 ani esti mucutza daca nici la 20 de ani nu o sa fii multumita de tine exista doar o solutie:operatiile estetice.iti dau un fff bun exemplu:bianca lu bote http://www.7est.ro/......deo.html;)

| bombonik44 a răspuns:

Ai 12 ani esti mucutza daca nici la 20 de ani nu o sa fii multumita de tine exista doar o solutie:operatiile estetice.iti dau un fff bun exemplu:bianca lu bote http://www.7est.ro/......deo.html;) te pup

| b342 a răspuns:

Un sfat, poate mai multe nu asculta ce zic ceilalti, dar daca chiar te intereseaza as putea sa iti zic ce poti face sa arati cat de cat mai bine.
1. Pt sani ai putea sa porti bustiera cu burete ti mareste cat de cat le gasesti peste tot nu sunt scumpe cam 10-15 lei
2. Pt ca sa ai fund poti sta putin cu el mai altfel sa para sau poti purta chiloti cu push-up gasesti pe internet.
3. Ai spus ca nu vrei sa te machiezi, dar zic ca un luciu de buze si un rimel nu ar strica ( poate un fond de ten daca ai cosuri, puncte negre imperfectiuni... etc). Ca sa ai parul mai frumos, poti face urmatoru lucru, fiindca ai parul blond e un avantaj multe ar dorii sa fie blonde. multe isi schimba culoarea in blond. Asa ca sa iti faci cateva suvite roz sau mov pe par ar fi sperb ma refer la 2-3 suvite subtirele, cu care le poti face roz cu tinctura castilani ( pui tinctura intr-un vas cu apa si iti inmoi pe suvita sau dai direct cu tinctura sa iasa mai accentuate ), nu este deloc scumpa cam 3 lei o gasesti la farmacie se duce dupa prima a doua spalare si nu se vede urat sau prea accentuat, dupa ce iti faci suvitele iti poti face parul bucle cu un drot, apoi sa prinzi pe undeva o funda clama, ar fi superb si cu suvitele roze daca nu te lasa parintii nu e neaparat nevoie de suvite, dar sunt sigura ca ar fi geloase colegele tale daca ar vedea ce suvite ai avea!
Asta este sfatu meu, totusi toti ceilalti sunt gelosi dar nu ar strica sa faci acele imbunatatiri, deoarece vei arata mai bine. Stai calma mai ai mult si o sa te maturizezi totusi esti mica inca, zic asta din propia experienta si daca ti se pare ca esti prea slaba incearca sa mananci mult! Sper ca iti e de ajutor sfatu meu!

| Mee a răspuns:

Eu zic ca in oricine se poate gasi frumusetea daca te uiti cu atentie...nu-i baga in seama pe toti fraierii.a.si apropo ca sa ai sani mari mananca mult mararwinking sper ca ti-am fost de folos. daca vrei sa arati bine incearca coafuri noi si alte cele eu zic ca o sa arati super:* noroc. a si xoxo de la mine:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te simti data la o parte si suparata din cauza unor zvonuri rautacioase. Evident ca daca tu esti o fata care invata bine iar ele sunt numai cu baietii in cap vor aparea niste zvonuri rautacioase, insa nu trebuie sa te simti afectata de ele fiindca tu esti deosebita intr-un sens bun fata de colegele tale. In privinta formelor corpului nu trebuie sa-ti faci griji unii se dezvolta mai repede decat altii dar asta nu este un motiv de suparare, ai tot timpul din lume sa te dezvolti, iar daca familia ta iti spune ca esti frumoasa nu trebuie sa crezi ca te mint fiindca nimeni altul nu-ti spune adevarul decat familia ta. Iar ce priveste fardurile, imbracamintea extravaganta nu trebuie cu niciun chip sa te simti prost fiindca ele (colegele tale) nu au prin ce altceva sa iasa in evidenta si trebuie si ele sa se faca vazute cumva. Iar pe baieti sa nu ii iei in seama fiindca deocamdata pana se dezvolta complet (din toate punctele de vedere) ei nu vad altceva la o fata decat forme, machiaj... asa ca tu tot ce trebuie sa faci este sa ignori comentariile lor rautacioase, sa ai incredere in tine, sa inveti bine in continuare fiindca acest lucru te va ajuta pe viitor mai mult decat fardurile, formele... si sa nu incerci sa fii altcineva niciodata doar ca sa le intrii in gratii unora daca o sa continui sa te comporti natural o sa fii respectata mai mult decat colegele tale. Succes in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ele sunt grase colegele tale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate esti chiar foarte frumoasa si ele si.au dat seama si sunt invidioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti face griji asa ma cinsider si eu pentru ca am cosuri si baietii si fetele mereu imi spun asta de fapt si eu am note foarte bune dar...asa-s uni copii nu iti face griji cu timpul va trece gandeste-te ca ai si u scris pe cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te prea pot ajuta... ca si eu sunt exact in situatia asta si am tot 12 ani[ aproape 12 peste o luna fac big grin] si sunt slaba si nu prea inalta[ am 1 m si 40 cm, si 30 de kg ] si sani nu am deloc. dar am o prietena de varsta mea, care i-a venit menstruatia cand avea 10 ani. si are niste sani cat postul pastelui. si eu imi doresc sa am sani, desi e plat. sad. mult succes in continuare :*! si nu le mai lua in seama pe colegele tale. daca cineva ma poate ajuta si pe mine la id alinnutssa_lovely_forever [ ma poate contacta :*]